آیا شیر چاق می کند

فهرست مطالب

در این مقاله، به این موضوع می پردازیم که آیا شیر چاق می کند ؟

شیر، این نوشیدنی گوارا، وابسته به نوع مصرف، می تواند هم خاصیت چاق کنندگی داشته باشد و هم خاصیت لاغر کنندگی. شیر، می تواند از بروز انواع بیماری ها جلوگیری نماید و یا خود، عاملی بر ابتلا به بیماری به شمار رود. بسیاری از افراد، به دلیل هراس از افزایش وزن، خود را از خوردن این نوشیدنی مفید، محروم می کنند. اما واقعا آیا شیر چاق می کند؟

آیا شیر چاق میکند
آیا شیر چاق میکند

در این مقاله که با راهنمایی های جناب دکتر مهدی سلیمی، جراح فوق تخصص چاقی و لاپاراسکوپی نگاشته شده است، سعی داریم به بحث و بررسی موضوع ” آیا شیر چاق می کند ” بپردازیم. دکتر سلیمی، از معتبرتین متخصصین انواع جراحی های لاغری نیز به شمار می آیند. اگر این سؤال ذهن شما را نیز به خود مشغول کرده است، با ما تا پایان این مقاله، همراه شوید.

آیا شیر خشک چاق کننده است ؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی سوال کلیک نمایید.

در مقاله آیا شیر چاق می کند به بررسی موضوعات زیر پرداخته ایم:

شیر یک ماده غذایی مفید

آیا شیر چاق می کند؟

آیا شیر لاغر می کند؟

فواید کاهش وزن با شیر

کاهش وزن به کمک رژیم لاغری شیر

دردسرهای پیروی از رژیم لاغری شیر

بی ام آی چیست؟

مزایای جراحی چاقی برای بی ام آی بالا

روش های مختلف جراحی چاقی برای بی ام آی بالا

سخن پایانی

 

شیر یک ماده غذایی مفید

بدون تردید، یکی از نگرانی های بسیاری از افراد جامعه، افزایش وزن و ابتلا به بیماری چاقی می باشد. با توجه به آمار بالای چاقی در سال های اخیر، حساسیت های گسترده تری در این زمینه شکل گرفته است و بیشتر افراد، تمایل به مصرف مواد غذایی با کالری کمتر برای جلوگیری از چاقی از خود نشان می دهند.

شیر یک ماده غذایی مفید
شیر یک ماده غذایی مفید

پیش از بررسی شیر به عنوان عاملی مؤثر در کاهش و یا افزایش وزن، لازم به ذکر است که افزایش وزن و به دنبال آن ابتلا به بیماری چاقی، علل متفاوتی می تواند داشته باشد. از جمله موارد تاثیرگذار بر چاقی، پیروی از عادات بد غذایی و نداشتن فعالیت صحیح بدنی می باشد.

در این میان، حذف و یا اضافه برخی از مواد غذایی به صورت خودسرانه، نمی تواند تاثیرات عمده ای بر کاهش وزن داشته باشد و حتی در بسیاری از موارد، خود باعث بروز کمبود انواع ویتامین ها و پروتئین ها و بسیاری از مواد معدنی دیگر در بدن می گردد.

از این رو، لازم است که پیش از حذف کامل شیر از برنامه غذایی خود، به بهانه احتمال افزایش وزن، ابتدا،نگاهی به ارزش غذایی این نوشیدنی گوارا بیندازیم:

ارزش غذایی یک فنجان شیر گاو معادل 224 گرم
انرژی146 کالری
پروتئین8 گرم
چربی8 گرم
کلسیم28 درصد از RDA
ویتامین D24 درصد از RDA
ریبوفلاوین/ویتامین B226 درصد از RDA
ویتامین B1218 درصد از RDA
پتاسیم10 درصد از RDA
فسفر22 درصد از RDA
سلنیوم13 درصد از RDA

*RDA مقدار توصیه شده روزانه می باشد.

آیا شیر چاق می کند؟

با نگاهی کوتاه به ارزش غذایی موجود در تنها یک فنجان شیر، به راحتی می توان به اهمیت استفاده از آن در طول روز پی برد. شیر اگر به درستی مصرف گردد، نه تنها سبب چاقی نمی شود، بلکه می تواند سلامت بدن را تضمین نماید.

به صورت کلی توصیه متخصصان تغذیه، مصرف دو تا سه وعده به صورت روزانه از غذاهای لبنی کم چرب و یا حتی بدون چربی می باشد. این غذاهای لبنی، می توانند شیر، ماست و یا پنیر باشند.

آیا شیر چاق می کند؟
آیا شیر چاق می کند؟

با این کار، می توان از مزایای فراوان شیر در سلامت استخوان ها به دلیل وجود کلسیم و ویتامین دی موجود در آن بهره گرفت. همچنین با مصرف شیر کم چرب، می توان از مضررات وجود چربی کل و چربی اشباع شده آن در امان ماند.

البته لازم به ذکر است که نوع و میزان مصرف شیر و اثرگذاری آن بر بدن، ارتباط مستقیمی با وزن و شرایط جسمی فرد خواهد داشت.

به گفته دکتر سلیمی، پزشک و جراح مجرب در امر جراحی های چاقی، چنان چه شیر، به صورت صحیح و به دفعات مشخص در طول روز مصرف گردد، نه تنها باعث چاقی نمی شود، بلکه در بهبود سلامت جسمانی نیز مفید خواهد بود.

آیا شیر لاغر می کند؟

مصرف شیر به عنوان یک نوشیدنی مقوی که سرشار از انواع مواد غذایی مفید برای بدن می باشد، نه تنها باعث افزایش وزن نمی شود، بلکه اگر مصرف آن با محاسبه دقیق میزان کالری یک لیوان شیر، می تواند یک جایگزین مناسب و چربی سوز، برای انواع مواد غذایی پرکالری به شمار رود.

آیا شیر لاغر می کند؟
آیا شیر لاغر می کند؟

مصرف شیر به اندازه مناسب می تواند سبب کاهش میزان چربی انباشته شده در ناحیه شکم و پهلوها شود و از بروز انواع بیماری ها نظیر فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت نوع دو و نیز انواع بیماری های قلبی و عروقی، جلوگیری نماید.

البته لازم به ذکر است که تنها با مصرف صحیح شیر، نمی توان به هدف کاهش وزن، دست یافت. زیرا این امر، به شرایط جسمی و میزان درجه چاقی فرد نیز بستگی دارد.

چنان چه بی ام آی بالا باشد، دیگر شیر نمی تواند در کاهش وزن، تاثیر شایانی داشته باشد و تنها گزینه برای رسیدن به تناسب اندام، انجام جراحی چاقی می باشد.

در این مقاله، سعی داریم به بحث و بررسی در زمینه موضوع آیا شیر چاق می کند بپردازیم. در این مقاله، از کمک ها و راهنمایی های دکتر سلیمی، بسیار استفاده نموده ایم. چنان چه شما نیز به دنبال راهی برای کاهش وزن خود می باشید، با ما تا پایان این مقاله همراه شوید.

فواید کاهش وزن با شیر

همان طور که به آن اشاره شد، شیر اگر به صورت صحیح استفاده شود، می تواند در کاهش وزن و چربی سوزی، مؤثر واقع گردد.

چنان چه سیستم گوارش فرد به خوردن شیر حساسیت نداشته باشد، می توان آن را به عنوان یک عامل دائمی در رژیم غذایی خود جای داد.

فواید کاهش وزن با شیر
فواید کاهش وزن با شیر

در ادامه مقاله آیا شیر چاق می کند به بررسی مزایای مصرف شیر به عنوان یک عامل کاهش دهنده وزن خواهیم پرداخت:

شیر و تاثیر آن بر سلامت استخوان ها

شیر به عنوان یک ماده غذایی مفید، یک منبع غنی از کلسیم می باشد. کلسیم یک ماده معدنی بسیار مهم و مفید برای سلامت استخوان ها می باشد. تمامی افرادی که تمایل به داشتن دندان هایی سالم دارند، می بایست شیر را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانند.

در شیر گاو، میزان بسیار بالایی ویتامین دی یافت می گردد. این ویتامین، عنصری اساسی برای سلامت استخوان ها به شمار می رود. ویتامین دی و کلسیم به همراه یکدیگر، سبب جلوگیری از بروز بیماری پوکی استخوان می گردند.

شیر و تاثیر آن بر سلامت استخوان ها
شیر و تاثیر آن بر سلامت استخوان ها

اگر مصرف شیر به صورت روزانه همراه با انجام فعالیت های ورزشی مرتب و منظم باشد و از یک برنامه صحیح غذایی که در آن میزان کمی از سدیم و میزان بالایی از پتاسیم وجود داشته باشد، می تواند تاثیرات بسیار مثبتی بر سلامت استخوان ها و جلوگیری از احتمال پوکی استخوان داشته باشد.

لازم به ذکر است که پوکی استخوان در ناحیه زانو، هنوز هیچ راه درمانی خاصی ندارد. لذا با مصرف شیر، شاید نتوان این بیماری را متوقف نمود، اما می توان از بروز این بیماری و یا کاهش پیشرفت این بیماری، جلوگیری نمود.

شیر و تاثیر آن بر بهبود عملکرد قلب

همان طور که در بخش های پیشین مبحث ” آیا شیر چاق می کند ” به آن اشاره شد، شیر اگر به صورت صحیح مصرف شود، نه تنها باعث چاقی نمی شود، بلکه فواید بسیار زیادی را برای بدن به همراه خواهد داشت.

شیر و تاثیر آن بر بهبود عملکرد قلب
شیر و تاثیر آن بر بهبود عملکرد قلب

از جمله مزایای نوشیدن شیر به صورت دائمی، تاثیرات مثبت این نوشیدنی گوارا بر عملکرد صحیح قلب می باشد. در شیر گاو، میزان بسیار زیادی پتاسیم یافت می گردد. وجود پتاسیم موجود در شیر، سبب می گردد که فشار خون پایین بیاید.

با مصرف زیاد پتاسیم و در عین حال کاهش مصرف سدیم، احتمال ابتلا به انواع بیماری های قلبی و عروقی، تا حد قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

بر اساس بررسی های انجام شده بر افرادی که بیش از چهار هزار میلی گرم پتاسیم در طول روز دریافت می کنند، به نسبت افرادی که خیلی کمتر از این میزان پتاسیم را در طول روز مصرف می کنند، احتمال ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، تا 50 درصد کاهش می یابد.

هر ماده غذایی که در آن پتاسیم وجود داشته باشد، در سلامت قلب بسیار تاثیرگذار می باشد

به صورت کلی، هر ماده غذایی که در آن پتاسیم وجود داشته باشد، در سلامت قلب بسیار تاثیرگذار می باشد. از جمله مواد غذایی که می توان در آن ها پتاسیم به میزان قابل توجهی یافت نمود، شیر گاو، پرتقال و گوجه فرنگی، لوبیا سفید، اسفناج و موز و زرد آلو و حتی ماست، اشاره کرد.

هر ماده غذایی که در آن پتاسیم وجود داشته باشد، در سلامت قلب بسیار تاثیرگذار می باشد
هر ماده غذایی که در آن پتاسیم وجود داشته باشد، در سلامت قلب بسیار تاثیرگذار می باشد

البته دکتر سلیمی در این زمینه اضافه می کنند که مصرف پتاسیم به میزان بسیار زیاد و به صورت ناگهانی، می تواند خطراتی را نیز برای بدن به همراه داشته باشد.

از همین رو، دکتر سلیمی فوق تخصص لاپاراسکوپی و انواع جراحی های چاقی، به تمامی افراد توصیه می نماید که پیش از مصرف بسیار بالای پتاسیم، حتماً با متخصص تغذیه مشورت نمایند.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم شیر و موز دیدن کنید.

شیر و تاثیر آن بر مبارزه با افسردگی

در ادامه مبحث ” آیا شیر چاق می کند ” به فواید مصرف شیر در جلوگیری از افسردگی خواهیم پرداخت. میزان بالای ویتامین دی موجود در شیر، می تواند سبب تولید سروتونین شود. هورمون سروتونین، هورمونی تاثیرگذار بر اخلاقیات، میزان اشتها و نیز تنظیم خواب می باشد.

شیر و تاثیر آن بر مبارزه با افسردگی
شیر و تاثیر آن بر مبارزه با افسردگی

چنان چه ویتامین دی در بدن کاهش پیدا کند، علائمی نظیر خستگی دائمی، حالات افسردگی و نیز عارضه سندروم پیش از قاعدگی در فرد، مشاهده خواهد شد. با مصرف میزان کافی شیر در طول روز که سبب تامین میزان کافی از ویتامین دی برای بدن شود، می توان از بروز افسردگی جلوگیری نمود.

لازم به ذکر است که شیر می تواند به عنوان یک فاکتور اساسی، در رژیم لاغری،مورد استفاده قرار گیرد. این امر سبب می گردد که نه تنها این نوشیدنی یک چاق کننده نباشد، بلکه سبب چربی سوزی نیز بشود.

شایان ذکر است که عملکرد شیر به عنوان یک لاغر کننده و چربی سوز، ارتباط مستقیمی با وزن و قد فرد دارد. به عبارتی، در شرایطی که بی ام آی فرد بالا باشد، نمی توان از شیر به عنوان یک چربی سوز که سبب کاهش وزن می شود، استفاده نمود.

در بسیاری از موارد، مصرف شیر در وزن های بسیار بالا، سبب افزایش وزن نیز خواهد شد. لذا پیش از انتخاب شیر به عنوان یک عامل لاغر کننده، ابتدا می بایست با پزشک متخصص مشورت شود.

شیر و تاثیر آن بر کاهش احتمال ابتلا به سرطان

در شیر، میزان قابل توجهی ویتامین دی یافت می شود. ویتامین دی، اثرات بسیار مثبتی بر بدن دارد. از آن جمله می توان به تنظیم رشد سلولی و نیز جلوگیری از احتمال ابتلا به انواع سرطان اشاره کرد.

شیر و تاثیر آن بر کاهش احتمال ابتلا به سرطان
شیر و تاثیر آن بر کاهش احتمال ابتلا به سرطان

بر اساس بررسی های انجام شده، آمار مبتلایان به بیماری سرطان در کشورهایی که از نور آفتاب کمتری برخوردار می باشند، بالاتر است.

همان طور که می دانید، آفتاب یک منبع غنی از ویتامین دی می باشد. لذا با مصرف شیر که یک منبع غنی از ویتامین دی به شمار می رود، می توان کمبود ویتامین دی بدن را پوشش داد. این امر، از احتمال ابتلا به انواع سرطان جلوگیری به عمل خواهد آورد.

شیر و تاثیر آن بر عضله سازی

در شیر گاو، میزان بالایی از پروتئین با کیفیتی بسیار بالا وجود دارد. همچنین در شیر تمامی آمینو اسیدهای لازم و ضروری برای عضله سازی یافت می گردد. شیر کامل، یک منبع سرشار از انرژی می باشد که از نوع چربی اشباع شده است و سبب تقویت بافت عضلانی بدن می گردد.

مصرف شیر، چنان چه همراه با یک رژیم لاغری باشد، می تواند سبب حفظ و افزایش بافت عضلانی بدن شده و میزان سوخت و ساز بدن را افزایش دهد.

شیر و تاثیر آن بر عضله سازی
شیر و تاثیر آن بر عضله سازی

این امر سبب می گردد که وزن فرد، به کمک مصرف شیر، با سرعت بالاتری کاهش یابد. از طرفی به دلیل عدم وجود پروتئین کافی در بیشتر رژیم های لاغری، احتمال تحلیل عضلانی بسیار زیاد می باشد. مصرف شیر، از بروز چنین مشکلی جلوگیری می نماید.

در این مقاله، سعی به بحث و بررسی در زمینه موضوع آیا شیر چاق می کند داریم. چنان چه شما نیز از علاقه مندان به این موضوع می باشید، از شما دعوت می کنیم که ما را تا انتهای این مقاله، دنبال کنید.

کاهش وزن به کمک رژیم لاغری شیر

همان طور که به آن اشاره شد، شیر به عنوان یک مکمل غذایی مناسب، می تواند به همراه یک رژیم لاغری استاندارد، سبب کاهش وزن شود. این در حالی است که خود شیر نیز به تنهایی می تواند سبب کاهش وزن و لاغری شود.

البته این نوع از رژیم لاغری، برای افرادی مناسب است که به بیماری چاقی مبتلا نشده باشند و بی ام آی آن ها بالا نباشد. همچنین این رژیم برای افرادی که بدن ایشان به شیر حساسیت نشان می دهد، مناسب نمی باشد.

کاهش وزن به کمک رژیم لاغری شیر
کاهش وزن به کمک رژیم لاغری شیر

لازم به ذکر است که در رژیم لاغری شیر، هیچ ماده غذایی جز شیر وجود ندارد. در این روش کاهش وزن، فرد می بابایستی در چهار وعده در طول روز و به مدت چهار هفته، فقط و فقط شیر بنوشد.

البته این رژیم لاغری، یک رژیم استاندارد نمی باشد. زیرا یک رژیم لاغری استاندارد و نرمال، رژیمی است که در آن تمامی گروه های غذایی به میزان کافی و لازم، گنجانده شده باشد. لذا،رژیم لاغری که در آن تنها از یک ماده غذایی حتی ماده غذایی مانند شیر که فواید بسیار زیادی برای بدن دارد، استفاده شود، کاری عقلانی به نظر نمی رسد.

یک رژیم لاغری بسیار سختگیرانه و محدود نظیر رژیم لاغری شیر، بدون تردید بدن را در معرض کمبود بسیاری از انواع مواد غذایی لازم برای بدن قرار خواهد داد

یک رژیم لاغری بسیار سختگیرانه و محدود نظیر رژیم لاغری شیر، بدون تردید بدن را در معرض کمبود بسیاری از انواع مواد غذایی لازم برای بدن قرار خواهد داد. رژیم لاغری با شیر، یک رژیم لاغری سریع و در عین حال سخت یرانه می باشد که می تواند در مدتی کوتاه، وزن فرد را با سرعت بسیار بالایی کاهش دهد.

از همین رو، این نوع از برنامه غذایی بیشتر مورد توجه افرادی می باشد که مراسم و یا جشنی را در پیش روی دارند و می خواهند سریعاً وزن خود را کاهش دهند. همچنین همان طور که به آن اشاره شد، این رژیم غذایی، برای افرادی که به بیماری چاقی مبتلا می باشند، به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

زیرا مضرات این نوع از لاغری، در افرادی که بی ام آی بالایی دارند، بسیار زیاد بوده و برای این افراد، بسیار خطرناک می باشد. برای افرادی که بی ام آی بالایی دارند و تمایل به کاهش وزن با سرعت بالا را دارند، بهترین گزینه درمانی، انجام عمل جراحی چاقی می باشد. جراحی چاقی، یک روش درمان بیماری چاقی بوده که فواید بسیار زیادی را برای فرد چاق به همراه خواهد داشت.

از آن جمله می توان به کاهش وزن و عدم بازگشت پذیری وزن کاهش یافته، اشاره کرد. در دنباله مقاله ” آیا شیر چاق می کند ” به بررسی مضررات پیروی از رژیم لاغری شیر، خواهیم پرداخت.

دردسرهای پیروی از رژیم لاغری شیر

شیر یک ماده مغذی و حاوی بسیاری از مواد لازم برای بدن می باشد. اما،بدن برای عملکرد صحیح، به انواع مواد غذایی نیاز دارد و تنها نمی توان با یک ماده غذایی خاص، تمامی نیازهای بدن را جبران نمود.

دردسرهای پیروی از رژیم لاغری شیر
دردسرهای پیروی از رژیم لاغری شیر

اما پیروی از رژیم لاغری شیر، نه تنها باعث کمبود بسیاری از انواع مواد لازم برای بدن می شود، بلکه عوارض دیگری را نیز با خود به همراه دارد که در زیر، به برخی از این موارد اشاره کرده ایم:

بروز انواع آلرژی

یکی از عوارض سنگین و در عین حال شایعی که رژیم لاغری شیر به دنبال دارد، بروز انواع آلرژی می باشد. حسایست به شیر، ممکن است حتی به شکل انواع بیماری های پوستی نظیر اگزما پدیدار شود.

همچنین بسیاری از افراد، پس از مصرف شیر، به انواع بیماری های مربوط به روده مبتلا می شوند. از جمله این بیماری ها، می توان به مشکلات گاز معده، یبوست و اسهال، اشاره کرد.

بروز انواع آلرژی
بروز انواع آلرژی

البته در مواردی که آلرژی بسیار شدید به شیر باشد، می تواند آثاری از خس خس سینه، مشکل در تنفس و حتی مشاهده خون در مدفوع را نیز مشاهده کرد. از همین رو، توصیه می شود پیش از شروع به چنین رژیم سختگیرانه ای، ابتدا از نداشتن حساسیت به شیر مطمئن شوید.

بروز انواع بیماری های پوستی

یکی از عارضه های شایع پوستی که دلیل آن می تواند مصرف شیر باشد، مشاهده آکنه پوستی می باشد. بروز این عارضه، شاید به علت تاثیر شیر بر هورمون های مختلف در بدن باشد. علاوه بر این، شیر یکی از عوامل بروز اگزما می باشد.

بروز انواع بیماری های پوستی
بروز انواع بیماری های پوستی

بروز انواع مشکلات گوارشی

مصرف شیر، می تواند باعث بروز صدمات جدی به روده شود. یکی از این صدمات، ایجاد سندروم نشست روده می باشد. همچنین، احتمال بروز بیماری سندروم روده تحریک پذیر نیز، از دیگر عوارض مصرف شیر می باشد.

مصرف شیر، به عنوان یک رژیم لاغری می تواند ضررهای بسیاری را برای بدن به همراه داشته باشد که از جمله آن ها، می توان به بالا بردن سن، بروز التهابات مزمن و نیز مشکلات مربوط به عدم هضم لاکتوز موجود در شیر، اشاره کرد.

بروز انواع مشکلات گوارشی
بروز انواع مشکلات گوارشی

علاوه بر این، شیر احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد و باعث شکنندگی بیشتر استخوان ها در بانوان می گردد. همچنین رژیم لاغری شیر، نمی تواند برای تمامی افراد، با هر میزان از بی ام آی، مؤثر واقع شود.

در مواردی که بی ام آی فرد بسیار بالا باشد، دیگر رژیم های لاغری به خصوص رژیم های لاغری سختگیرانه ای مانند رژیم لاغری شیر، نمی توانند کمکی به کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام نمایند و باید با دکتر سلیمی در ارتباط بود.لطفا از پست کالری شیر موز دیدن کنید.

در این شرایط، مضرات مصرف شیر، بیش از مزایای آن خواهد بود. به سبب تاثیر بسیار زیاد شاخص توده بدنی بر تاثیر گذاری یک رژیم لاغری، در این بخش از مقاله ” آیا شیر چاق می کند ” به بررسی بی ام آی بالا و بهترین روش درمان آن خواهیم پرداخت.

بی ام ای چیست؟

بی ام آی یا شاخص توده بدنی، معیاری برای تعیین نسبت قد و وزن می باشد. برای به دست آوردن شاخص توده بدنی، کافیست که وزن فرد بر حسب کیلوگرم را بر مجذور قد وی بر حسب متر، تقسیم نمود.

بی ام ای چیست؟
بی ام ای چیست؟

این معیار، یک شاخص بین المللی برای نشان دادن میزان اضافه وزن، کاهش وزن و یا وزن نرمال می باشد. بی ام آی، در درجات مختلفی طبقه بندی می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله محاسبه bmi بر اساس سن را مطالعه کنید.

به صورت خلاصه، می توان این طبقه بندی را به صورت زیر نمایش داد:

بی ام آی کمتر از 18.5

تمامی افرادی که شاخص توده بدنی ایشان کمتر از 18.5 باشد، دچار کمبود وزن می باشند. این افراد می بایست با مراجعه به پزشک متخصص تغذیه و با تشخیص علت دقیق کمبود وزن خود، اقدام به دریافت یک رژیم غذایی مناسب برای افزایش وزن خود بنمایند تا بتوانند به تناسب اندام و وزن مطلوب برسند.

بی ام آی کمتر از 18.5
بی ام آی کمتر از 18.5

چنان چه این افراد به شرایط خود بی اهمیت باشند، به مشکلاتی نظیر سوء تغذیه، پوکی استخوان و بسیاری از مشکلات جسمی و روحی دیگر مبتلا می شوند. لذا می بایست در درمان این مشکل، سریعاً عمل نمود.

بی ام آی از 18.5 تا 24.9

این شاخص توده بدنی، ایده آل ترین میزان تناسب اندام را نشان می دهد. کسانی که شاخص توده بدنی ایشان در این محدوده وزنی باشد، می توانند با پیروی از یک رژیم غذایی مناسب و البته ورزش، وزن خود را در حد نرمال نگه دارند.

دقت شود که با افزایش سن، معمولاً وزن نیز افزایش خواهد یافت. لذا اگر فرد در سنین جوانی در این محدوده وزنی قرار دارد، لازم است که پیشگیری های لازم را برای جلوگیری از بروز مشکل اضافه وزن و یا چاقی در سنین بالاتر بنماید.

بی ام آی از 25 تا 29.9

کلیه افرادی که در این محدوده از شاخص توده بدنی قرار دارند، دارای اضافه وزن می باشند. اضافه وزن شرایطی بین وضعیت نرمال و چاقی می باشد. چنان چه فرد، نتواند جلوی اضافه وزن خود را بگیرد، به زودی از مرز چاقی عبور خواهد نمود.

اما با پیروی از یک رژیم لاغری سالم و استاندارد و همچنین داشتن یک برنامه ورزشی منظم، می توان وزن خود را تا حد نرمال کاهش داد.

لذا دکتر سلیمی، به این افراد توصیه می نماید که با مراجعه به متخصص تغذیه، یک رژیم لاغری مناسب و استاندارد برای کاهش وزن خود دریافت نمایند تا به بیماری چاقی مبتلا نشوند.

بی ام آی از 25 تا 29.9
بی ام آی از 25 تا 29.9

بی ام آی از 30 به بالا

این درجه از بی ام آی، چاق محسوب می شود. لازم به ذکر است که افرادی که بی ام آی ایشان بالا می باشد، به سه دسته تقسیم می شوند که هر یک درجات چاقی مختلفی را شامل می گردند. این درجات شامل:

بی ام آی از 30 تا 34.9

این درجه از چاقی، چاقی درجه 1 در نظر گرفته می شود. به گفته دکتر سلیمی، فوق تخصص جراحی های چاقی، این افراد، بسته به شرایط خود، گزینه های مختلفی را برای درمان مشکل چاقی خود دارند. زیرا این افراد هنوز به درجه چاقی مفرط نرسیده اند.

یکی از راه های درمان چاقی درجه 1، پیروی از رژیم لاغری و ورزش می باشد. البته لازم به ذکر است که با توجه به این امر که بیشتر این افراد، بارها با رژیم های لاغری مختلف، سعی در کاهش وزن خود نموده اند، دیگر نمی توانند به کمک این روش ها، وزن قابل توجهی را کم کنند.

بی ام آی از 30 تا 34.9
بی ام آی از 30 تا 34.9

علاوه بر این، پیروی از رژیم لاغری برای این وزن، کاری بسیار دشوار است و بیشتر افرادی که شروع به رژیم لاغری می نمایند، پیش از آن که به نتیجه دلخواه خود برسند، رژیم را رها نموده و در نتیجه، نه تنها کاهش وزنی نخواهند داشت، بلکه به صورت چشمگیری وزن ایشان اضافه نیز خواهد شد.

همچنین بسیاری از این افراد، به بیماری های مرتبط با بیماری چاقی دچار می باشند و یا شرایط روحی ایشان، مناسب برای پیروی از یک رژیم لاغری نمی باشد.

به گفته دکتر سلیمی، فوق تخصص لاپاراسکوپی و جراحی های چاقی، با سال ها تجربه درخشان و آشنایی با تمامی چالش های مربوط به بیماری چاقی؛ چنان چه بیمار به چاقی درجه یک مبتلا باشد و نتواند وزن خود را از طریق رژیم لاغری و ورزش کاهش دهد، تنها گزینه درمانی برای وی، انجام عمل جراحی چاقی می باشد.

بی ام آی از 35 تا 39.9

اگر فردی در این درجه از بی ام آی باشد، یعنی به بیماری چاقی درجه 2، مبتلا می باشد. رژیم لاغری در این افراد، در کاهش وزن بی نتیجه است.

علاوه بر این به دلیل آن که بیشتر این افراد به بیماری های مرتبط با چاقی نظیر دیابت نوع دو و یا فشار خون و کلسترول بالا از درجات بالای آن مبتلا می باشند، می بایست سریعاً و پیش از رسیدن درجه چاقی ایشا، به چاقی درجه سه که خطرناک ترین و مرگبار ترین نوع چاقی می باشد، اقدام به انجام جراحی چاقی تحت نظر دکتر سلیمی بنمایند.

بی ام آی از 35 تا 39.9
بی ام آی از 35 تا 39.9

بی ام آی بالاتر از 40

این درجه از چاقی که چاقی درجه 3 می باشد، خطرناک ترین و مرگبارترین نوع چاقی است. جان این افراد، همواره در خطر مرگ می باشد. بیشتر این افراد به درجات بالای بیماری دیابت نوع 2 مبتلا هستند و در معرض سکته قلبی و مغزی قرار دارند.

مشکلات شدید قلبی و عروقی، فشار خون بسیار بالا و بالا بودن درجه کلسترول بد خون و بسیاری از عوارض دیگر، همگی ناشی از ابتلا به بیماری چاقی مفرط می باشد.

بی ام آی بالاتر از 40
بی ام آی بالاتر از 40

این درجه از چاقی، بالاترین نوع آن بوده که به گفته دکتر سلیمی، نجات جان فرد، تنها به اقدامی سریع و  انجام جراحی چاقی، امکانپذیر می باشد.

مزایای جراحی چاقی برای بی ام آی بالا

جراحی چاقی، فواید بسیار زیادی را برای فرد به همراه خواهد داشت. علاوه بر این امر که فرد در مدت زمانی مشخص، می تواند تناسب اندام خود را به دست آورد، این عمل جراحی، می تواند باعث بهبود عملکرد قلب و تنفس در بیمار شود.

علاوه بر این، کنترل قند خون و کاهش دردهای مفصلی ناشی از وزن و بی ام آی بالا، از دیگر فواید انجام عمل جراحی چاقی می باشد. یکی دیگر از فواید انجام عمل جراحی چاقی، افزایش احتمال باروری در بانوان می باشد.

جراحی چاقی، در حقیقت یک درمان برای ناباروری در افراد چاق می باشد و شانس باروری را در این افراد، افزایش می دهد. علاوه بر این، کاهش وزن ناشی از انجام جراحی چاقی، دائمی می باشد. به بیان دیگر، وزن از دست رفته، دیگر اضافه نخواهد شد.

مزایای جراحی چاقی برای بی ام آی بالا
مزایای جراحی چاقی برای بی ام آی بالا

از دیگر مزایای انجام جراحی چاقی، می توان به بهبود کیفیت زندگی، کاهش وزن سریع و مؤثر، بهبود بیماری های مرتبط با چاقی نظیر دیابت نوع دو، کلسترول و فشار خون بالا، مشکلات قلبی و تنفسی، درمان آرتروز و درد مفاصل، درمان سندرم پلی کیستیک تخمدانی و رفع مشکلات روحی و روانی، نظیر افسردگی اشاره کرد.

همچنین در بسیاری از بیماران، بهبود مشکلات چشمی و میگرن نیز پس از انجام جراحی چاقی و کاهش وزن ناشی از آن، مشاهده شده است.

انجام جراحی چاقی، مزایای بی شماری برای بیمار به همراه خواهد داشت که مهم ترین آن، کسب سلامتی پس از انجام جراحی چاقی می باشد. در همین راستا، دکتر سلیمی، متخصص با تجربه در امر جراحی چاقی، بهترین و تنها گزینه درمانی را برای افرادی که بی ام آی بالا دارند، انجام جراحی چاقی بیان می نمایند.

روش های مختلف جراحی چاقی

جراحی چاقی برای بی ام آی بالا، به طرق متفاوتی انجام می گیرد که این روش ها، با توجه به شرایط بیمار و صلاحدید دکتر سلیمی انجام می شوند.

روش های مختلف جراحی چاقی
روش های مختلف جراحی چاقی

در ذیل به برخی از محبوب ترین روش های جراحی چاقی اشاره نموده ایم:

  • عمل جراحی چاقی از نوع اسلیو معده
  • عمل جراحی چاقی از نوع بای پس معده
  • عمل جراحی چاقی از نوع مینی بای پس معده
  • عمل جراحی چاقی از نوع حلقه گذاری معده

و …

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هر یک از انواع مختلف جراحی های چاقی، می توانید با دکتر سلیمی، فوق تخصص جراحی چاقی و لاپاراسکوپی، مشورت نمایید.

سخن پایانی

شیر، به عنوان یک نوشیدنی سالم و گوارا، فواید بی شماری را برای بدن به همراه دارد. این نوشیدنی خوشمزه، بسته به نوع و میزان مصرف آن، می تواند هم خاصیت چاق کنندگی و هم خاصیت لاغر کنندگی داشته باشد.

در مقاله آیا شیر چاق می کند به بررسی کامل ویژگی های شیر و تاثیرات مثبت و منفی استفاده از آن، به عنوان یک عامل کاهش وزن، اشاره نموده ایم.

لازم به ذکر است که برای افرادی که بی ام آی ایشان بالا می باشد، دیگر پیروی از رژیم های لاغری نظیر رژیم شیر، نه تنها نمی تواند سبب کاهش وزن شود، بلکه مضرات بی شماری را نیز برای ایشان به همراه خواهد داشت.

سخن پایانی
سخن پایانی

دکتر سلیمی، بهترین گزینه درمانی را برای افرادی که میزان بی ام آی ایشان بالا می باشد، انجام جراحی چاقی می دانند. جراحی چاقی، به ایشان کمک می نماید که در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون سختگیری های مربوط به رژیم های لاغری سختگیرانه، به وزن ایده آل خود دست یابند.

در این مقاله، سعی کردیم به بحث و بررسی در زمینه موضوع آیا شیر چاق می کند بپردازیم. امید است که مطالب مطرح شده در این مقاله، برای تمامی افرادی که از بیماری چاقی رنج می برند و تمایل به کاهش وزن دارند، مفید واقع شده باشد.

 

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید