آیا خواب ظهر چاق می کند

فهرست مطالب

اکنون در این مقاله می‌خواهیم موضوع آیا خواب ظهر چاق می کند را مورد بررسی قرار دهیم.

 

اینفوگرافیک آیا خواب ظهر چاق می کند

اینفوگرافیک آیا خواب ظهر چاق می کند
اینفوگرافیک آیا خواب ظهر چاق می کند

پیشنهاد می کنیم از پست آپنه خواب در افراد چاق دیدن کنید.

آیا خواب ظهر چاق می کند ؟

این سوال که آیا خواب ظهر چاق می کند سوال بسیاری از افرادی است که دچار اضافه‌ وزن می‌باشند به‌ همین دلیل به بررسی این مسئله خواهیم پرداخت.

لازم به ذکر است بدانید که افراد در طول روز باید حتما حدود ۷ الی ۸ ساعت جهت رشد و سلامتی بدن خود خواب کافی و منظمی داشته باشد به‌ طوری‌ که برنامه خواب نامنظم و نادرست باعث بروز مشکلات و بیماری‌هایی خواهد بود که سلامتی فرد را با خطراتی مواجه می‌کند

در واقع میتوان گفت افرادی که دارای خواب نامنظم، بی‌خوابی یا کم‌ خوابی می‌باشند بیشتر از دیگران در معرض بیماری دیابت قرار میگیرند به طوری که می‌توان به این نتیجه رسید که بی‌خوابی و یا کم‌خوابی و یا یک برنامه خواب نامنظم سوخت‌وساز بدن و عملکرد متابولیسم و همچنین هورمون‌های رشد را تحت تاثیر قرار داده و در عملکرد آن‌ها اختلالاتی ایجاد می‌کند

آیا خواب ظهر چاق می کند ؟
آیا خواب ظهر چاق می کند ؟

بنابراین حتما یک خواب سالم و منظم را برای خود تعیین کنید در ادامه این مبحث بیشتر به معرفی مضرات بی خوابی خواهیم پرداخت جهت کسب آگاهی بیشتر همراه ما بمانید.

 

فهرست مطالب:

آشنایی با هورمون خواب، هورمون ملاتونین:

آیا خواب ظهر چاق می کند ؟

خواب بعد از ظهر دارای چه مضراتی می‌باشد؟

برنامه خواب مناسب و کافی چه فوایدی برای بدن و سلامتی دارد؟

برنامه خوابه ناسالم و نامنظم باعث ایجاد چه آسیب‌هایی برای سلامتی و بدن فرد می‌گردد؟

آیا خواب منظم و کافی در داشتن یک برنامه غذایی مناسب مؤثر می‌باشد؟

معرفی روش‌ها و راهکارهایی جهت داشتن یک برنامه خواب منظم:

خواب کافی و منظم برای کاهش وزن و چاقی مفرط دارای چه تأثیراتی می‌باشد؟

افزایش چربی سوزی با خواب کافی:

آشنایی با چگونگی تثبیت وزن با خواب کافی:

عوامل ایجاد چاقی و اضافه وزن:

۱۳) درمان چاقی با استفاده از جراحی:

معرفی انواع گوناگون جراحی لاغری:

چه افرادی کاندید مناسبی برای جراحی چاقی هستند:

جراحی چاقی درمان کننده چه بیماری‌هایی میباشد؟

بهبودی افراد مبتلا به دیابت با استفاده از جراحی لاغری:

سخن پایانی:

 

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی این مسئله که آیا خواب ظهر چاق می کند ، بپردازیم و از تأثیرات آن در رژیم‌های غذایی و برنامه‌های ورزشی و میزان مصرف مواد غذایی در طول روز بپردازیم بنابراین جهت آگاهی بیشتر لطفاً در ادامه این مبحث با ما همراه باشید.

داشتن خواب کافی

لازم به ذکر است بدانید که در کنار برنامه غذایی جهت لاغری و یا حفظ تناسب اندام و همچنین برنامه‌های ورزشی مناسب برای کاهش وزن و داشتن یک زندگی سالم داشتن خواب کافی نیز بسیار مؤثر می‌باشد به طوری که طی تحقیقات صورت‌ گرفته محققان به این نتیجه رسیده‌اند افرادی که دارای برنامه ورزشی و برنامه غذایی برای لاغر شدن می باشند

داشتن خواب کافی
داشتن خواب کافی

و به‌ طور کامل پیروی می‌کرده‌اند اما از یک خواب نامناسب و نامنظم برخوردار بوده‌اند این افراد در مقایسه با آن دسته از افرادی که دارای خواب منظم و کافی می‌باشند به نتیجه مثبت کمتری دست یافته‌اند

بنابراین داشتن یک برنامه‌ی خواب باکیفیت و منظم بسیار حائز اهمیت است به‌ طوری‌ که در بیشتر رژیم‌های غذایی به برنامه خواب مناسب تاکید بسیار زیادی شده‌ است در همین جهت در ادامه به بررسی این مسئله خواهیم پرداخت و تأثیرات آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم جهت آگاهی بیشتر در ادامه همراه ما باشید.

آشنایی با هورمون خواب، هورمون ملاتونین:

هورمون ملاتونین که به آن هورمون خواب گفته می‌شود وظیفه اصلی این هورمون تنظیم ساعت خواب و بیداری بدن می‌باشد به‌ طوری‌ که اگر فردی دچار بی‌خوابی و یا کم‌ خوابی شده باشد به این معنی است که در عملکرد هورمون ملاتونین اختلالاتی ایجاد شده‌ است.

آشنایی با هورمون خواب، هورمون ملاتونین:
آشنایی با هورمون خواب، هورمون ملاتونین:

لازم به ذکر است بدانید که عوامل گوناگونی مانند استفاده از وسایل الکترونیکی قبل‌ از خواب و یا استرس و پرخوری و از این قبیل موارد باعث می‌شود که فرد دچار بی‌خوابی یا کم‌ خوابی شود به‌ همین دلیل همه این عوامل باعث ایجاد اختلال در عملکرد هورمون خواب خواهد بود.

البته باید خاطر نشان کرد که وقتی فردی دچار اختلال در خواب می‌شود با مشکلات گوناگونی مانند بی‌حسی و بی‌حالی و خستگی و درنهایت دچار پرخوری در طول روز خواهد بود که به‌ همراه خود چاقی و اضافه‌ وزن را خواهد داشت بنابراین داشتن یک برنامه خواب منظم و باکیفیت می‌تواند در سلامتی و تناسب اندام بسیار حائز اهمیت باشد، جهت آگاهی شما عزیزان در ادامه این مبحث به بررسی فواید خواب منظم و مضرات بی‌خوابی و داشتن خواب ناکافی و نامنظم می‌پردازیم.

تا اینجا با مبحث آشنایی با هورمون خواب، هورمون ملاتونین آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا انتهای پست آیا خواب ظهر چاق می کند با ما همراه باشید.

 

خواب بعد از ظهر دارای چه مضراتی می‌باشد؟

همان‌ طور که گفته شد خواب از اهمیت بسیار زیادی برای سلامتی و حفظ تناسب اندام برخوردار می‌باشد اما از طرف دیگر وقتی فردی دچار بی‌خوابی یا کم‌ خوابی در طول شب می‌شود برای تامین انرژی به‌ ناچار به خواب بعد از ظهر روی‌ می‌آورد که این خواب بعد از ظهر دارای مضراتی برای بدن می‌باشد

به‌ طوری‌ که در مرحله اول تنظیم خواب بدن را در طول شب نامنظم کرده و باعث می‌شود که فرد دچار شب‌ بیداری شود و وقتی فرد دچار شب‌ بیداری باشد هورمون‌های رشد و هورمون‌های کورتیزول دچار اختلالاتی خواهند بود.

خواب بعد از ظهر دارای چه مضراتی می‌باشد؟
خواب بعد از ظهر دارای چه مضراتی می‌باشد؟

البته می‌توان خاطر نشان کرد که خواب بعد از ظهر باعث ایجاد رطوبت و سردی بدن شده و آن‌ها را افزایش می‌دهد و از طرف دیگر فرد دچار حس خستگی، بی‌حالی و کسلی خواهد بود.

البته لازم به ذکر است بدانید که اگر فردی در خواب بیش‌ از حد عرق کند و این عرق کردن بدون دلیل باشد نشانه آن است که قبل‌ از خواب غذای بیشتری میل کرده‌ است.

حتما باید یک خواب شبانه ۷ الی ۸ ساعته را داشته باشید و حتماً در ساعت مشخصی بخوابید

پس در واقع می‌توان به این نتیجه رسید که حتما باید یک خواب شبانه ۷ الی ۸ ساعته را داشته باشید و حتماً در ساعت مشخصی بخوابید تا بدن تنظیم شود. پس می‌توان به این نتیجه رسید که خواب بعد از ظهر باعث افزایش وزن، کسلی، بی‌حالی و تنبلی خواهد بود.

میتوان خاطر نشان کرد که دلیل این‌ که خواب ظهر چاق می‌کند این است که فرد میل بیشتری به غذا خواهد داشت زیرا که هورمون‌های چاقی بیشتر ترشح می‌شوند و از طرف دیگر هضم غذا دیرتر اتفاق می‌افتد اما اگر یک خواب شبانه منظم و کافی و با کیفیت داشته باشید هضم غذا بهتر صورت‌ گرفته و باعث می‌شود که فرد دچار لاغری و کاهش وزن باشد.

حتما باید یک خواب شبانه ۷ الی ۸ ساعته را داشته باشید و حتماً در ساعت مشخصی بخوابید
حتما باید یک خواب شبانه ۷ الی ۸ ساعته را داشته باشید و حتماً در ساعت مشخصی بخوابید

البته می‌توان به این نکته اشاره کرد که در صورتی‌ که احساس خستگی بیش‌ از حد داشته باشید، می‌توانید حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه در ساعت ظهر به خواب روید که این باعث می‌شود فعالیت مغز بیشتر شود و فرد بتواند کارهای روزانه خود را با کیفیت بیشتری انجام دهد.

تا اینجا با مبحث خواب بعد از ظهر دارای چه مضراتی می‌باشد آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا انتهای پست آیا خواب ظهر چاق می کند با ما همراه باشید.

برنامه خواب مناسب و کافی چه فوایدی برای بدن و سلامتی دارد؟

لازم به ذکر است بدانید که داشتن یک برنامه خواب مناسب در سلامتی و افزایش و کاهش وزن بسیار مؤثر می‌باشد به‌ طوری‌ که به دلیل وجود هورمون ملاتونین که هورمون خواب نامیده می‌شود وقتی دچار اختلالات یا مشکلاتی در عملکرد این هورمون ایجاد شود فرد دچار افزایش وزن و یا لاغری خواهد بود

بنابراین حتما داشتن یک برنامه خواب منظم و کافی تاثیر بسیار زیادی بر روی وزن افراد خواهد گذاشت به‌ همین دلیل در ادامه این مبحث به بررسی فوایدی که به‌ خاطر داشتن یک برنامه‌ی خواب مناسب و کافی و همچنین این مسئله که آیا خواب ظهر چاق می کند را  مورد بررسی قرار می‌دهیم جهت آگاهی بیشتر لطفاً در ادامه این مبحث با ما همراه باشید.

برنامه خواب مناسب و کافی چه فوایدی برای بدن و سلامتی دارد؟
برنامه خواب مناسب و کافی چه فوایدی برای بدن و سلامتی دارد؟

از جمله فوایدی که به دلیل داشتن یک برنامه‌ی خواب مناسب و کافی برای سلامتی و بدن می‌توان نام برد عبارت‌اند از:

تقویت حافظه با یک‌ خواب کافی

لازم به ذکر است بدانید که خواب کافی باعث تقویت حافظه‌ی فرد می‌شود به‌ طوری‌ که طی تحقیقات انجام‌ شده به این نتیجه رسیده شده‌ است که اگر دارای یک خواب کافی و مناسب باشید باعث می‌شود که آموزش‌ها و کارها و فعالیت‌های روزمره را به خاطر بسپارید زیرا که خواب نقش بسیار مؤثری در ذخیره کردن خاطره و آموخته‌ها در بدن برعهده دارد.

در واقع میتوان به این نکته اشاره کرد که با داشتن یک خواب کافی می‌توانید آموزش‌های روزمره مانند یادآوری کلامی و مهارت‌های حرکتی و ادراک حسی را به خاطر بسپارید و از فراموشی آن‌ها پیشگیری کنید و همچنین از طرف دیگر باعث افزایش رشد و یادگیری کودکان نیز می‌شود.

خواب کافی باعث برقراری ارتباط بین مغز و آموخته‌ها می‌شود.

باید به این نکته اشاره کرد که خواب کافی علاوه‌ بر این‌ که باعث می‌شود که آموخته‌های روزانه را به‌ طور کامل به خاطر بسپارید بلکه باعث می‌شود که بین مغز و درک آموزش‌های صورت‌ گرفته ارتباط خوبی برقرار شود که در نتیجه از فراموشی و آلزایمر جلوگیری می‌کند.

با داشتن یک خواب کافی باعث پیشرفت در کسب‌وکارتان شوید.

لازم به ذکر است بدانید که وقتی روزانه یک کار را به‌ طور مداوم انجام می‌دهید بنابراین به‌ مرور زمان باعث می‌شود که در آن کار پسرفت داشته باشید پس با داشتن یک خواب کافی و با کیفیت می‌توانید عملکرد خود را بهبود بخشیده و آن را یکپارچه نمایید که در نتیجه همین امر باعث پیشرفت در کسب ‌وکار و شغل شما خواهد بود.

داشتن خواب کافی و با کیفیت و تاثیر آن بر روی خلق‌وخو

در طول روز اتفاقات و مسائل گوناگونی برای افراد رخ می‌دهد بنابراین این امکان وجود دارد که فرد در معرض اضطراب و تنش‌های گوناگونی قرار گیرد به‌ همین دلیل با خواب مناسب و کافی می‌توانید آرامش از دست‌ رفته را دوباره به دست آورید و یک‌ روزه تازه را برای خود شروع کنید

به‌ طوری‌ که با داشتن یک استراحت و خواب کافی و مناسب روحیه و خلق‌وخوی شما بهبود می‌یابد و از طرف دیگر از افزایش وزن شما جلوگیری می‌کند زیرا که وقتی فردی دچار اضطراب و تنش در طول روز می‌شود هورمونی به نام هورمون کورتیزول در بدن افزایش می‌یابد که این امر باعث می‌شود

داشتن خواب کافی و با کیفیت و تاثیر آن بر روی خلق‌وخو
داشتن خواب کافی و با کیفیت و تاثیر آن بر روی خلق‌وخو

که فرد در طول روز به خوردن غذاهای گوناگون بپردازد که همین امر باعث چاقی و اضافه‌ وزن در فرد می‌شود بنابراین داشتن یک خواب کافی و مناسب را فراموش نکنید که علاوه‌ بر خلق‌وخو بر روی افزایش وزن شما نیز تاثیرگذار خواهد بود.

خواب کافی و کاهش خستگی

وقتی فردی دارای یک برنامه خواب ناسالم و نامنظم باشد بنابراین این خواب باعث ایجاد خستگی و بی‌حالی در فرد خواهد بود زیرا که نه‌ تنها انرژی شما را در طول روز از بین می‌برد بلکه باعث ایجاد چاقی نیز می‌شود زیرا که فرد برای بازگشت انرژی خود سراغ خوراکی‌های مضر و شیرین و انرژی‌زا و کافئین دار خواهد رفت

که بنابراین همین امر باعث ایجاد چاقی در فرد می‌شود به‌ همین دلیل با داشتن یک خواب کافی و منظم می‌توانید این بی‌حالی و سستی را از خود دور کرده و یک روز پرانرژی برای خود ایجاد نمایید که حتی نیاز به خوردن خوراکی‌ها و غذاهای انرژی‌زا و قنددار نداشته باشید.

داشتن یک برنامه خواب سالم تضمین سلامتی قلب

وقتی فردی دارای یک برنامه خواب منظم و سالمی باشد و از خواب‌های نامنظم و ناکافی دوری کند در نتیجه در طول روز استرس کمتری خواهد داشت و هم این‌ که فشار خون فرد در تعادل باقی می‌ماند که از طرف دیگر با کاهش فشار و اضطراب و استرس و تعادل فشار خون در نتیجه قلب سالم‌تری نیز خواهید داشت.

با یک برنامه خواب با کیفیت و کافی سلامتی ذهن خود را تضمین کنید.

لازم به ذکر است بدانید که برنامه ‌ی خواب کافی و سالم باعث می‌شود که خلاقیت فرد افزایش یابد زیرا که دارای ذهن آرام و بدون اضطرابی خواهید بود و از طرف دیگر می‌توانید با استفاده از یک برنامه ورزشی مناسب مثل حرکات کششی و پیاده‌روی خواب آرام و مناسبی را داشته باشید و آن را بهبود بخشید که در نتیجه همین امر باعث می‌شود که از ذهنی سالم و جسمی سالم با یک وزن نرمال برخوردار باشید.

  • بانوان با داشتن یک برنامه خواب کافی و منظم می‌توانند هورمون‌های که باعث ایجاد باروری می‌شوند را تقویت نمایند و خواب کافی و منظم عادات ماهانه بانوان را تنظیم می کند.
با یک برنامه خواب با کیفیت و کافی سلامتی ذهن خود را تضمین کنید.
با یک برنامه خواب با کیفیت و کافی سلامتی ذهن خود را تضمین کنید.

برنامه خواب ناسالم و نامنظم باعث ایجاد چه آسیب‌هایی برای سلامتی و بدن فرد می‌گردد؟

همان‌ طور که قبلتر در این مقاله به آن اشاره شد داشتن یک خواب کافی و منظم برای بدن و سلامتی دارای فوایدی بود اما می‌توان به این نکته اشاره کرد که در مقابل با داشتن یک برنامه خواب ناسالم و نامنظم باعث بروز مشکلات و آسیب‌هایی برای بدن و سلامتی خواهد داشت که در ادامه به بررسی این موضوع و این که آیا خواب ظهر چاق می کند خواهیم پرداخت تا با آگاهی بیشتر به داشتن یک برنامه خواب منظم و سالم بپردازید پس لطفا در ادامه همراه ما باشید.

خواب نامنظم و ایجاد اختلال در هورمون‌ها

– افرادی که به‌ دنبال یک وزن نرمال و تناسب اندام می‌باشند و در جهت کاهش وزن خود تلاش‌های بسیار زیادی را انجام داده‌اند مانند برنامه‌های ورزشی سخت و رژیم‌های غذایی گوناگون اما با این‌ وجود نتیجه مثبتی در رابطه با لاغری و کاهش وزن برای آن‌ها حاصل نشده‌ است.

علت این مسئله ممکن است به دلیل داشتن خواب نامنظم و ناکافی باشد زیرا وقتی فردی دچار خواب نامنظم می‌شود در نتیجه هورمون‌هایی که اشتهای فرد را در طول روز کنترل کرده و به آن تعادل می‌بخشند دچار اختلالاتی خواهد شد به‌ طوری‌ که با یک خواب نامنظم عملکرد هورمون‌ لپتین ( هورمون سیری ) و هورمون‌ گرلین ( هورمون گرسنگی ) با مشکل مواجه می‌شود و در نتیجه فرد در طول روز میل به غذای بیشتری خواهد داشت

که در نتیجه با افزایش مصرف مواد غذایی کالری بیشتری به بدن وارد می‌شود و از طرف دیگر باعث افزایش توده چربی در بدن شده که علاوه‌ بر این که سلامتی فرد را دچار مختل می‌کند بلکه باعث ایجاد اضافه‌ وزن مفرط نیز می‌شود.

لازم به ذکر است بدانید که اضافه‌ وزن و چاقی مفرط باعث ایجاد بیماری‌ها و مشکلات گوناگونی در فرد خواهد شد که در نتیجه بیماری‌های قلبی و عروقی و فشار خون بالا و دیابت را به‌ همراه خواهد داشت که بسیار خطرناک می‌باشند.

میزان خواب ۷ الی ۸ ساعت در طول شب برای فرد مناسب می‌باشد

– میزان خواب ۷ الی ۸ ساعت در طول شب برای فرد مناسب می‌باشد اما وقتی فردی در طول شب بیدار می‌ماند بدن را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد که سلامتی فرد را به خطر می‌اندازد به‌ طوری‌ که هورمون سوماتوتروپین که یک هورمون رشد می‌باشد در ساعت ۳ صبح تولید می‌شود و از طرف دیگر هورمون کورتیزول که هورمون کنترل‌ کننده استرس و اضطراب می‌باشد در ساعت ۳ صبح به کمترین حد خود می‌رسد

بنابراین وقتی فردی خواب کافی نداشته باشد و در طول شب بیدار بماند در نتیجه در عملکرد هورمون رشد اختلال ایجاد شده و فرد دچار بی‌حالی و خستگی و اضطراب و استرس خواهد بود بنابراین به‌ جای این‌ که در بدن چربی‌ها مصرف شوند و چربی سوزی اتفاق بیفتد پروتئین‌ها مصرف‌ شده و فرد دچار چاقی مفرط خواهد بود.

اختلال در عملکرد هورمون‌های لپتین و گرلین

– لازم به ذکر است بدانید که برنامه خواب نامنظم همان‌ طور که گفته شد باعث اختلال در عملکرد هورمون‌های لپتین و گرلین خواهد بود که در نتیجه پرخوری و ریزه‌خواری را به‌ همراه خواهد داشت

زیرا که هم فرد دارای زمان بیشتری برای خوردن غذا دارد و همچنین برای رفع خستگی و بی‌حالی خود نیازمند انرژی بیشتری می باشد بنابراین به سراغ نوشیدنی‌های قنددار مضر و انرژی ‌زا و کافئین‌ دار خواهد رفت که همه این عوامل باعث ایجاد چاقی مفرط خواهند شد

اما این تفکر که با داشتن خواب زیاد لاغری اتفاق می‌افتد بسیار غلط است زیرا که هر فردی باید در شب حدود ۷ الی ۸ ساعت بخوابد زیرا که از طرف دیگر با بیشتر شدن میزان ساعت خواب شما تحرک کمتر شده و همچنین وعده صبحانه یا به تعویق می‌افتد و ظهر آن را میل می‌کنید

خواب زیاد و خواب کم باعث چاقی و افزایش وزن می‌شود

و یا این‌ که کاملاً حذف خواهد شد بنابراین خواب زیاد و خواب کم باعث چاقی و افزایش وزن می‌شود به‌ همین دلیل یک برنامه خواب مناسب در سلامتی و اندام نرمال بسیار مؤثر بوده و نقش بسزایی دارد.

در واقع می‌توان به این نکته اشاره کرد افرادی که دچار چاقی مفرط هستند و دارای شاخص توده بدنی بالایی می‌باشند این افراد به دلیل داشتن وزن بسیار زیاد خود دچار یک برنامه خواب نامنظم و ناکافی می‌گردند

زیرا به دلیل بیماری‌ها و مشکلاتی که در افراد با اضافه‌ وزن بالا وجود دارد باعث می‌شود که به دلیل ناراحتی‌های گوارشی و آپنه و یا میگرن و سردرد و درد در کمر و مفاصل و از این قبیل موارد خواب کافی و مناسبی نداشته باشند

بنابراین وزن این افراد بیشتر شده و غیر قابل‌ کنترل خواهد بود و از طرف دیگر به دلیل وزن بالا و استفاده از رژیم‌های غذایی برای لاغری و ورزش‌ها بسیار سخت و مشکل‌ساز خواهد بود

خواب زیاد و خواب کم باعث چاقی و افزایش وزن می‌شود
خواب زیاد و خواب کم باعث چاقی و افزایش وزن می‌شود

بنابراین این افراد می‌توانند با مراجعه به مطب آقای دکتر سلیمی که یکی از متخصص‌ترین جراحان در زمینه درمان چاقی از طریق جراحی می‌باشد از مشاوره‌های لازم در جهت یکی از بهترین روش‌ها که باعث می‌شود این افراد سریع‌تر به لاغری و کاهش وزن برسند، دریافت کرده و از فواید جراحی‌های چاقی بهره‌مند شوند و از شر اضافه‌ وزن خود خلاص شده و به یک زندگی نرمال دست یابند.

آیا خواب منظم و کافی در داشتن یک برنامه غذایی مناسب مؤثر می‌باشد؟

چاقی معضلی است که بیشتر افراد در جهان را درگیر خود کرده‌ است بنابراین افراد زیادی به‌ دنبال راه‌حل‌های گوناگونی برای کاهش اضافه‌ وزن خود و چاقی مفرط خود می‌باشد

به‌ همین دلیل این سوال ممکن است برای افراد ایجاد شود که آیا خواب ظهر چاق می کند و این‌ که آیا خواب نامنظم برنامه غذایی و کاهش وزن را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا خیر به‌ همین دلیل در ادامه به بررسی این مسئله خواهیم پرداخت.

آیا خواب منظم و کافی در داشتن یک برنامه غذایی مناسب مؤثر می‌باشد؟
آیا خواب منظم و کافی در داشتن یک برنامه غذایی مناسب مؤثر می‌باشد؟

لازم به ذکر است بدانید که داشتن یک برنامه غذایی سالم و دوری از غذاهای مضر و پرکالری و فرآوری شده و همچنین غذاهای سرخ‌ شده و فست‌فود که می‌توانند باعث اضافه‌ وزن و چاقی شوند در حفظ تناسب اندام و کاهش وزن و لاغری بسیار مؤثر و مثبت خواهد بود از طرف دیگر داشتن یک برنامه ورزشی خوب و پیروی از آن در کنار یک برنامه غذایی مناسب در لاغری بسیار نتیجه‌بخش بوده و باعث می‌شود که فرد به کاهش وزن مناسبی دست پیدا کند.

اما باید خاطر نشان کرد که وقتی با وجود پیروی از همه این برنامه‌های غذایی و ورزشی اگر خواب منظم و کافی نداشته باشید به دلیل پرخوری‌های مفرط در طول روز دچار اضافه‌ وزن و چاقی خواهید شد و تلاش شما در پیروی از برنامه‌های غذایی و برنامه‌های ورزشی در جهت رسیدن به کاهش وزن بی‌نتیجه خواهد ماند.

عواملی که باعث بی‌خوابی در طول شب برای شما می‌شود را تحت کنترل قرار داده و به درمان بیماری‌ها و استرس و اضطراب خود بپردازید

بنابراین می‌توان به این نکته اشاره کرد که حتماً عواملی که باعث بی‌خوابی در طول شب برای شما می‌شود را تحت کنترل قرار داده و به درمان بیماری‌ها و استرس و اضطراب خود بپردازید تا یک خواب مفید داشته باشید.

البته می‌توان به این مساله اشاره کرد افرادی که دچار بی‌ام‌آی بالا هستند و از چاقی مفرط در رنج می‌باشند این افراد بیشتر در معرض بی‌خوابی و یا کم‌خوابی قرار می‌گیرند بنابراین این افراد می توانند از رژیم‌های لاغری و ورزش استفاده کنند اما برای لاغر شدن باید زمان بسیار زیادی را منتظر بمانند

به‌ همین دلیل توصیه می‌شود که از روش‌های آسان‌تر و سریع‌تری مانند جراحی‌های چاقی استفاده کنید به‌ طوری‌ که با استفاده از این روش‌ها که هم دوره نقاهت بسیار کوتاهی داشته و هم سریع‌تر بهبودی حاصل می‌شود و از طرف دیگر از آن جایی‌ که علم پزشکی همیشه در حال پیشرفت می‌باشد بنابراین روش‌های جراحی چاقی پیشرفته‌ای نیز وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید

اما جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به پزشک متخصصی مانند آقای دکتر سلیمی مراجعه کرده و مشاوره‌های لازم را دریافت کنید زیرا که ایشان به دلیل داشتن دانش و مهارت کافی در این زمینه با استفاده از تجربه بالای خود می‌توانند پاسخگوی بهتری برای سوالات شما در این زمینه باشند و از طرف دیگر می‌توانید با انجام یکی از این روش‌های جراحی چاقی به درمان بیماری و کم‌ خوابی و چاقی و اضافه‌ وزن خود بپردازید که در نتیجه سلامتی و آرامش و یک زندگی ایده‌آل را به‌ همراه خواهد داشت.

معرفی روش‌ها و راهکارهایی جهت داشتن یک برنامه خواب منظم:

در این مقاله به مضرات و آسیب‌هایی که یک خواب نامنظم برای بدن و سلامتی فرد ایجاد می‌کرد را مورد بررسی قرار دادیم و این که آیا خواب ظهر چاق می کند و چه آسیب‌ها و مشکلاتی را برای بدن ایجاد می کند را آشنا شدیم و دانستیم که یک برنامه خواب نامنظم تأثیرات بسیار زیادی را در افزایش وزن و چاقی و همچنین سلامتی بدن دارد

و در همین جهت به معرفی روش‌هایی خواهیم پرداخت که می‌توانید با استفاده از آن‌ها خواب شبانه خود را تنظیم کرده و یک خواب منظم داشته باشید و از نتایج داشتن یک خواب منظم در سلامتی و کاهش وزن خود بهره‌مند شوید البته پیروی از این راهکارها و روش‌ها سخت نبوده و می‌توانید به‌ مرور زمان به آن عادت کنید از جمله این راهکارها عبارت‌اند از:

از یک ساعت مشخص برای خوابیدن استفاده کنید یعنی این‌ که هر شب در همان ساعت بخوابید.

اتاق‌ خواب خود را تاریک کنید تا یک خواب آرام و با کیفیتی داشته باشید و زمانی‌ که دچار بی‌خوابی بودید از موسیقی آرام و ملایمی جهت خوابیدن استفاده کنید.

فقط ۷ الی ۸ ساعت بخوابید

به خاطر داشته باشید که فقط ۷ الی ۸ ساعت بخوابید و حدود نیم الی یک ساعت قبل‌ از رسیدن زمان خواب خود از وسایلی مانند موبایل، کامپیوتر و تلویزیون خودداری کنید زیرا که این وسیله‌های هوشمند تاثیر بسیار زیادی بر روی خواب داشته و باعث ایجاد اختلالاتی می‌گردند و از طرف دیگر باعث می‌شوند که سطح هورمون ملاتونین ( هورمون خواب ) افزایش‌ یافته و بیشتر ترشح شود.

دمای اتاق‌ خواب خود را در درجه مناسب و مقدار کمی کمتر کنید تا اتاق خنک شود زیرا که بدن در زمان خواب در دمای کمتری قرار می‌گیرد بنابراین این امر باعث می‌شود که سریع‌تر بخوابید.

در طول روز ورزش کرده و یک برنامه ورزشی مناسب برای خود تعیین کنید زیرا که ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌ روی و شنا باعث می‌شود که در طول روز تحرک کافی داشته باشید و در نتیجه بدن انرژی بیشتری را صرف کرده و بیشتر خسته‌ میشوید که در نتیجه این امر باعث می‌شود که شب سریع‌تر بخوابید.

یک برنامه غذایی مناسب برای خود تعیین کنید

یک برنامه غذایی مناسب برای خود تعیین کنید و حتما وعده شام خود را سبک میل کنید و از غذاهای کم‌ کالری و کم‌ چرب استفاده کنید زیرا که هر چه قبل‌ از خواب زودتر غذای شما هضم شده باشد راحت‌تر خوابیده و خواب باکیفیتی خواهید داشت بنابراین می‌توانید از غذاهایی مانند بادام، گردو، کیوی، آب آلبالو و چای بابونه در جهت داشتن یک خواب خوب بهره‌مند شوید و از طرف دیگر از خوردن نوشیدنی‌های الکلی و چای و قهوه که دارای کافئین می‌باشند، خودداری کنید.

استرس و اضطراب را از خود دور کرده و به کنترل آن بپردازید به‌ طوری‌ که هر عاملی که باعث استرس و نگرانی شما شده باشد را برطرف کرده و در صورتی که قابل رفع شدن نمی‌باشد آن را یادداشت کرده و برای روز بعد موکول کنید زیرا که استرس و نگرانی باعث افزایش سطح هورمون کورتیزول در بدن شده که این امر اضافه‌ وزن و چاقی و کم‌ خوابی و یا حتی بی‌خوابی را به‌ همراه خواهد داشت.

یک برنامه غذایی مناسب برای خود تعیین کنید
یک برنامه غذایی مناسب برای خود تعیین کنید

لازم به ذکر است بدانید که با رعایت همه این موارد ذکر شده می‌توانید یک خواب آرام و با کیفیتی داشته باشید که نتیجه آن سلامت ذهن و قلب خواهد بود و همچنین از افزایش وزن خود جلوگیری کرده و می‌توانید برای رسیدن به تناسب اندام اقدام کنید.

خواب کافی و منظم برای کاهش وزن و چاقی مفرط دارای چه تأثیراتی می‌باشد؟

این‌ موضوع که می‌توان با استفاده از خواب منظم و کافی به لاغری و کاهش وزن دست یافت را مورد بررسی قرار دادیم و دانستیم که با یک خواب منظم ۷ الی ۸ ساعت در طول شب می‌توانید به لاغری و کاهش چربی و عضله‌سازی و کنترل اشتها و بهبود متابولیسم بدن دست یابید و این‌ که آیا خواب ظهر  چاق می کند را نیز مورد بررسی قرار دادیم

و دانستیم که خواب ظهر دارای مضراتی برای بدن می‌باشد اما اگر یک روز پر مشغله و سخت را پشت سر گذاشته باشید، می‌توانید حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه به خواب ظهر بپردازید که هم باعث می‌شود که استرس و اضطراب ناشی از اتفاقات روزمره کمتر شود و هم این‌ که ادامه فعالیت‌های روزانه خود را هوشیارتر و با تمرکز بیشتری انجام دهید.

خواب کافی و منظم برای کاهش وزن و چاقی مفرط دارای چه تأثیراتی می‌باشد؟
خواب کافی و منظم برای کاهش وزن و چاقی مفرط دارای چه تأثیراتی می‌باشد؟

در واقع می ‌توان به این نکته اشاره کرد که در کنار داشتن یک برنامه و سبک زندگی مناسب برنامه خواب نیز بسیار مؤثر می‌باشد و می‌تواند از ریزه ‌خواری در طول روز و از افزایش ترشح هورمون‌های چاقی در بدن جلوگیری کند و باعث شود که فرد در طول روز نیاز کمتری به غذاهای مضر و ناسالم داشته باشد که این لاغری و کم شدن وزن را به‌ همراه خواهد داشت.

افزایش چربی سوزی با خواب کافی:

اگر دارای یک برنامه غذایی و ورزشی برای کاهش وزن و لاغری می‌باشید این مسئله نشان‌ دهنده آن است که هدف درستی را پیروی می‌کنید اما در کنار آن داشتن خواب منظم بسیار با اهمیت خواهد بود زیرا که در زمان خواب هورمون‌هایی در بدن ترشح می‌شود که این هورمون‌ها وظیفه چربی سوزی را برعهده دارند.

بنابراین وقتی دچار بی‌خوابی و یا کم‌ خوابی در شب باشید ترشح این هورمون‌ها دچار اختلالاتی می‌شود که در نتیجه چربی سوزی به تعویق می‌افتد و سرعت هضم غذا کاهش می‌یابد بنابراین با داشتن یک خواب منظم و با کیفیت چربی سوزی را بدن افزایش دهید و از چاقی مفرط و افزایش وزن در امان بمانید زیرا که چاقی و افزایش وزن مشکلات و بیماری‌هایی را به‌ همراه خواهد داشت که در نتیجه سلامتی فرد را به خطر می‌اندازد.

افزایش چربی سوزی با خواب کافی:
افزایش چربی سوزی با خواب کافی:

البته می‌توان به این نکته اشاره کرد افرادی که دارای بی‌ام‌آی بالا هستند و دارای چاقی مفرط می‌باشند این افراد قطعاً در خواب شبانه با مشکلاتی مواجه هستند بنابراین جهت درمان کم‌ خوابی و یا حتی بی‌خوابی خود و همچنین درمان بیماری‌هایی که به‌ علت بی‌خوابی و چاقی دچار آن هستید با مراجعه به مطب آقای دکتر سلیمی به درمان آن بپردازید و یک زندگی باکیفیت را برای خود ایجاد نمایید.

آشنایی با چگونگی تثبیت وزن با خواب کافی:

طی تحقیقات انجام‌ شده محققان به این نتیجه رسیده‌اند که خواب باکیفیت و کافی می‌تواند باعث ایجاد تثبیت وزن در بین افراد گردد به دلایل ایجاد تثبیت وزن با داشتن خواب کافی را که در زیر به آن می‌پردازیم عبارت‌اند از:

  • به طوری که میتوان گفت خواب کافی میل افراد را به مصرف غذاهای مضر و ناسالم کمتر می‌کند و همچنین باعث می‌شود که فرد با خوردن غذاهای سالم سریع‌تر احساس گرسنگی برطرف شود و در نتیجه نیاز کمتری به خوردن غذای بیش‌ از حد و ناسالم و چرب داشته باشد.
  • همچنین میتوان گفت که خواب کافی باعث می‌شود که فرد پایبند به برنامه غذایی خود باشد.
  • همچنین وقتی فردی دارای خواب کافی و با کیفیت باشد در نتیجه در طول روز انرژی بیشتری داشته و کمتر دچار خستگی و بی‌حالی خواهد بود که بنابراین می‌تواند به کارهای روزانه و فعالیت‌های خود و همچنین برنامه‌های ورزشی خود بپردازد.

بنابراین توصیه می‌شود که حتما به داشتن یک خواب شبانه منظم و با کیفیت توجه کافی داشته باشید و حتما آن را رعایت کنید.

آشنایی با چگونگی تثبیت وزن با خواب کافی:
آشنایی با چگونگی تثبیت وزن با خواب کافی:

سخن پایانی:

ما در این مقاله مسائل گوناگونی را در رابطه با این که آیا خواب ظهر چاق می کند و این‌ که خوابه باکیفیت و کافی چه تأثیری بر روی لاغری و کاهش وزن دارد و عوامل چاقی و اضافه‌ وزن را مورد بررسی قرار دادیم در واقع می‌توان از مطالب این مقاله به این نتیجه رسید که با داشتن خواب منظم می‌توانید یک زندگی باکیفیت برای خود رقم بزنید

به‌ طوری‌ که هم به کاهش وزن و لاغری دست یابید و یک وزن نرمال و ایده‌آل داشته باشید و هم این‌ که به سلامتی برسید و از بروز بیماری‌های خطرناک و گوناگون پیشگیری کنید بنابراین حتما برای خود یک برنامه خواب باکیفیت و منظم را تعیین نمایید.

از اینکه تا انتهای پست آیا خواب ظهر چاق می کند با ما همراه بودید متشکریم و امیدواریم با خواندن مقاله آیا خواب ظهر چاق می کند اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید.

در پایان توصیه می کنیم، مقاله آیا قرص چربی خون باعث لاغری می شود و نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها را مطالعه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
4 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید