آیا ثعلب چاق کننده است

فهرست مطالب

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که آیا ثعلب چاق کننده است ؟ با ما همراه باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی های چاقی با ما در تماس باشید.

09120174510

مصرف مواد غذایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بدن ما برای حفظ سلامتی خود و عملکرد بهتر خود، نیاز به مصرف انواع مواد غذایی دارد. مواد غذایی هر کدام می تواند دارای خواص خاص خود باشند که بعضی از این خواص ممکن است برای فرد بسیار مفید باشد و برخی از خواص برای انسان مضر باشد.

مقدمه

آیا ثعلب چاق کننده است
آیا ثعلب چاق کننده است

به همین دلیل اطلاع از این که چه مواد غذایی را مصرف می کنیم و چه فوایدی می تواند برای بدن داشته باشد، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. یکی از انواع مواد غذایی که در بسیاری از غذاها ترکیب و استفاده می شود، ثعلب است.

ثعلب دارای خواص بسیار گوناگون و متنوعی بوده و می تواند در انواع مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد. فواید آن، دارای ابعاد گسترده ای است که ما در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

از طرفی دیگر در مورد قضیه افزایش وزن و چاقی، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و بسیاری از افراد دغدغه این را دارند که کدام مواد غذایی، خاصیت چاق کنندگی و اضافه وزن دارد. ما در این مقاله نیز به بررسی دقیق ثعلب و کاربردهای آن و همچنین خواص آن خواهیم پرداخت.

اینفوگرافیک آیا ثعلب چاق کننده است

اینفوگرافیک آیا ثعلب چاق کننده است
اینفوگرافیک آیا ثعلب چاق کننده است

همچنین از مزایای مصرف آن نکات مهمی را اشاره خواهیم کرد و در نهایت به این سوال پاسخ خواهیم داد که آیا ثعلب چاق کننده است؟ پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

آیا ثعلب چاق کننده است

بله؛ زیرا ثعلب سبب افزایش انرژی و متبولیسم می شود که این دو مورد دلیلی برای افزایش سوخت و ساز و اشتهای افراد می شود. افزایش اشتها هم نیز فرد را چاق را می کند.

ما در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

ثعلب چیست؟

گیاه شناسی ثعلب چیست؟

طبع ثعلب و روش استفاده از ثعلب چگونه است؟

ترکیبات شیمیایی گیاه دارویی ثعلب چیست؟

کاربرد ثعلب چیست؟

خواص و فواید ثعلب چیست؟

ثعلب در دوران بارداری و دوران شیردهی چه عملکردی دارد؟

خواص ثعلب در افزایش وزن چیست؟

آیا ثعلب چاق کننده است؟

خواص ثعلب و شیر چیست؟

خواص ثعلب در شیر موز چیست؟

استفاده از ثعلب در بستنی چگونه است؟

طرز تهیه بستنی با ثعلب و بدون ثعلب چه تفاوتی با هم دارند؟

مضرات ثعلب برای سلامتی چیست؟

نتیجه گیری

 

ثعلب چیست؟

ثعلب در واقع نوعی پودر می باشد که از خرد کردن و آسیاب نمودن گیاهانی به دست می آید. ثعلب در واقع گیاهی است که ریشه آن در جنوب اروپا و ترکیه بوده و رنگ بسیار زیبایی نیز داشته و گاهی به عنوان گیاهان زینتی مورد استفاده قرار می گیرد.

ثعلب در واقع واژه عربی می باشد که به معنی فارسی، ارکیده نام دارد. این گیاه بیش از ده ها مدل دارد که برخی از آن ها در ایران رویش می کند و مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه در کشور ما در بخش های مختلفی نیز می روید و در اصل گیاهی خودرو می باشد و نیازی به عمل خاصی نیست و صرفا بعد از روییدن می توان اقدام به برداشت آن نمود.

ثعلب چیست؟
ثعلب چیست؟

این گیاه از برگ هایی تشکیل شده که شکل آن به صورت نیزه ای می باشد و جلوه زیبایی خاصی نیز دارد و رنگ ها به شکل بنفش و قهوه ای می باشد. برای این که بتوان از این گیاه، ثعلب تولید کرد، از ریشه آن استفاده می شود که این ریشه، رنگی صورتی داشته و پس از برداشت طی فرایندهایی تبدیل به پودر ثعلب خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم شیر و موز دیدن کنید.

فصل رویش این گیاه عموما در فصل بهار بوده و در مزارع و باغ ها رویش می کند

فصل رویش این گیاه عموما در فصل بهار بوده و در مزارع و باغ ها رویش می کند و پس از گذراندن فصل بهار می توان اقدام به برداشت آن کرد.

گیاه ثعلب و پیازچه آن حاوی مواد نشاسته می باشد که این پیازچه خشک می شود و سپس اقدام به تهیه پودر ثعلب می گردد. پودر ثعلب، استفاده های متعددی دارد و شاید بیشترین مورد استفاده شده از ثعلب، در بستنی سازی بوده که از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است.

گیاه ثعلب جزو کوچکترین دانه های گیاهی جهان می باشد که بیش از ده ها نوع می باشد و در مناطق مختلفی از جهان رویش پیدا می کند. مزیت رویش این گیاه، خودرو بودن و فراوان بودن آن می باشد.

فصل رویش این گیاه عموما در فصل بهار بوده و در مزارع و باغ ها رویش می کند
فصل رویش این گیاه عموما در فصل بهار بوده و در مزارع و باغ ها رویش می کند

گیاه ثعلب خواص دارویی متنوعی نیز دارد که از ترکیبات بسیار مختلفی نیز تشکیل شده است و این ترکیبات شامل مواد معدنی، مواد مغذی قندی، و … می باشد و این مواد مغذی، سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی می باشد که می تواند در بسیاری از موارد درمانی مورد استفاده قرار گیرد که ما در این مقاله به موضوع خواص آن خواهیم پرداخت.

همچنین ثعلب می تواند خواص متنوع دیگری نیز داشته باشد که ما در این مقاله نیز به یکی از مهمترین سوالات بسیاری از افراد یعنی آیا ثعلب چاق کننده است، پاسخ خواهیم داد.

گیاه شناسی ثعلب

ثعلب گیاهی خودرو می باشد که ریشه آن به شکل پنجه ای شکل می باشد که میزان نفوذ ریشه آن در خاک چیزی حدود 50 سانتیمتر می باشد. این گیاه دارای برگ بوده که به رنگ سبز می باشد و روی این گیاه می توان رنگ های قهوه ای رنگ مشاهده کرد و هر چه به سمت ریشه گیاه نزدیک تر می شویم، رنگ برگ های آن تیره تر خواهد شد.

گیاه شناسی ثعلب
گیاه شناسی ثعلب

گیاه ثعلب دارای گل های زیبا می باشد که فصل رویش آن همان طور که در ابتدا گفته شد، فصل بهار می باشد که در اواخر فروردین ماه تا اواخر خرداد ماه رشد می نماید. گیاه ثعلب می تواند حالت زینتی هم داشته باشد و علاوه بر خاصیت خوراکی و مغذی بودن آن، می توان به عنوان یک گل تزئینی نیز استفاده کرد.

در زیر گل آن، رگبرگ هایی وجود دارد که رنگ آن ارغوانی می باشد که جنبه زیبایی خاصی نیز دارد. حالات غیر متعارف گوناگونی در قسمت های مختلف گیاه ثعلب به خصوص در بخش گل آذین و نیز براکته های ثعلب دیده می شود که خود این موضوع، تشخیص در گیاه ثعلب را مشکل می سازد. ثعلب دارای ساقه راست و تو خالی می باشد.

شما در حال مطالعه مقاله آیا ثعلب چاق کننده است، می باشید. حال به بررسی ترکیبات موجود در گیاه ثعلب خواهیم پرداخت.

طبع ثعلب و روش استفاده از ثعلب

گیاه ثعلب دارای طبعی گرم می باشد که می توان از آن استفاده های متنوعی نمود. روش استفاده و کاربردهای آن بدین گونه است که می توان به دو حالت خوراکی یا موضعی مورد استفاده قرار داد. یعنی هم می توان به صورت خوراکی در مواد غذایی مصرف کرد یا به صورت ماسک اقدام به مالیدن در نواحی مختلف به خصوص پوست نمود.

گیاه ثعلب به دلیل داشتن طعمی دلچسب و دلپذیر، می تواند به عنوان طعم دهنده در آشپزی مورد استفاده قرار گیرد و در انواع دسرها، بستنی ها و یا خوراکی هایی مانند شیرموز مورد استفاده قرار گیرد. از طرفی به دلیل داشتن طبع گرم این گیاه، از آن می توان به عنوان جوشانده یا دمنوش استفاده کرد و در فصل سرما اقدام به مصرف آن نمود.

طبع ثعلب و روش استفاده از ثعلب
طبع ثعلب و روش استفاده از ثعلب

روش موضعی که در ادامه مقاله به بررسی خواص ثعلب خواهیم پرداخت، بدین گونه است که از آن می توان به عنوان ماسک مو برای درمان ریزش مو استفاده کرد. مخلوط پودر ثعلب و روغن های گیاهی مانند روغن زیتون می تواند یک ترکیب فوق العاده برای جلوگیری از ریزش مو باشد.

طبع گرم این گیاه باعث شده که در انواع روش های خوراکی و موضعی مورد استفاده قرار گیرد و کاربردهای متنوع آن باعث شده که ثعلب به عنوان یک گیاه دارویی و خوراکی پرطرفدار در بین عموم شناخته شود. همچنین ثعلب می تواند خاصیت چاق کنندگی هم داشته باشد که ما در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد که آیا ثعلب چاق کننده است یا خیر.

ترکیبات شیمیایی گیاه دارویی ثعلب

ثعلب دارای مواد غیر محلول در آب می باشد و همچنین از مواد تشکیل دهنده آن می توان به باسورین و هیدرات کربن اشاره کرد. همچنین ثعلب از مقدار کمی پروتئین تشکیل شده و مابقی ترکیبات آن را مواد معدنی مختلف مانند سدیم، فسفر، کلسیم تشکیل داده است. خشک نمودن و پودر کردن این گیاه نیز تمام خواص آن را نگه داشته و از بین نخواهد رفت.

ترکیبات شیمیایی گیاه دارویی ثعلب
ترکیبات شیمیایی گیاه دارویی ثعلب

گیاه ثعلب را می توان جوشاند و مصرف کرد و مصرف جوشانده ثعلب می تواند خواص متنوعی برای بدن داشته باشد که از جمله آن می توان در بهبود بیماری سرماخوردگی اشاره کرد. همچنین جوشانده ثعلب خاصیت ضد التهابی داشته و می تواند التهابات موجود در دستگاه گوارش و ریه را از بین ببرد.

همچنین خاصیت روندگی جوشانده ثعلب باعث خواهد شد که باکتری های اضافه و مضر موجود در روده ها دفع شود و عملا منجر به پاکسازی دستگاه گوارش خواهد شد. همچنین جوشانده ثعلب هم می تواند خواص ضد استرس و ضد اضطراب داشته باشد و به عنوان یکی از جوشانده های آرامبخش مورد استفاده قرار گیرد.

ثعلب قابلیت ترکیب با انواع جوشانده ها دارد

ثعلب قابلیت ترکیب با انواع جوشانده ها دارد و می توان آن را در شیر و کاکائو مخلوط کرد و اقدام به مصرف آن نمود. ترکیب ثعلب با شیر می تواند یکی از گزینه های خوراکی مفید برای مصرف کودکان باشد و به عنوان یک غذای  کامل به حساب آید.

پودر ثعلب به دلیل داشتن فسفر، کلسیم و دیگر مواد معدنی مختلف می تواند در تقویت قوای جنسی مورد استفاده قرار گیرد و همچنین به دلیل خاصیت آرامبخش بودن آن می تواند باعث بهبود در وضعیت عمومی بدن شود.

پودر ثعلب نیز از ریشه این گیاه به دست می آید که تمامی خواص آن در ریشه این گیاه قرار دارد. استفاده از ثعلب می تواند منجر به جبران کمبود مواد معدنی مهم در بدن شود.

ثعلب قابلیت ترکیب با انواع جوشانده ها دارد
ثعلب قابلیت ترکیب با انواع جوشانده ها دارد

ثعلب دارای طبع گرم می باشد که این طبع گرم می تواند فوایدی مانند تقویت قوای جنسی را به همراه خود داشته باشد و به بارور کردن اسپرم ها کمک فراوانی می نماید. پودر ثعلب را می توان با انواع دارچین و زنجبیل و … ترکیب کرد و از ترکیب آن می توان فواید زیادی نیز به دست آورد.

از جمله ترکیبات شیمایی موجود در گیاه ثعلب و پودر ثعلب می توان به موارد زیر اشاره کرد که هر کدام از آن ها می تواند بر اساس نیاز فرد، مصرف شده و کمبود مواد معدنی جبران گردد.

ترکیبات این گیاه عبارتند از:

 • وجود انواع مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر، سدیم و …
 • ثعلب حاوی هیدرات کربن می باشد.
 • ثعلب حاوی قند مفید بوده که هیچ گونه ضرری برای بدن نخواهد داشت.
 • ثعلب حاوی آمیدون می باشد.
 • ثعلب حاوی مقداری پروتئین و اسید آمینه های شاخه دار می باشد که البته این مقدار اندک می باشد.
 • ثعلب حاوی موسیلاژ می باشد.
 • مواد لعابی
 • لوروگلوسین
 • آلبومین
 • اسانس
 • و نشاسته

نکته قابل توجه این است که بعد از خشک نمودن گیاه ثعلب و تبدیل آن به پودر ثعلب برای ترکیب در مواد غذایی مختلف، این پودر تمامی خواص ذکر شده را خواهد داشت و مواد لعابی موجود در آن مانند موسیلاژ نیز به شکل کومارین در آن یافت می شود.

کومارین نیز یک ترکیب شیمیایی مفید می باشد که می تواند در بهبود فرایند متابولیسم و سوخت و ساز بدن بسیار مفید باشد و یکی از خواص مهم آن، افزایش وزن می باشد که ما در این مقاله به طور تخصصی به بررسی موضوع آیا ثعلب چاق کننده است، می پردازیم.

کاربرد ثعلب

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، پودر ثعلب دارای کاربردهای متنوع غذایی می باشد و گاها از خاصیت درمانی آن هم استفاده می شود. یکی از مهمترین کاربردهای ثعلب، استفاده از آن در تهیه انواع بستنی ها می باشد. بستنی های ایرانی و خارجی نیز از پودر ثعلب بهره می گیرند.

زیرا بستنی یکی از مهمترین و پرفایده ترین انواع مواد خوراکی در بین مردم جهان است که مورد استفاده کودکان و بزرگسالان قرار می گیرد.

بستنی می تواند منجر به تامین انواع ویتامین های مورد نیاز بدن شود و یکی از منابع عالی پروتئینی برای بدن محسوب می شود. مصرف بستنی در سنین کودکی می تواند باعث بهبود در وضعیت رشد کودکان شود. همچنین بستنی انرژی زا بوده و می تواند انرژی مورد نیاز بدن را تامین کند.

ثعلب موجود در بستنی باعث خواهد شد که کالری مورد نیاز بدن از طریق ترکیب ثعلب و شیر و دیگر مواد مختلف تامین شود و به دلیل داشتن خاصیت انرژی زا بودن آن می توان گفت که بستنی خاصیت چاق کنندگی دارد و برای افراد لاغر بسیار مفید است. اما افرادی که دارای اضافه وزن هستند، باید در مصرف آن دقت لازم داشته باشند و اقدام به مصرف بی رویه آن ننمایند.

آرد ثعلب را می توان در ترکیبات برخی از نوشابه ها مشاهده کرد

آرد ثعلب را می توان در ترکیبات برخی از نوشابه ها مشاهده کرد. به خصوص نوشابه هایی که خاصیت انرژی زایی دارند و مورد استفاده ورزشکاران قرار می گیرد. همچنین از پودر ثعلب برای تهیه انواع دسرها استفاده می شود و عملا دسرهایی که از ثعلب استفاده می کنند، به عنوان مکمل های چاقی نام برده می شود که بسیاری از افراد لاغر اقدام به مصرف آن می نمایند.

همان طور که گفته شد، ثعلب می تواند خاصیت دارویی داشته باشد و از پودر ثعلب می توان به عنوان یک گیاه دارویی استفاده کرد. اغلب استفاده از خاصیت گیاهی آن، به شکل دمنوش می باشد که گیاه خشک شده ثعلب را می توان با آب جوشاند و اقدام به مصرف آن نمود که یکی از مهمترین خواص آن، از بین بردن بیماری سرماخوردگی می باشد.

آرد ثعلب را می توان در ترکیبات برخی از نوشابه ها مشاهده کرد
آرد ثعلب را می توان در ترکیبات برخی از نوشابه ها مشاهده کرد

حال قبل از آن که به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا ثعلب چاق کننده است، به مبحث خواص و فواید گوناگون ثعلب خواهیم پرداخت. با ما باشید.

خواص و فواید ثعلب

تا این قسمت از مقاله به بررسی ثعلب و ترکیبات شیمیایی آن پرداختیم. حال می خواهیم بدانیم که خواص ثعلب شامل چه مواردی می باشد که در ادامه خواهیم گفت:

درمان مشکلات گوارشی

ثعلب می تواند به عنوان یک خاصیت دارویی در زمینه از بین بردن مشکلات گوارشی استفاده شود. بسیاری از افراد از سوزش معده، نفخ شکم و یا مشکلات مربوط به هضم غذا، رنج می برند. مصرف گیاه ثعلب یا پودر ثعلب می تواند به کمک این قضیه آمده و کمک فراوانی نیز در حل مشکلات گوارشی نماید. خاصیت ضد التهابی آن باعث می شود که التهابات موجود در معده و روده از بین برود.

درمان و حل مشکل ریزش مو

ثعلب نیز در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. ثعلب حاوی مقدار مشخصی از مواد معدنی می باشد که می تواند در درمان ریزش مو مورد استفاده قرار گیرد و باعث رویش مجدد مو شود. البته این خاصیت آنچنان قابل ملاحظه نیست ولی می توان به عنوان یک مکمل غذایی به همراه سایر روش های درمانی ریزش مو استفاده کرد.

ماسک ثعلب برای مو

جالب است بدانید که می توان از ثعلب به عنوان ماسک مو استفاده کرد. همان طور که در مورد قبلی گفته شد، مصرف ثعلب می تواند باعث جلوگیری از ریزش مو شود. حال می توان با استفاده موضعی از ثعلب به عنوان ماسک مو، کمک فراوانی در تقویت ریشه مو نمود.

تقویت موی سر با ترکیب ثعلب با روغن زیتون می تواند کمک فراوانی در زمینه رشد مجدد مو نماید. این ماسک را می توان قبل از دوش گرفتن استفاده کرد و از خواص آن بهره مند شد.

همچنین در صنعت آرایشی و بهداشتی، از ثعلب برای تولید ژل موی سر نیز استفاده می شود که می توان از خواص آن بهره مند شد. ترکیب پودر ثعلب با روغن نارگیل می تواند به عنوان حالت دهنده مو و تنظیم ویتامین های مورد نیاز مو استفاده شود.

البته ناگفته نماند که از مصرف خودسرانه آن باید جلوگیری کرد و بهتر است برای استفاده از ثعلب در چنین مواردی، با متخصصین با تجربه پوست و مو مشورت های لازم را انجام داد.

جوانسازی پوست صورت

ثعلب به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی آن می تواند باعث بهبود کلاژن پوستی شده و در بهبود وضعیت خونرسانی و آبرسانی به پوست، اقدامات موثری را نیز انجام دهد. رفع مشکلات چین و چروک و افتادگی پوست می تواند از جمله مزایای استفاده از ثعلب به همراه دیگر مواد غذایی باشد.

همچنین ثعلب می تواند در از بین بردن جوش و لک های روی صورت بسیار مفید باشد. بهتر است ثعلب را با ماست ترکیب کرده و به عنوان ماسک روی صورت قرار دهید و به مرور زمان از خواص آن در راستای از بین بردن جوش های صورت بهره مند شوید.

درمان فلج

ثعلب به عنوان آرام کننده سیستم عصبی می تواند به کمک افراد بیاید. افرادی که دچار فلج از ناحیه صورت می شوند، می توانند با مصرف ثعلب به عنوان یک محرک عصبی، در زمینه درمان این بیماری، اقداماتی موثر را در کنار روش های درمانی دارویی انجام دهند.

درمان نازایی و مشکلات بارداری در زنان

گیاه ثعلب به دلیل داشتن خاصیت دارویی فراوان می تواند در تحرک و افزایش میزان هورمون های زنانه بسیار موثر باشد و همین امر می تواند باعث افزایش میزان بارداری در بین بانوان به خصوص بانوانی شود که با مشکل نازایی همراه هستند.

درمان التهابات موجود در کلیه و مثانه و مجاری ادرار

عفونت های کلیه می تواند برای انسان دردسر ساز شود. این بیماری می تواند ناشی از مشکلات مربوط به مثانه و التهابات موجود در آن باشد که سپس به کلیه ها سرایت کرده و باعث بروز عفونت و مشکلات کلیوی و مجاری ادرار خواهد شد. در بیشتر کودکان و بزرگسالان، ممکن است این عارضه به وجود آید که در زمینه درمان آن باید اقداماتی موثر انجام داد.

ثعلب خاصیت ضد التهابی دارد و این خاصیت مهم می تواند باعث از بین بردن التهابات موجود در ناحیه مثانه و کلیه شود. همچنین ثعلب به دلیل خاصیت روندگی آن می تواند باعث بهبود عملکرد در دفع ادرار و مدفوع شود و می تواند اندام های مهم بدن از جمله کلیه را از باکتری های مضر و سمی پاکسازی نماید.

خاصیت آنتی اکسیدانی ثعلب باعث می شود که سیستم ایمنی بدن تقویت شده و این امر باعث درمان التهابات موجود در بخش های مختلف بدن از جمله کلیه ها خواهد شد.

درمان مشکل کمبود آهن و کم خونی

استفاده از جوشانده ثعلب می تواند باعث جلوگیری و درمان بیماری کم خونی شود. جوشانده ثعلب می تواند باعث افزایش میزان هموگلوبین خون گردد و در نهایت می تواند کمبود آهن بدن را جبران کند.

تقویت نیروی جنسی در آقایان

یکی از مهمترین و بارزترین خواص ثعلب، تقویت قوای جنسی مردان می باشد. مصرف ثعلب به همراه دیگر مواد غذایی از جمله موز می تواند باعث بهبود در عملکرد ترشح هورمون تستسترون شود و می تواند باعث افزایش قدرت باروری مردان شود.

همچنین مردانی که با مشکل اختلال نعوظ درگیر هستند، می توانند با استفاده از ثعلب به منظور حل این عارضه اقدام به درمان خود نمایند. ترکیب ثعلب با شیر موز، یک ترکیب بسیار عالی برای مردان به منظور تقویت قوای جنسی آن ها خواهد بود.

درمان یبوست

اکثر افراد با مشکل یبوست روبرو می شوند و گاهی می تواند این مشکل آزار دهنده و حتی منجر به بیماری های گوارشی به خصوص در قسمت روده شود.

ثعلب خاصیت روندگی دارد و به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی آن می تواند باعث بهبود عملکرد در سیستم دفع انسان و از بین بردن باکتری های مضر در روده شود و همین امر می تواند باعث بهبود در وضعیت مدفوع افراد شود. مصرف ثعلب به همراه شیر می تواند ترکیبی بسیار عالی برای درمان یبوست باشد.

درمان دردهای عصبی

ثعلب خاصیت آرامبخش بودن دارد و می تواند باعث بهبود عملکرد در سیستم اعصاب افراد شود. همین امر می تواند به افرادی که دچار دردهای عصبی می شوند، کمک فراوانی نمایند. دردهای عصبی ناشی از استرس و اضطراب می باشد که ثعلب می تواند باعث تسکین اعصاب شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن

ثعلب دارای خاصیت ضد میکروبی قوی می باشد و همچنین حاوی آنتی اکسیدان بوده که می تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر باشد و در جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری ها می تواند موثر عمل کند.

پیشنهاد می کنیم از پست عمل بای پس معده چيست دیدن کنید.

درمان رعشه

بیماری رعشه بر اثر انقباض و انبساط نادرست اندام ها و عضلات بدن به وجود می آید که می تواند باعث بروز مشکلات مختلفی نیز شود. مصرف ثعلب، به خصوص به عنوان جوشانده و دمنوش می تواند در عملکرد سیستم عضلانی و انبساط و انقباض آن بسیار موثر عمل کند و در نهایت می تواند منجر به درمان بیماری رعشه و لرزش شود.

درمان اسهال

از آنجایی که ثعلب در بهبود مشکل یبوست بسیار موثر است و خاصیت روندگی دارد، می تواند در بهبود اسهال هم موثر باشد. ترکیبات لعابی موجود در ثعلب می تواند باعث بهبود حرکت روده ها شود و می تواند به عنوان یک روش درمانی موثر برای از بین بردن اسهال در میان کودکان و بزرگسالان به کار رود.

مصرف ثعلب در کودکان

ثعلب می تواند در تقویت رشد کودکان بسیار موثر باشد و در سلامت عمومی کودکان نقش موثری را ایفا کند. استفاده از بستنی در بین کودکان رایج است و ثعلب موجود در بستنی ها می تواند در رشد کودکان بسیار موثر باشد.

موارد ذکر شده نیز از جمله فواید استفاده از ثعلب در ترکیبات مختلف غذایی می باشد که می توان با توجه به نوع نیاز اقدام به مصرف آن نمود. حال در مقاله آیا ثعلب چاق کننده است، به بررسی یکی از موضوعات مهم در مورد ثعلب خواهیم پرداخت.

مصرف ثعلب در کودکان
مصرف ثعلب در کودکان

ثعلب در دوران بارداری و دوران شیردهی

بر طبق بررسی های انجام شده توسط پزشکان مختلف و محققان، برخی از اطلاعات به دست آمده نشان می دهد که مصرف ثعلب می تواند در دوران بارداری باعث بروز مشکلاتی برای فرد و جنین شود و حتی ممکن است منجر به سقط جنین شود. به همین دلیل پزشکان متخصص، به بانوان باردار توصیه می کنند که از ثعلب استفاده ننمایند.

در قسمت فواید ثعلب، در بخشی گفته شد که ثعلب می تواند باعث بهبود عملکرد هورمون های زنانه و افزایش بارداری در افراد شود. با این حال بانوانی که در دوران بارداری هستند، بهتر است از ثعلب استفاده ننمایند تا بتوانند دوران بارداری خود را پشت سر بگذارند.

با این که نتایج به دست آمده در بازه های زمانی و جامعه آماری مختلف صورت گرفته و نمی توان به صورت دقیق به آن استناد کرد، اما برای احتیاط، بهتر است از مصرف ثعلب در دوران بارداری خودداری شود.

ثعلب در دوران بارداری و دوران شیردهی
ثعلب در دوران بارداری و دوران شیردهی

همچنین بانوانی که در دوران شیردهی به نوزادان خود هستند، لازم است بدانند که بهتر است از این گیاه استفاده ننمایند و از مصرف آن خودداری کنند. حال ثعلب به صورت پودر در مواد غذایی مختلف باشد یا به صورت گیاه جوشانده شده باشد.

بنابراین بهتر است در  دوران بارداری یا در دوران شیردهی از مصرف مواد غذایی حاوی ثعلب خودداری کنید که از جمله این مواد غذایی می توان به بستنی، شیر موز، نوشابه های انرژی زا و … اشاره کرد.

حال در ادامه مقاله به بررسی موضوع اصلی مقاله می پردازیم و از خواص ثعلب در افزایش وزن، مباحثی را عنوان می کنیم و در ادامه، این سوال را پاسخ خواهیم داد که آیا ثعلب چاق کننده است یا خیر.

خواص ثعلب در افزایش وزن

همان طور که در این مقاله گفته شد، ثعلب دارای خواص متعدد و گوناگونی می باشد که می تواند هر کدام از آن ها برای بدن مفید واقع شود. یکی از مهمترین خواص ثعلب که بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته است، خواص مربوط به چاقی و افزایش وزن آن می باشد.

ثعلب حاوی مواد معدنی مختلفی می باشد که برخی از این مواد می تواند باعث افزایش وزن در افراد شود.

این گیاه پرطرفدار علاوه بر خواص غذایی مختلف، دارای خواص دارویی می باشد که مهمترین آن مربوط به افرادی می باشد که از لاغری رنج می برند. مصرف انواع مواد غذایی حاوی ثعلب می تواند باعث افزایش وزن و چاقی در افراد شود. حال در مبحث بعدی به طور دقیق به این موضوع می پردازیم که آیا ثعلب چاق کننده است؟

خواص ثعلب در افزایش وزن
خواص ثعلب در افزایش وزن

آیا ثعلب چاق کننده است؟

همان طور که در بخش قبلی گفته شد، یکی از خواص مهم ثعلب، مربوط به افزایش وزن و چاقی می باشد. ثعلب موجود در برخی از مواد غذایی می تواند باعث بروز افزایش وزن شود.

به عنوان مثال، مصرف بستنی می تواند به افزایش وزن افراد لاغر کمک کند و همچنین می توان از دیگر مزایای بستنی نیز استفاده نمایند. ثعلب حاوی موادی می باشد که می تواند باعث افزایش انرژی شود.

افزایش انرژی در بدن باعث افزایش متابولیسم بدن شده و می تواند منجر به افزایش سوخت و ساز بدن گردد. همین امر باعث می شود که فرد دچار افزایش اشتها شود و میل بیشتری به مصرف مواد غذایی داشته باشد. به همین ترتیب می توان با مصرف ثعلب و به مراتب، مصرف دیگر مواد غذایی، اقدام به افزایش وزن نمود.

افزایش وزن و رشد کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است

افزایش وزن و رشد کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا رشد استخوان ها و عضلات کودکان در سنین رشد می تواند تشکیل دهنده اسکلت بندی کودک در سنین بعد از رشد شود.

اما این نکته را باید یادآور شود که مصرف ثعلب نباید بیش از حد باشد زیرا ممکن است باعث به وجود آمدن اضافه وزن شود. اضافه وزن و چاقی از جمله بیماری هایی می باشد که ممکن است برخی از انسان ها را دچار مشکل کند.

افزایش وزن و رشد کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است
افزایش وزن و رشد کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است

از آنجایی که ثعلب حاوی کالری فراوان می باشد، نباید در دریافت کالری و رساندن آن به بدن زیاده روی کرد. زیرا کالری های اضافی در بدن به صورت چربی در بدن انباشته خواهد شد و باعث افزایش توده های چربی در بدن شده و می تواند اضافه وزن و چاقی را برای فرد به وجود بیاورد.

بنابراین برای افراد لاغر یا کودکان در سن رشد، توصیه می شود که اقدام به مصرف درست و اصولی و به اندازه ثعلب نمود و در عین حال از رژیم های غذایی مناسب تحت نظر پزشک تغذیه استفاده کرد تا افزایش وزن اصولی و درستی را به دست آورد.

خواص ثعلب و شیر

یکی از نوشیدنی های بسیار محبوب و پرطرفدار برای همه سنین، شیر می باشد. شیر حاوی انواع ویتامین ها، پروتئین و انواع مواد معدنی می باشد که همگی آن ها جزو مواد ضروری و مورد نیاز بدن محسوب می شود.

مصرف شیر در وعده های مختلف می تواند به عنوان یک غذای کامل، نیازهای روزانه مارا تامین نماید. حال می توان این نوشیدنی پرطرفدار را با پودر ثعلب مخلوط نمود و اقدام به مصرف آن کرد.

ثعلب که به عنوان یک طعم دهنده محسوب می شود، طعم بسیار شیرین و دلچسبی را به شیر خواهد داد و حالت غلیظی را به این نوشیدنی می دهد که می توان با مصرف آن اقدام به تامین مواد مورد نیاز بدن نمود.

مصرف شیر به همراه ثعلب برای کودکان در حال رشد بسیار توصیه می شود. زیرا علاوه بر خواص شیر، ثعلب دارای خواص بسیار گوناگونی می باشد که ترکیب این دو ماده باعث می شود که در رشد کودکان بسیار موثر باشد.

پیشنهاد می کنیم از پست کالری یک لیوان شیر دیدن کنید.

خاصیت آنتی اکسیدان

خاصیت آنتی اکسیدانی موجود در ثعلب و همچنین شیر، باعث می شود که مصرف این دو ماده به صورت همزمان، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود و طبع گرم ثعلب باعث خواهد شد که در فصل سرما، از بیماری های مختلفی مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا و … در امان بمانید.

از آنجایی که ثعلب خاصیت چاق کنندگی هم دارد، می توان با مصرف همزمان شیر و ثعلب، در افزایش وزن افراد لاغر، اقدامات بسیار موثری را در این زمینه انجام داد.

برای این که بتوان نوشیدنی شیر و ثعلب تهیه نمود و از خواص آن از جمله افزایش وزن آن استفاده کرد، می توان طبق دستور العمل زیر اقدام به تهیه آن نمود:

در ابتدای امر لازم است که شیر را جوشانده و در حرارت نسبتا خوبی قرار دهید تا به طور کامل بجوشد.

پس از جوش آمدن شیر، لازم است که شعله گاز به حداقل خود برسد تا کمی شیر بجوشد.

پودر ثعلب و مقدار کمی شکر را مخلوط نمایید

سپس در این مرحله لازم است که پودر ثعلب و مقدار کمی شکر را مخلوط نمایید و سپس از مقداری از شیر جوشیده، به ترکیب ثعلب و شکر اضافه نمایید تا فرایند رقیق شدن آن صورت گیرد.

حال وقت آن رسیده که مخلوط ثعلب را به صورت پیوسته به شیر در حال جوشیدن اضافه نمایید و اقدام به هم زدن شیر نمایید تا شیر حالت غلیظ به خود بگیرد.

در این مرحله، عملا نوشیدنی آماده شده است و اگر فردی مایل باشد که نوشیدنی شیرین تری داشته باشد، می تواند مقدار کمی شکر هم اضافه نماید.

نوشیدنی آماده شده را در درون لیوان ریخته و می توانید انواع ادویه جات از جمله دارچین را به آن اضافه نمایید تا طعمی دلپذیرتر داشته باشد. به ‌مدت ۲ تا ۳ روز در یخچال از آن نگهداری کنید. برای استفاده دوباره نیز آن را به‌سادگی دوباره گرم کرده و نوش جان کنید.

پودر ثعلب و مقدار کمی شکر را مخلوط نمایید
پودر ثعلب و مقدار کمی شکر را مخلوط نمایید

از این نوشیدنی می توان در مواقع مختلفی نیز استفاده کرد و مهمترین نکته برای اثربخش بودن آن به خصوص برای کودکان در حال رشد، استفاده از این نوشیدنی در حالت گرم می باشد.

شما در حال مطالعه مقاله آیا ثعلب چاق کننده است می باشید.

خواص ثعلب در شیر موز

یکی از کاربردهای مهم و شاید رایج ثعلب، استفاده آن در شیر موز می باشد. از قدیم تاکنون، در شیر موزها، ثعلب اضافه می نمودند.

ثعلب باعث خواهد شد که شیر موز به حالت کشسانی تبدیل شود و طعم شیرین و دلپذیری را به این ماده با ارزش اضافه نماید. شیرموز و ثعلب، هر دو دارای طبع گرم بوده و می تواند به عنوان یک خوراکی مقوی برای افراد سرد مزاج باشد و از خواص و مواد معدنی موجود در این دو ماده غذایی بهره مند شوند.

نکته قابل توجه در مورد تهیه پودر ثعلب و استفاده آن در شیر موز این است که حتما باید از پودر ثعلب های طبیعی استفاده کرد که در اکثر عطاری ها موجود است و از مصرف پودرهای ثعلب صنعتی و کارخانه ای خودداری کرد.

با توجه به استفاده شیر خشک در برخی انواع شیر موز، مطالعه مقاله آیا شیر خشک چاق کننده است توصیه می شود.

خواص ثعلب در شیر موز
خواص ثعلب در شیر موز

پودرهای صنعتی حاوی اسانس و مواد افزودنی می باشد

زیرا پودرهای صنعتی حاوی اسانس و مواد افزودنی می باشد که از بارزترین این مواد افزودنی، شکر می باشد که می تواند برای سلامتی انسان مضر باشد. همچنین می توان در منزل اقدام به تهیه و ساخت پودر ثعلب نمود که ما در ادامه مقاله به نحوه تهیه آن هم خواهیم پرداخت.

طرز تهیه آن هم به سادگی می باشد. کافی است در ابتدا، شیر و موز را با دستگاه مخلوط کن، با هم ترکیب نمایید و سپس به صورت پیوسته به آن ثعلب و شکر به اندازه کافی اضافه کنید تا طعم شیرینی به خود گیرد.

پس از ترکیب این موادبا همدیگر، می توان اقدام به مصرف آن نمود. شیر موز خواص بی نظیری دارد که از مهمترین آن می توان به افزایش وزن، کمک به رشد کودکان، افزایش قوای جنسی در آقایان و … اشاره کرد.

شما در حال مطالعه مقاله آیا ثعلب چاق کننده است، می باشید.

استفاده از ثعلب در بستنی

مهمترین کاربرد ثعلب، مربوط به استفاده آن در انواع بستنی ها می باشد که می تواند علاوه بر طعم بسیار شیرین و دلپذیر آن، باعث شود که خاصیت بستنی افزایش پیدا کند.

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، پودر ثعلب از ریشه این گیاه به دست می آید و بعد از خشک نمودن و آرد کردن آن می توان در انواع بستنی ها استفاده کرد. پودر ثعلب باعث خواهد شد که بستنی خاصیت کشسانی پیدا کند.

استفاده از ثعلب در بستنی
استفاده از ثعلب در بستنی

قند موجود در ثعلب از نوع طبیعی بوده و هیچ گونه ضرری برای بدن نخواهد داشت. پس می توان با خیال آسوده اقدام به مصرف بستنی نمود و از خواص آن بهره مند شد. ثعلب حاوی انواع مواد معدنی و نشاسته می باشد که می تواند برای تمامی طبع ها مناسب باشد.

ثعلب موجود در بستنی می تواند خاصیت افزایش وزن برای افراد داشته باشد و برای کودکان نیز توصیه می شود که حتما از بستنی استفاده کنند تا از خواص آن در سنین رشد استفاده نمایند.

طرز تهیه بستنی با ثعلب و بدون ثعلب چه تفاوتی با هم دارند؟

استفاده از ثعلب می تواند علاوه بر طعم دار کردن بستنی، در راحت تر حاضر شدن آن هم کمک فراوانی نماید. زیرا بستنی باید در حالت کلی به صورت کشسانی و منجمد باشد و ثعلب می تواند در این زمینه نقش بسیار مهمی نیز داشته باشد. در صورتی که اگر اقدام به تهیه بستنی بدون ثعلب نمایید، طبیعتا کار مشکل تری خواهید داشت.

طرز تهیه بستنی با ثعلب و بدون ثعلب چه تفاوتی با هم دارند؟
طرز تهیه بستنی با ثعلب و بدون ثعلب چه تفاوتی با هم دارند؟

زیرا در این صورت لازم است که بستنی به صورت پیوسته در فریزر قرار گیرد و سپس بعد از خارج کردن آن به صورت پیوسته و چندین بار اقدام به هم زدن آن نمایید. ثعلب موجود در بستنی باعث می شود تا بستنی حالت سفتی به خود گیرد و از انجام کارهای اضافی جلوگیری شود. همچنین وجود ثعلب در بستنی می تواند به خواص موجود در بستنی اضافه نماید.

شما در حال مطالعه مقاله  آیا ثعلب چاق کننده است، می باشید.

مضرات ثعلب برای سلامتی

مصرف هر ماده غذایی می تواند باعث فواید مختلف برای بدن شود. اما اگر در مصرف آن زیاده روی صورت گیرد، ممکن است نه تنها فرد از فواید آن بهره ای نبرد، بلکه ممکن است باعث ایجاد عوارض و مشکلاتی برای فرد شود و حتی ممکن است سلامتی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

ثعلب هم از این قاعده مستثنی نیست و از آنجایی که ثعلب دارای خواص بسیار فراوانی می باشد،  می تواند در صورت مصرف بیش از حد آن باعث بروز مشکلات و بیماری های مختلف نیز شود. پس در مصرف آن باید رعایت اعتدال را در نظر داشت. از جمله مضرات مصرف بی رویه ثعلب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اضافه وزن شدید

از آنجایی که ما در مقاله به این سوال پرداختیم که آیا ثعلب چاق کننده است، به این موضوع رسیدیم که مصرف ثعلب می تواند باعث افزایش وزن شود و می تواند برای افراد لاغر اندام بسیار مفید باشد.

اما اگر افراد اقدام به مصرف بیش از اندازه ثعلب نمایند، افزایش اشتهای به وجود آمده می تواند باعث مصرف بی رویه مواد غذایی شود و در صورت عدم رعایت رژیم غذایی می تواند باعث بروز بیماری چاقی و افزایش وزن شدید شود که همین موضوع می تواند باعث به خطر افتادن سلامتی کل بدن خواهد شد.

لطفا از پست چرا چاق می شویم دیدن کنید.

ضعف دستگاه گوارش

ثعلب دارای فواید زیادی در دستگاه گوارش انسان می باشد. حال اگر در مصرف آن زیاده روی صورت گیرد، عملا قضیه برعکس خواهد شد. یعنی مصرف بیش از حد آن می تواند باعث تضعیف دستگاه گوارش نیز شود.

ثعلب حاوی ترکیبات خاصی می باشد که مهمترین آن نشاسته فراوان است که در صورت مصرف بیش از حد آن می تواند باعث تجمع نشاسته در معده شود و باعث ایجاد ضعف و مشکل در دستگاه گوارش شود.

مضرات ثعلب برای رحم

رحم در بانوان جزو اندام مهم و حساس به شمار می رود. در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی ممکن است فرد دچار مشکلات مختلفی در قسمت رحم و دهانه رحم شود و استفاده بیش از اندازه ثعلب می تواند مزید بر علت شود و این عارضه و مشکلات را شدیدتر از قبل نماید.

از کار انداختن تارهای صوتی

جالب است بدانید که مصرف بیش از اندازه ثعلب می تواند بر تارهای صوتی فرد تاثیرات منفی بگذارد. دلیل آن هم این است که نشاسته موجود در ثعلب می تواند در صورت مصرف بیش از اندازه آن در تازهای صوتی تجمع نماید و باعث تضعیف تارهای صوتی شود و عملکرد حرف زدن فرد را مختل نماید.

بیماری وریکوسل

یکی از انواع بیماری های مربوط به مردان، بیماری وریکوسل می باشد که به پیچ خوردگی و تا خوردگی رگ های متصل به بیضه مردان گفته می شود و می تواند باعث بروز مشکلات فراوانی شود. افرادی که اقدام به مصرف بیش از اندازه ثعلب می نمایند، بیشتر در معرض خطر این بیماری قرار دارند و بهتر است در مصرف ثعلب هیچ گونه زیاده روی صورت نگیرد.

سقط جنین

در بخشی از مقاله گفته شد که برای بانوان باردار، به هیچ وجه توصیه نمی شود که ثعلب مصرف کنند. ثعلب می تواند باعث به خطر افتادن جنین و حتی جان مادر شود و مصرف بیش از اندازه ثعلب باعث سقط جنین و از دست رفتن آن خواهد شد و حتی می تواند باعث بروز مشکلات فراوانی برای بانوان حتی ناباروری در آینده شود.

سقط جنین
سقط جنین

نتیجه گیری

ما در این مقاله نیز به بررسی یکی از گیاهان خوراکی و دارویی که در طی سالیان اخیر مورد استفاده عموم قرار می گیرد، پرداختیم.

گیاه ثعلب دارای خواص و ویژگی های منحصر به فردی می باشد که می تواند مورد استفاده عموم و مورد استفاده همه سنین قرار بگیرد. از گیاه ثعلب، پودر و آرد ثعلب تهیه شده و در انواع دسرها، نوشیدنی ها، بستنی ها و … به کار می رود.

ثعلب دارای خواص درمانی و غذایی می باشد که می توان هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی، اقدام به مصرف آن نمود. از مهمترین خواص ثعلب می توان به افزایش وزن و چاق کنندگی آن اشاره کرد که برای افراد لاغر بسیار مفید و موثر است.

ما در این مقاله به بررسی این موضوع نیز پرداختیم که آیا ثعلب چاق کننده است و متوجه شدیم که ثعلب می تواند خاصیت چاق کنندگی داشته باشد و با ترکیب آن با مواد غذایی مختلف می توان به این هدف یعنی افزایش وزن رسید.

لازم به ذکر است که ثعلب هیچ گونه منع مصرفی ندارد و در صورت مصرف درست و به اندازه آن می توان از خواص آن بهره مند شد و هیچ گونه عوارضی را نخواهد داشت.

اما در صورت مصرف بیش از اندازه آن می تواند باعث بروز مشکلات و عوارض مختلفی نیز برای بدن شود که ما در انتهای این مقاله به این موضوع پرداختیم.

توصیه می شود افرادی که قصد دارند از ثعلب به عنوان خوراکی مقوی استفاده کنند، حتما در مواد غذایی مختلف مانند شیر، شیرموز، بستنی و … از ثعلب استفاده نمایند تا علاوه بر طعم دلچسب آن، از خواص آن نیز نهایت استفاده را ببرند.

مطالعه مقالات رژیم شیر آنجلینا جولی و ورزش بعد از عمل بای پس معده به شما توصیه می شود.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید