آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود

فهرست مطالب

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود ؟ لطفا تا انتها ما را دنبال نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

یکی از اهداف استفاده از تردمیل، کاهش وزن و رسیدن به اندامی ایده آل است. تردمیل با تنظیم شیب و سرعت حرکت، وسیله مناسبی برای افراد چاق و دارای اضافه وزن می باشد.

البته برخی افراد برای حفظ وزن و سلامتی نیز از آن استفاده می کنند. چاقی اطراف شکم یکی از مواردی است که سبب از بین رفتن زیبایی اندام می شود.

به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال راهی برای آب کردن چربی های شکم هستند. از این رو این افراد تمایل دارند بدانند که آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود ؟

اینفوگرافیک آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود

اینفوگرافیک آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود
اینفوگرافیک آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود

در این مقاله در مورد تردمیل و مزایای استفاده از آن صحبت خواهیم کرد و به سوال آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود ، پاسخ خواهیم داد. همچنین نظرات دکتر سلیمی بهترین متخصص جراحی چاقی را جویا خواهیم شد. با ما باشید.

آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود

بله؛ تردمیل علاوه بر چربی سوزی در ناحیه شکم باعث کاهش تجمع چربی در نواحی باسن و ران و پهلو می شود.

علاوه بر تردمیل برای لاغری شکم، باید از حرکات ورزشی دیگر برای تناسب اندام انجام داد.

عناوین مقاله:

چاقی چیست؟

انواع چربی بدن

دلایل ایجاد چاقی چیست؟

روش های درمان چاقی

دلایل تجمع چربی در شکم

عوارض چاقی

چرا برای لاغری باید از تردمیل استفاده کنیم؟

فواید استفاده از تردمیل چیست؟

21 نکته مهم و هوشمندانه در هنگام استفاده از تردمیل

آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود؟

لاغری شکم با تردمیل

چرا باید چربی های شکم را آب کنیم؟

انواع تمرینات با تردمیل برای لاغری شکم

اهمیت شیب تردمیل برای لاغری شکم

برنامه ورزشی برای لاغری شکم با تردمیل

نمونه برنامه تمرین ترکیبی

طرز استفاده از تردمیل

برنامه های پیش فرض تردمیل

ضربان قلب در تمرینات تردمیل

چه افرادی نباید از تردمیل استفاده کنند؟

محاسبه کالری دریافتی در دوره لاغری

آیا عدد کالری سوزانده شده توسط تردمیل صحیح می باشد؟

سخن پایانی

 

چاقی چیست؟

چاقی چیست؟
چاقی چیست؟

قبل از بررسی سوال آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود ؟ ابتدا چاقی و عوامل ایجاد آن را بررسی خواهیم کرد. چاقی و اضافه وزن بر اثر تجمع بیش از حد چربی در بافت های مختلف بدن به وجود می آید. به صورت طبیعی در بدن همه افراد مقداری چربی وجود دارد.

اما در صورتی که کالری بیشتری وارد بدن گردد یا بدن نتواند عملیات سوخت و ساز را به درستی انجام دهد، چربی در قسمت های مختلف بدن تجمع پیدا می کند.

بدن برای تامین انرژی به کالری احتیاج دارد. در صورتی که کالری دریافتی بدن سوزانده نشود، تبدیل به سلول های چربی می گردد. چاقی عوارض زیادی برای بدن به وجود می آورد و زمینه بروز بسیاری از بیماری های جدی و خطرناک را فراهم می کند.

شاخصه توده بدنی یا BMI معیاری برای اندازه گیری اضافه وزن می باشد.

شاخصه توده بدنی یا BMI معیاری برای اندازه گیری اضافه وزن می باشد. در این شاخصه، قد و وزن ملاک اندازه گیری است. در صورتی که این شاخصه بیشتر از 5 باشد، فرد دچار اضافه وزن است.

در صورتی که شاخصه افراد بیشتر از30 باشد، فرد مبتلا به چاقی است. در صورتی هم که این عدد بیشتر از 35 باشد، فرد دارای چاقی مفرط می باشد.

البته نمی توان تنها روی این شاخصه متمرکز شد زیرا عوامل مختلف دیگری مانند سن، جنسیت، قومیت و … در میزان چاقی دخیل هستند. چاقی کودکان نیز یکی از معضلات جدی می باشد که والدین باید از همان دورن کودکی توجه ویژه ای به تغذیه فرزندان خود داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر با دکتر سلیمی در ارتباط باشید.

انواع چربی بدن

تجمع چربی در بدن به دو شکل زیر تقسیم بندی می شود:

فرم آندروئیدی

در این نوع چربی بیشتر در قسمت تنه و شکم تجمع می یابد و بدن حالت سیب مانند به خود می گیرد. این نوع چربی اغلب در بدن مردان به وجود می آید.

فرم گاینوئیدی

در این نوع چربی بیشتر در قسمت ران و باسن تجمع می یابد و بدن حالت گلابی به خود می گیرد. این نوع چربی اغلب در بدن زنان به وجود می آید.

دلایل ایجاد چاقی چیست؟

دلایل ایجاد چاقی چیست؟
دلایل ایجاد چاقی چیست؟

به صورت کلی چاقی زمانی به وجود می آید که میزان کالری دریافتی از میزان کالری مورد نیاز بدن بیشتر باشد یا عملیات سوخت و ساز به دلیل برخی از بیماری ها مانند کم کاری غده تیروئید به خوبی انجام نشود.

پیشنهاد می کنیم از سایر مطالب سایت دکتر سلیمی دیدن کنید.

چاقی و اضافه وزن گاهی موقتی و گاهی دائمی می باشد و ممکن است بر اثر مصرف برخی از داروها نیز به وجود بیاید. چاقی در برخی از افراد ممکن است مشکلی را به وجود نیاورد اما گاهی نیز به تدریج بیماری هایی را در بدن به وجود می آورد. به عقیده دکتر سلیمی، برخی دلایل تجمع چربی در بدن در اثر یکی از موارد زیر می باشد:

ژنتیک

بسیاری از افراد سابقه چاقی دارند یعنی در خانواده آن ها تجمع بیش از حد چربی طبیعی بوده و افراد با کمی پرخوری دچار چاقی مفرط می شوند. ژنتیک یکی از عوامل شایع میان افراد چاق می باشد.

مصرف برخی داروها

برخی از داروها سبب تغییر سیستم متابولیسم بدن می شوند و فرایند آن را به تاخیر می اندازند. در این صورت شاهد افزایش وزن ناگهانی در بدن خواهیم بود.

استفاده از این داروها می تواند در مدت کوتاهی وزن را به شدت افزایش دهد. داروهایی برای درمان دیابت، ملیتوس، فشار خون بالا، تشنج، افسردگی و بیماری های روانی، تاثیر زیادی در افزایش وزن و چاقی دارند.

کم خوابی

یکی از دلایل پنهان افزایش وزن و چاقی، کم خوابی می باشد. بسیاری از افراد تصور می کنند که کم خوابی سبب لاغری می شود. اما باید گفت که محققان دریافته اند که چاقی و کم خوابی رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند.

با کم خوابی الگوی تغذیه افراد تغییر می کند. در این صورت سیستم متابولیسم نیز دچار تغییرات زیادی می شود. افرادی که کمتر می خوابند، تمایل بیشتری برای مصرف کربوهیدارت دارند و کالری بیشتری مصرف می کنند. در صورتی که بدن احتیاجی به این میزان کالری ندارد. در نتیجه شاهد تجمع چربی و اضافه وزن در این افراد خواهیم بود.

ترک سیگار

سیگار عوارض زیادی دارد که حتی ترک آن نیز برای بدن مضر است. برخی از افراد با ترک سیگار دچار افزایش وزن و چاقی می شوند. تنباکو روی اشتها تاثیر منفی می گذارد که با ترک آن فرد دچار اشتهای کاذب می شود. علاوه بر این، فرد به دلیل فشار عصبی که بعد از ترک سیگار متحمل می شود، تمایل به پرخوری پیدا می کند.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

بسیاری از زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک، افزایش وزن و چاقی را تجربه می کنند. این سندروم سبب تولید بیش از حد هورمون مردانه می شود و در نهایت سیستم متابولیسم را در بدن مختل می کند.

نارسایی قلبی و احتباس مایعات

نارسایی قلبی و احتباس مایعات یکی دیگر از دلایل چاقی می باشد. به دلیل عدم خونرسانی منظم به قلب، مایعات در بافت های مختلف بدن جمع شده و سبب ایجاد تورم می شوند. این تورم در نواحی مختلف زیر پوست به وجود می آید و ممکن است در یک روز سبب افزایش وزن یک کیلویی در بدن گردد.

مشکلات کلیوی

بیماری های کلیوی نیز یکی از دلایل ایجاد چاقی می باشند. نارسایی کلیوی یا سندروم نفروتیک که به کلیه ها آسیب می رساند، می توانند دلیلی برای افزایش وزن باشند.

دلیل این مشکل این است که در صورتی که کلیه ها آسیب دیده باشند، قادر به دفع آب اضافی در بدن نیستند. در این صورت در قسمت های مختلف بدن، مایعات تجمع پیدا می کند و سبب ایجاد تورم و چاقی می گردد.

کم کاری غده تیروئید

در صورتی که در عملکرد غده تیروئید اختلال به وجود بیاید، سیستم متابولیسم بدن نیز دچار اختلال خواهد شد. یکی از عوارض کم کاری غده تیروئید، افزایش وزن و چاقی می باشد. البته این مورد در صورتی است که بیماری به موقع تشخیص و درمان نگردد. در صورتی که بیمار دارو مصرف کند، عملکرد این غده بهبود می یابد.

کوشینگ

بیماری کوشینگ زمینه ساز تجمع چربی در بدن می باشد. در این بیماری توسط غده فوق کلیه هورمون کورتیزول به اندازه غیر طبیعی ترشح می گردد که در نتیجه سبب افزایش وزن بدن می شود.

استرس

ترشح بیش از حد هورمون کورتیزول (استرس) در بدن سبب افزایش اشتها و در نهایت چاقی می شود. در شرایط استرس زا، مغز درخواست دریافت کالری بیشتری برای رویارویی با خطر درخواست می کند. در صورتی که خطری وجود ندارد و کالری دریافتی آزاد نمی شود. در نتیجه تجمع چربی در بدن در این شرایط طبیعی می باشد.

در صورت هر گونه سوال در خصوص چاقی، می توانید از دکتر سلیمی مشاوره دریافت نمایید.

بارداری

بسیاری از زنان در دوران بارداری دچار افزایش وزن ناگهانی می شوند که مقداری از آن بعد از زایمان همراه آن ها خواهد ماند. در دوران بارداری، افزایش وزن کاملا طبیعی است و بعد از زایمان نیز فرد، وزن قبل از دوران بارداری خود را ندارد.

روش های درمان چاقی

روش های درمان چاقی
روش های درمان چاقی

متخصصین و پزشکان همچون دکتر سلیمی، برای درمان چاقی از روش های رفتاری و غیر رفتاری استفاده می کنند. روش های رفتاری شامل انواع رژیم های لاغری، ورزش و تغییر سبک زندگی می باشد.

روش های غیر رفتاری شامل انواع دستگاه های لاغری و جراحی های لاغری می باشد که به صورت مستقیم و خیلی سریع، چاقی درمان می شود.

رژیم های لاغری زیادی امروزه وجود دارند که هر کدام به نحوی روی کاهش وزن و چربی سوزی موثر هستند اما عمده اهداف آن ها کاهش میزان کالری دریافتی برای چربی سوزی بیشتر می باشد.

علاوه بر این، متخصصان به ویژه دکتر سلیمی تاکید فراوانی روی ورزش دارند. تردمیل یکی از عوامل موثر بر کاهش وزن از طریق ورزش می باشد. اما آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود ؟ به این سوال در بخش های بعدی پاسخ خواهیم داد.

پیشنهاد می کنیم از پست از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم و چربی سوزی از کجای بدن شروع می شود دیدن کنید.

امروزه جراحی های چاقی مختلفی نیز ابداع شده است

علاوه بر این امروزه جراحی های چاقی مختلفی نیز ابداع شده است که تاثیر فراوانی بر کاهش وزن سریع دارند. این روش ها مناسب افرادی است که از رژیم لاغری و ورزش نتیجه مطلوب را به دست نیاورده اند. دکتر سلیمی یکی از بهترین متخصصین انواع جراحی چاقی می باشد.

یکی دیگر از روش های چربی سوزی و کاهش وزن، استفاده از داروهای گیاهی می باشد که در ایران طرفداران زیادی دارد. برخی از داروها و دمنوش های گیاهی تاثیر زیادی بر چربی سوزی دارند.

اما باید به این نکته توجه داشت که مصرف بیش از حد و طولانی مدت برخی از داروهای گیاهی برای بدن مضر است. برخی از داروهای گیاهی نیز سبب تشدید برخی از بیماری ها در بدن می شود. به همین دلیل بهتر است که قبل از مصرف هر گونه داروی گیاهی با دکتر سلیمی مشورت کنید.

دلایل تجمع چربی در شکم

دلایل تجمع چربی در شکم
دلایل تجمع چربی در شکم

سوال بسیاری از افراد این است که آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود؟ اجازه دهید قبل از پاسخ به این سوال، دلایل تجمع چربی در شکم را بیان کنیم.

با شناخت این دلایل، تا حدودی جلوی بزرگ تر شدن شکم را می گیرید و با لاغری شکم از جلوی چاقی مجدد جلوگیری خواهید کرد. از جمله دلایل چاقی شکم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف غذاهای قندی
 • مصرف الکل
 • وجود چربی های ترانس در غذا
 • عدم داشتن تحرک
 • عدم مصرف پروتئین به اندازه کافی
 • یائسگی
 • اختلالات هورمونی
 • وجود باکتری مضر در روده
 • مصرف غذاهای آماده
 • استرس
 • رژیم غذایی کم فیبر
 • کم خوابی
 • ژنتیک

عوارض چاقی

در اثر تجمع چربی بیش از حد در قسمت های مختلف بدن به خصوص شکم، باید منتظر بروز بسیاری از بیماری ها باشیم. از جمله بیماری های به وجود آمده در اثر چاقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سکته مغزی

یکی از عوارض شایع چاقی، سکته مغزی می باشد. به این گونه که چربی های بدن باعث تصلب شرایین و رسوب چربی در جدار سرخرگ ها می شود. در این صورت سرخرگ های مغز نیز دچار اختلال در عملکرد خواهند شد و مسیر آن ها تنگ می شود.

با تنگ شدن این رگ ها، لخته های خونی ایجاد می شوند و سبب انسداد جریان خون می گردند. در این شرایط شاهد سکته مغزی در این افراد خواهیم بود.

دیابت نوع 2

با افزایش چربی ها، بدن به انسولین مقاومت نشان می دهد و یا ترشح انسولین توسط پانکراس به درستی انجام نمی گیرد. در این صورت احتمال ایجاد بیماری نوع 2 بسیار زیاد خواهد شد به خصوص اگر فرد سابقه ژنتیکی ابتلا به دیابت را داشته باشد. چاقی یکی از دلایل اصلی بروز دیابت نوع 2 می باشد.

فشار خون بالا

بسیاری از افراد چاق، فشار خون بالا را تجربه می کنند که خود فشار خون بالا خطرات زیادی را به وجود می آورد. با زیاد شدن سلول های چربی در بدن، ضربان قلب افزایش می یابد و عروقی که خون را جابه جا می کنند، تنگ می شوند.

در این صورت میزان فشار خون بدن افزایش می یابد. چاقی خطر ابتلا به فشار خون بالا را 6 برابر افزایش می دهد. با افزایش فشار خون، شاهد بروز سکته مغزی و قلبی خواهیم بود.

چربی خون

چاقی میزان کلسترول خوب بدن را کاهش می دهد و میزان تری گلیسیرید خون را بالا می برد. چاقی معمولا بر اثر مصرف غذاهای ناسالم به وجود می آید. مصرف زیاد گوشت قرمز و غذاهای سرخ شده که حاوی چربی های اشباع شده می باشند، میزان کلسترول بد را در خون افزایش می دهند.  در این صورت چربی خون افزایش می یابد.

سرطان

افراد چاق بیشتر از افراد لاغر در خطر بروز انواع سرطان قرار دارند. سرطان هایی مانند سرطان پستان، سرطان رحم، سرطان تخمدان، سرطان گردن رحم و سرطان کیسه صفرا در اثر چربی های اضافه بدن به وجود می آیند.

در واقع باید گفت که زنان چاق بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان می باشند. مردان چاق نیز ممکن است سرطان پروستات، سرطان کولون و رکتوم را تجربه کنند.

بیماری کیسه صفرا و کبد چرب

کلسترول اضافی تجمع یافته در بدن افراد چاق، سبب آسیب به کیسه صفرا می شوند. این کلسترول ها در کیسه صفرا رسوب می کنند و سبب ایجاد سنگ کیسه صفرا می شوند.

با چربی فراوانی که در بدن وجود دارد، اطراف کبد، سلول های چربی تجمع پیدا می کنند. در این صورت کبد دچار آسیب های جدی مانند التهاب، تخریب بافت و کبد چرب خواهد شد که در نهایت فرد، دچار نارسایی کبدی می گردد.

دیسک کمر

در اثر وزن زیاد ناشی از تجمع چربی در بدن، فشار زیادی به مهره های ستون فقرات وارد می شود که باعث بیرون زدگی یا پارگی دیسک می گردد.

نازایی

یکی از دلایل اصلی نازایی زنان چاقی می باشد. زنان چاق معمولا در خطر نازایی قرار دارند و تا زمانی که وزن خود را کاهش ندهند، امکان بارداری در آن ها وجود ندارد.

لازم به توضیح است که انواع جراحی چاقی سبب از بین رفتن اغلب مشکلات فوق می گردد. البته تشخیص نوع عمل بر عهده دکتر سلیمی می باشد. دکتر سلیمی با توجه به وضعیت و شرایط بدنی شما، بهترین تصمیم را اتخاذ می نمایند.

فتق شکم

در اثر افزایش وزن و تجمع بیش از حد چربی در شکم، امکان ایجاد فتق شکم وجود دارد. دیواره های شکم از بیرون زدگی روده ها جلوگیری می کنند. زمانی که وزن بدن خیلی افزایش یابد، این لایه ها شکاف پیدا می کنند.

در این صورت روده ها به زیر پوست شکم منتقل می شوند. در این صورت فتق شکم اتفاق می افتد که ناراحتی های زیادی را برای فرد به وجود می آورد.

عوارض روان شناختی چاقی

عوارض روان شناختی چاقی
عوارض روان شناختی چاقی

بسیاری از افراد چاق با مشکلات مختلف روحی روانی مواجه می شوند که مشکلات روی کیفیت زندگی و حتی موقعیت شغلی افراد تاثیر منفی می گذارند. افراد چاق همواره مورد سرزنش اطرافیان قرار می گیرند. بسیاری از افراد تصور می کنند که افراد چاق تنبل بوده و از اراده بالایی برخوردار نمی باشند.

از این رو کیفیت زندگی و موقعیت شغلی چاق ها از بین می رود. افراد چاق حتی در روابط جنسی نیز به مشکل بر می خورند. افسردگی و عدم تمایل حضور در اجتماع یکی از عوارض شایع چاقی می باشد.

بیماری های قلبی

با افزایش وزن و چاقی، تصلب شرایین رخ می دهد. افزایش سلول های چربی در دیواره عروق خونرسان به عضله قلب سبب می شود تا این عروق تنگ شده و مشکلات مختلف قلبی مانند سکته قلبی به وجود بیاید.

مشکلات آرتروز مفاصل

در اثر تجمع چربی و افزایش وزن، فشار زیادی روی مفاصل بدن به ویژه مفاصل زانو و لگن وارد می شود. در این صورت این مفاصل به مرور زمان دچار آسیب دیدگی شدید می شوند و درد زیادی را برای بیمار به وجود می آورند.

همچنین این افراد کاندیدای مناسبی برای تعویض مفصل زانو نمی باشند. یعنی در صورتی که زانو آسیب ببیند، افراد چاق نمی توانند عمل تعویض مفصل زانو را انجام دهند.

آپنه خواب

چربی تجمع یافته در ناحیه گردن سبب بروز مشکلات تنفسی در افراد چاق می گردد. شایع ترین مشکلات تنفسی با افزایش چربی، آپنه خواب می باشد و باعث می شود که فرد یک خواب راحت و با کیفیت را از دست بدهد. در اثر اختلالات خواب نیز شاهد افزایش بیش از حد چربی در بدن خواهیم بود.

چرا برای لاغری باید از تردمیل استفاده کنیم؟

چرا برای لاغری باید از تردمیل استفاده کنیم؟
چرا برای لاغری باید از تردمیل استفاده کنیم؟

بعد از بررسی دلایل چاقی و عوارض آن، نوبت به بررسی تردمیل روی لاغری می رسد. مهم ترین موضوع در مورد تردمیل این است که آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود یا خیر؟

تردمیل های خانگی یکی از محبوب ترین دستگاه های ورزشی می باشند که افراد با انجام ورزش های هوازی توسط تردمیل می توانند به تناسب اندام برسند. طبق مطالعات، تردمیل میان دیگر دستگاه های ورزشی سبب چربی سوزی بیشتری می شود و افراد در راستای رسیدن به وزن و اندامی ایده آل، می توانند از آن استفاده کنند.

تردمیل فواید زیادی دارد از جمله این که کمک می کند تا یک برنامه ورزشی منظم داشته باشید. زیرا لازم نیست برای ورزش به بیرون از منزل بروید. بسیاری از افراد به دلیل شرایط آب و هوایی و مشغله کاری نمی توانند در بیرون از منزل به ورزش بپردازند. تردمیل به این افراد کمک می کند تا در کنار حفظ سلامت بدن، چاقی را درمان کنند یا از بروز آن جلوگیری نمایند.

تردمیل ها همچنین اطلاعات کاملی را در خصوص تمرینات شما ارائه می دهند و شما می توانید کنترل کاملی روی میزان و زمان تمرینات خود داشته باشید. صفحه نمایشگر تردمیل اطلاعاتی نظیر سرعت، شیب، تایمر، مقدار مسافت، زمان، نرخ ضربان قلب و مقدار کالری سوزی را نمایش می دهد. این اطلاعات مواردی هستند که سبب برنامه ریزی دقیق شما برای ورزش و کالری سوزی می شوند.

فواید استفاده از تردمیل چیست؟

فواید استفاده از تردمیل چیست؟
فواید استفاده از تردمیل چیست؟

استفاده از تردمیل علاوه بر چربی سوزی و کاهش وزن، فواید دیگری نیز دارد که در زیر به آن ها اشاره خواهیم داشت:

 • تقویت سیستم قلب و عروق
 • بهبود سوخت و ساز در بدن
 • افزایش اکسیژن رسانی به خون
 • کاهش کلسترول
 • بهبود فشار خون
 • افزایش مقاومت بدن در برابر استرس
 • ایجاد شادی و نشاط
 • بهبود خلق و خو
 • بهبود تراکم استخوان
 • افزایش قدرت عضلانی
 • افزایش انعطاف پذیری بدن
 • بهبود حرکت مفاصل
 • عدم فشار وارد کردن بر مفاصل
 • قابلیت تنظیم سرعت و شیب به صورت دستی
 • نظارت بر تمرینات ورزشی
 • استفاده آسان در منزل

 

21 نکته مهم و هوشمندانه در هنگام استفاده از تردمیل

21 نکته مهم و هوشمندانه در هنگام استفاده از تردمیل
21 نکته مهم و هوشمندانه در هنگام استفاده از تردمیل

در این بخش از مقاله آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود، 21 نکته مهم در هنگام استفاده از تردمیل را بیان خواهیم کرد. برای افزایش کیفیت استفاده از تردمیل، بهتر است به نکات و مواردی که در این بخش بیان می کنیم، دقت داشته باشید و به آن ها عمل کنید.

توجه به گام ها

لازم نیست برای چربی سوزی و کاهش وزن از گام های بلند استفاده کنید. زیرا این کار فقط انرژی شما را از بین می برد. برای برداشتن گام های بلند لازم است انرژی بیشتری را تلف کنید که هیچ فایده ای هم ندارد. استفاده از گام های کوتاه سبب می شود دیرتر خسته شوید و بیشتر ورزش کنید. (پیشنهاد می کنیم از پست لاغر کننده ترین ورزش دیدن کنید.)

حالت بازوها

در هنگام استفاده از تردمیل، علاوه بر دقت در قسمت تحتانی، به حرکت بازوهای خود نیز توجه زیادی داشته باشید تا انرژیتان خیلی زود از بین نرود. در هنگام ورزش باید بازوها را در کنار خودتان نگه دارید و به آن ها زاویه ای 90 درجه بدهید. بازوها باید در هنگام دویدن هماهنگ با پاها به عقب و جلو بروند. این کار سبب می شود تا فشار وارده بر بدن کاهش یابد و بدن دیرتر خسته شود.

(پیشنهاد می کنیم از پست برای لاغری ایروبیک خوبه یا پیلاتس دیدن کنید.

اهمیت به شدت، فرکانس و مدت زمان

برای چربی سوزی با استفاده از تردمیل لازم است به سه اصل شدت، فرکانس و مدت زمان توجه ویژه ای داشته باشید. در صورتی که به این سه اصل توجه داشته باشید، چربی سوزی در بدن به صورت متراکم انجام خواهد شد.

روش صحیح استفاده از این اصول به این گونه است که هر هفته یکی از این اصول را انجام دهید. انجام تمام اصول به صورت همزمان نتیجه ای جز خستگی به همراه ندارد.

رها کردن میله ها

با گرفتن میله های تردمیل وزن خود را به میله ها انتقال می دهید. در این صورت کالری کمتری می سوزانید. برای موثر بودن ورزش با تردمیل هنگام دویدن، میله ها را رها کنید و تنها برای حفظ تعادل از آن ها استفاده کنید.

با رها کردن میله، حدود 20 تا 50 درصد به چربی سوزی کمک کرده اید. در صورتی که بتوانید دست ها را بالای سر یا پشت سر نگه دارید، به افزایش کالری سوزی کمک شایانی می کنید.

استفاده از تمرینات متناوب

استفاده از تمرینات متناوب
استفاده از تمرینات متناوب

برای چربی سوزی در آغاز تمرینات ابتدا کمی بدوید تا ضربان قلب شما به صورت تدریجی افزایش یابد. بعد از افزایش ضربان قلب، مجدد بدنتان را سرد کنید و سپس تمرینات را آغاز نمایید.

افزایش سرعت باید تدریجی باشد تا انرژی بدن به یک باره تخلیه نگردد. همچنین سرعت را نیز نباید بیش از حد افزایش داد. این کار تنها سبب خسته شدن شما از تمرینات می شود. تمرینات با تردمیل باید متناوب باشد تا بیشترین اثربخشی را داشته باشد.

افرادی که سوال می کنند آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود، باید به تمرینات متناوب توجه زیادی داشته باشند. در این راستا، مشورت با دکتر سلیمی نیز کارگشا می باشد.

افزایش مقاومت

برای اثر بخشی بیشتر چربی سوزی با تردمیل، گزینه افزایش مقاومت در تردمیل را فعال کنید. این کار سبب می شود ماهیچه های شما دچار چالش شده و چربی بیشتری سوزانده شود.

گرم و سرد کردن

حتما قبل از تمرین، بدن را گرم و بعد از آن بدن را سرد کنید. این کار از آسیب عضلات و دیگر بافت های بدن جلوگیری می کند. برای گرم کردن و سرد کردن بدن قبل و بعد از تمرینات، با سرعت 1.5 تا 2 کیلومتر به مدت 5 دقیقه پیاده روی داشته باشید.

حرکت به چپ و راست

حرمت به سمت راست و چپ باعث چربی سوزی بیشتر در بدن به خصوص شکم می گردد. این کار را هر 3 تا 4 دقیقه حدود نیم ساعت انجام دهید.

انجام این کار علاوه بر چربی سوزی، سبب می شود که تمرینات از یکنواختی در بیاید و تمایل برای ادامه تمرینات بیشتر شود. انجام این کار ممکن است کمی دشوار باشد. پس سرعت دویدنتان را کمتر از حالت عادی کنید.

آموزش نحوه صحیح دویدن

بعد از این که کار با تردمیل را یاد گرفتید، نحوه صحیح پیاده روی و دویدن را نیز یاد بگیرید تا چربی سوزی و کاهش وزن به صورت اصولی و دقیق در بدن صورت بگیرد. نحوه گام برداشتن و حرکت دست ها در هنگام تمرینات بسیار مهم است.

خواندن مطالب انگیزشی

مطالب انگیزشی زیادی در بستر اینترنت وجود دارد که برای داشتن حس بهتر و جلوگیری از خستگی توصیه می کنیم آن ها را بخوانید. می توانید از فایل های صورتی و تصویری انگیزشی نیز هنگام تمرین کردن استفاده کنید. این نوع مطالب انرژی شما را دو چندان می کنند و اعتماد به نفس را افزایش می دهند.

داشتن برنامه مشخص و دقیق

در راستای پاسخ به سوال آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود، توصیه می شود برای کاهش وزن و چربی سوزی حتما از یک برنامه ورزشی خاص و متناسب با بدنتان استفاده کنید.

اگر بی گدار به آب بزنید، خیلی زود خسته می شوید و ورزش با تردمیل را رها می کنید. برای رسیدن به اندامی ایده آل می توانید از برنامه های ورزشی موجود در بستر اینترنت استفاده کنید یا از یک مربی ورزش کمک بگیرید.

داده هایی که دستگاه تردمیل نیز در اختیارتان قرار می دهد، کمک شایانی به شما در برنامه ریزی دارد. خود این دستگاه ها برنامه های پیش فرض زیادی دارند که می توانید یکی را انتخاب کرده و آن را دنبال کنید.

فقط باید دقت داشته باشید که تمرینات شما به صورت مکرر و پشت سرهم باشد. در صورتی که بین تمرینات فواصل زیادی بیفتد، برای چربی سوزی اثربخشی نخواهد داشت.

داشتن برنامه ترکیبی

استفاده از یک برنامه فشرده و شدید به صورت روزانه خیلی زود شما را از پای در می آورد. علاوه بر این، پیروی از یک برنامه آهسته و پیوسته نیز اثربخشی کافی را برای کاهش وزن و چربی سوزی ندارد.

جانت همیلتون فیزیولوژیست ورزشی در موسسه Running Strong توصیه می کند برای موثر بودن تمرینات ورزشی، بهتر است یک برنامه ترکیبی داشته باشید.

برای داشتن برنامه ترکیبی لازم است شدت یا مدت زمان ورزش را هر چند مدت افزایش دهید. جانت همیلتون معتقد است روش های زیادی برای داشتن یک برنامه ترکیبی وجود دارد.

به طور مثال در برخی از روزهای هفته سرعت تردمیل را افزایش دهید و مدت آن را بیشتر کنید. طبق مطالعات، زنانی که به مدت 2 دقیقه با سرعت بالا تمرین می کنند و سپس 3 دقیقه با سرعت پایین می دوند، نسبت به افرادی که از یک برنامه ثابت پیروی می کنند، کالری بیشتری می سوزانند. جالب است که در هفته بعد از تمرین، 4 درصد چربی بیشتری می سوزانند.

جانت همیلتون توصیه می کند سرعتی را برای افزایش تمرینات انتخاب کنید که بتوانید به مدت 2 تا 5 دقیقه با آن سرعت تمرین نمایید. شدت افزایش تمرینات به توان شما بستگی دارد.

افزایش تناوبی تمرینات نباید سبب خستگی شما در طول برنامه گردد. بهتر است ابتدا تمرینات ترکیبی را تست کنید و بعد آن را به صورت مکرر اجرا نمایید.

شما در حال مطالعه مقاله آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود ؟ هستید.

تنظیم هوشمندانه شیب

راه رفتن یا دویدن در سربالایی سبب کالری سوزی بیشتری می شود و می تواند خیلی زود شما را خسته کند. بسیاری از افراد به این موضوع اهمیت نمی دهند و برای اثربخشی زودتر، تمام مدت تمرینات را با شیب زیاد انجام می دهند. استفاده از شیب برای تقویت عضلات باسن و ران بسیار مناسب است.

اما به شرطی که تمرینات شیب به صورت ترکیبی باشد. یعنی فواصل زمانی معینی برای استفاده از شیب تعیین کنید. به طور مثال برای یک تا دو دقیقه بین 2 تا 4 درصد شیب را افزایش دهید و سرعت را تا 0.1 یا 0.2 کاهش دهید. سپس شیب را برای 1 الی 2 دقیقه صفر کرده و همین پروسه را تکرار کنید.

طولانی کردن تمرینات در برخی از روزها

طولانی کردن تمرینات در برخی از روزها
طولانی کردن تمرینات در برخی از روزها

بعد از این که بدن شما برای تمرینات بیشتر آماده شد، در برخی از روزها تمرینات را طولانی تر کنید. طولانی تر کردن تمرینات سبب چربی سوزی بیشتر می شود.

اما اگر تمرینات را هر روز طولانی کنید، خیلی زود خسته خواهید شد. به همین دلیل همیلتون توصیه می کند در هفته دو الی سه مرتبه مدت تمرینات را افزایش دهید.

اگر روزانه 30 دقیقه با تردمیل ورزش می کنید، در برخی از روزها آن را به 40 یا 50 دقیقه افزایش دهید. با چنین تغییراتی می توانید نتایج بهتری از تمرینات تردمیل دریافت کنید.

بسیاری از افراد تمایل دارند بدانند که آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود یا خیر؟ برای چربی سوزی شکم لازم است از یک برنامه خاص پیروی کنید که طولانی کردن تمرینات در برخی از روزها شامل این برنامه های خاص می شود.

دویدن به جای راه رفتن

بسیاری از افراد نمی دانند تفاوت میان پیاده روی و دویدن در چربی سوزی چیست. افرادی که به دنبال پاسخ سوال آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود ؟ هستند، باید بدانند که با دویدن روی تردمیل کالری بیشتر و در نتیجه چربی بیشتری می سوزانند.

با این حال پیاده روی و دویدن هر دو به تناسب اندام کمک می کنند و برای لاغری مفید هستند. افرادی که توانایی دویدن ندارند، با پیاده روی تند هم به نتایج مورد نظر دست پیدا خواهند کرد اما اثر بخشی آن نسبت به دویدن دیرتر اتفاق می افتد.

توجه داشته باشید که برای دویدن باید بدنی سالم داشته باشید. در غیر این صورت موجب آسیب رسانی بیشتر به بدن خود خواهید شد.

تثبیت وزن

هدف برخی از افراد از استفاده از تردمیل این است که وزنشان را ثابت نگه دارند. برای تثبیت وزن بهتر است پیاده روی کنید و زمان پیاده روی را زیاد کنید. طبق نظر دکتر سلیمی، افرادی که برای کاهش وزن از تردمیل استفاده می کنند، باید تمرینات شدید با مدت کوتاه انجام دهند.

عدم محاسبه کالری سوزانده شده

یکی از ویژگی های تردمیل این است که میزان کالری سوزانده شده را محاسبه می کند. محاسبه میزان کالری شمرده شده و دقت زیاد به آن سبب ایجاد استرس و اضطراب در شما می گردد.

در این صورت دیگر توانایی ادامه دادن ورزش را نخواهید داشت. شما فقط طبق برنامه های ورزشی عمل کنید و از ورزش بردن لذت ببرید. مطمئن باشید در این صورت کالری سوزی در بدن شما بهتر اتفاق می افتد.

شما در حال مطالعه مقاله آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود ؟ هستید.

مراقبت از اعضای بدن

زمانی که شما از تردمیل برای لاغری استفاده می کنید، باید دقت داشته باشید که تمام اعضای بدن به حرکت در بیایند تا کالری سوزی به صورت یکنواخت در تمام بدن اتفاق بیفتد.

اما در حین ورزش باید توجه زیادی به نحوه حرکت اعضا داشته باشید تا دچار هیچگونه آسیبی نشوند. به طور مثال در هنگام دویدن باید از برخورد پاشنه با تردمیل تا حد ممکن جلوگیری گردد تا پاها دچار آسیب نشوند.

همچنین باید از مشت کردن دست ها خودداری شود. در هنگام دویدن یا راه رفتن از غوز کردن خودداری کنید و سعی کنید سینه خود را صاف نگه دارید. آرنج ها باید در زاویه 90 درجه قرار بگیرند و با بدن به صورت هماهنگ عقب و جلو هدایت شوند.

در صورتی که شکم خود را منقبض کنید، چربی سوزی در این ناحیه بیشتر خواهد شد. برای حفظ سلامت پاها و لگن، طول قدم ها را خیلی بلند بر ندارید. این کار سبب خستگی زود هنگام شما نیز می شود.

دقت به نحوه درست تنفس

در هنگام ورزش کردن با تردمیل، به تنفس خود اهمیت زیادی بدهید زیرا علاوه بر چربی سوزی موثر، از خستگی زود هنگام جلوگیری می کند. از تنفس های کوتاه و مکرر حین ورزش با تردمیل خودداری کنید. نحوه صحیح تنفس به این صورت است که باید با بینی هوا را داخل ببرید (دم) و سپس با دهان خارج کنید (بازدم).

ایستگاه شکم

در هنگام ورزش با تردمیل می توانید از خوراکی و آشامیدنی بین تمرینات استفاده کنید. التبه استفاده از این خوراکی و نوشیدنی باید طبق برنامه رژیم لاغری باشد.

پیشنهاد می کنیم از پست نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها دیدن کنید.

برای این کار از متخصص تغذیه کمک بگیرید. میان وعده ای که بین تمرینات میل می کنید، نباید کربوهیدرات داشته باشد. به علاوه باید حاوی پروتئین و فیبر باشد تا به شما احساس سیری طولانی مدت بدهد.

استفاده از تکنولوژی هنگام دویدن

برای این که در طول تمرین خسته نشوید، می توانید تلویزیون را روشن کنید و به تماشای فیلم مورد علاقه تان بپردازید. علاوه بر این می توانید آهنگ گوش دهید تا انرژیتان دو چندان شود.

برای آهنگ گوش دادن از یک هدفون استفاده کنید و مجموعه ای از آهنگ های مورد علاقه خود را روی آن تنظیم کنید. می توانید همراه با ریتم آهنگ ها سرعت خود را کم و زیاد کنید. استفاده از تکنولوژی سبب می شود اراده و انرژی بیشتری برای ادامه مسیر پیدا کنید.

آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود؟

در پاسخ به این سوال که آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود، باید گفت که پاسخ مثبت است. تردمیل علاوه بر چربی سوزی نواحی ران، باسن و پهلو، سبب چربی سوزی شکم نیز می شود و افرای که با مشکل تجمع چربی در شکم مواجه هستند، می توانند از تردمیل برای رسیدن به تناسب اندام استفاده کنند. برای چربی سوزی شکم لازم است تمرینات و حرکات مشخصی را انجام دهید که در بخش های بعدی به آن ها اشاره خواهیم داشت.

دکتر سلیمی نیز بعد از سپری کردن دوران نقاهت عمل چاقی، استفاده از تردمیل را توصیه می نمایند.

لاغری شکم با تردمیل

بعد از پاسخ به سوال آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود ؟ در این بخش نحوه چربی سوزی شکم با تردمیل را بیان خواهیم کرد و اقدامات لازم برای لاغری شکم را معرفی خواهیم نمود.

برای این که چربی های شکم شما با تردمیل آب شوند، لازم است به صورت روزانه تمرینات ورزشی را انجام دهید. همچنین لازم است به مرور شدت تمرینات را افزایش دهید. ممکن است در اوایل تمرینات، تغییراتی در شکم خود احساس نکنید.

اما اگر تمرینات را مرتب انجام دهید و به برنامه غذایی خود نیز دقت داشته باشید، خیلی زود به نتایج مطلوب دست خواهید یافت. بسیاری از افراد از تردمیل برای لاغری شکم خیلی زود به نتایج عالی دست پیدا می کنند.

این افراد در کنار تردمیل از تمرینات دیگری مانند دراز نشست، دوچرخه سواری و دیگر تمرینات استفاده می کنند. این افراد همچنین به برنامه غذایی خود اهمیت داده و غذاهای پرکالری را از برنامه حذف می کنند.

برای اثربخشی بیشتر چربی سوزی با تردمیل می توانید از روغن های طبیعی استفاده کنید. مثلا روغن هایی مانند سیاهدانه را روی پوست نواحی مورد نظر به طور مثال شکم بمالید و بعد، از تردمیل استفاده کنید. در این صورت با انتقال گرما، چربی سوزی زودتر اتفاق می افتد.

برای لاغری شکم با تردمیل باید از یک برنامه ورزشی خاص پیروی کنید. بهتر است در برنامه شما تنوع حرکت و تنوع سرعت وجود داشته باشد تا بدن انرژی بیشتری برای ادامه مسیر دریافت کند.

چرا باید چربی های شکم را آب کنیم؟

چربی شکم می تواند مشکلات زیادی را برای افراد به وجود بیاورد. همچنین سبب از بین بردن تناسب اندام و زیبایی بدن خواهد شد. چربی های شکم، سلامت افراد را به خطر می اندازد.

این نوع چربی را به عنوان چربی احشایی نیز می شناسند و مرتبط به چربی هایی است که اطراف بافت های داخل شکم را احاطه کرده اند. این نوع چربی به دو شکل زیر پوستی و درون شکمی می باشد.

چربی های درون شکمی سلامت بافت های داخل شکم را به خطر می اندازند. این نوع چربی ها بافت هایی مانند کبد، روده، قلب، معده و … را احاطه کرده و عملکرد اعضای بدن را دچار اختلال می کنند.

به همین دلیل بسیاری از پزشکان همچون دکتر سلیمی توصیه می کنند که برای حفظ سلامتی بدن، هر چه زودتر باید چربی های شکم آب شوند.

البته آب کردن چربی ها در دیگر نقاط بدن نیز اهمیت زیادی دارد اما چربی های شکم بسیار خطرناک تر هستند. به همین دلیل بسیاری از افراد چاق به دنبال آب کردن چربی های شکم می باشند.

سوالی که برای این افراد پیش می آید این است که آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود؟ چگونه با استفاده از تردمیل چربی های شکم را آب کنیم؟ لازم است چه تمرینانی را برای لاغری شکم دنبال کنیم؟ در ادامه به این پرسش ها پاسخ خواهیم داد.

انواع تمرینات با تردمیل برای لاغری شکم

همان طور که بیان شد، برای لاغری شکم با تردمیل لازم است افراد تمرینات خاصی را دنبال کنند. این تمرینات به 3 بخش مختلف دسته بندی می شوند:

تمرین ثابت

این نوع تمرین برای افرادی است که وقت آزاد بیشتری دارند و بیشتر می توانند برای ورزش وقت بگذارند. در این نوع تمرین افراد باید روزانه حدود 30 دقیقه تمرین ثابت با دور متوسط داشته باشند. در کنار این نوع تمرین بایستی یک برنامه غذایی رژیم لاغری نیز دنبال شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.

تمرین شدید

افرادی که مشغله زیادی دارند و روزانه وقت کمی را می توانند به ورزش اختصاص دهند، از تمرینات شدید استفاده می کنند. تمرینات شدید باید 3 روز در هفته انجام گیرد و در هر جلسه تمرین حدود 400 کالری سوزانده شود.

تمرین با شیب

افراد برای افزایش چربی سوزی می توانند از تمرینات با شیب استفاده کنند. هر چه شیب تردمیل افزایش یابد، کالری سوزی بیشتری نیز اتفاق می افتد، البته باید دقت داشت که استفاده از شیب نباید طولانی مدت باشد، زیرا سبب آسیب به بدن می گردد.

اهمیت شیب تردمیل برای لاغری شکم

نکته حائز اهمیت برای لاغری شکم با تردمیل، استفاده از شیب می باشد. در صورتی که در تمرینات خود از شیب استفاده کنید، چربی های بیشتری را در زمان کوتاه تر می سوزانید.

با استفاده از شیب برای خود مقاومتی ایجاد کرده اید. پس تلاش شما برای راه رفتن یا دویدن بیشتر شده و کالری بیشتری سوزانده می شود. هنگامی که شما در شیب تمرین می کنید، فشار وارده بیشتر روی عضلات شکم می باشد.

در این صورت چربی های شکم به تدریج آب می شوند. در پاسخ به افرادی که تمایل دارند بدانند آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود، باید گفت که لاغری شکم با تردمیل زمانی اتفاق می افتد که از شیب در تمرینات خود استفاده کنند.

برنامه ورزشی برای لاغری شکم با تردمیل

گرم کردن بدن

 • از اهمیت گرم کردن بدن در بخش های قبلی صحبت کردیم. برای جلوگیری از آسیب دیدگی بدن ضروری است که برنامه گرم کردن طبق برنامه زیر داشته باشید:
 • تردمیل را روی ۲٫۴ تا ۳٫۲ کیلومترتنظیم کرده و به مدت 2 دقیقه راه بروید.
 • بعد از 2 دقیقه سرعت را تا ۲٫۹ کیلومتر بر ساعت افزایش دهید. به مدت 30 ثانیه روی پنجه پا و به مدت 30 ثانیه روی پاشنه پا راه بروید.
 • در مرحله بعد شیب تردمیل را روی 6 درجه و سرعت ۲٫۴ و ۲٫۹ کیلومتر بر ساعت تنظیم کنید. 2 دقیقه در این حالت راه بروید.
 • بعد از 2 دقیقه قدم هایتان را بلندتر بردارید و در همین حالت 3 دقیقه راه بروید.
 • سپس شیب تردمیل را صفر کرده و برای مدت 2 دقیقه با سرعت 4 کیلومتر بر ساعت راه بروید.

شروع تمرینات لاغری شکم

در دو هفته اول شروع تمرینات، بایستی سرعت تردمیل را روی عدد 5 ثابت نگه دارید. بعد از این مدت می توانید سرعت را روی 3 و 4 متر بر ساعت تنظیم کنید. در هر دوره تمرین باید به مدت 20 دقیقه با این سرعت راه بروید.

تمرینات شدید برای چربی سوزی بیشتر

بعد از گذشت 10 الی 14 روز از شروع تمرینات، شیب و سرعت را افزایش دهید تا کالری سوزی بیشتری اتفاق بیفتد. برای شروع تمرینات شدید، شیب تردمیل را روی 4 درجه تنظیم کنید. سپس به مدت 2 دقیقه تمرینات را با شیب با سرعت 3 تا 4 متر بر ساعت انجام دهید.

سرد کردن بدن

سرد کردن بدن بعد از تمرین به اندازه گرم کردن قبل از آن اهمیت دارد. برای سرد کردن بدن از همان برنامه گرم کردن در قسمت قبلی استفاده کنید با این تفاوت که روند تمرینات باید بالعکس باشد.

مدت زمان تمرین

برای آب کردن چربی های شکم باید حداقل به مدت 20 دقیقه در روز تمرین داشته باشید.

نمونه برنامه تمرین ترکیبی

در این بخش به معرفی نمونه ای از برنامه ترکیبی راه رفتن و دویدن با تردمیل که دانشگاه Duke آمریکا آن را منتشر کرده است، می پردازیم.

 • 5 دقیقه ابتدایی

سرعت 3.5 و شیب 1 درجه

 • 5 دقیقه بعدی

سرعت 4 و شیب 2 درجه

 • 2 دقیقه بعدی

سرعت 6.5 و کاهش 1 درجه شیب

 • 1 دقیقه بعدی

کاهش 3.5 سرعت و شیب 1 درجه

 • هر 2 دقیقه یک بار با حداکثر سرعت 6.7 و حداقل سرعت 3.5 متر با ثابت بودن شیب 1 درجه راه بروید تا زمانی که به 30 دقیقه برسید.
 • در 5 دقیقه آخر بعد از 30 دقیقه، با سرعت 3.5 و شیب صفر راه بروید.

طرز استفاده از تردمیل

در این بخش از مقاله آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود در مورد نحوه استفاده از تردمیل و نکات آن صحبت خواهیم کرد. بهتر است قبل از استفاده از تردمیل در مورد استفاده از آن اطلاعات کاملی کسب کنید تا از بروز آسیب های احتمالی بدن جلوگیری گردد. در این راستا به نکات و توصیه های زیر دقت داشته باشید:

قبل از استفاده از تردمیل حتما طرز کار با آن و دکمه های روی تردمیل را به طور کامل یاد بگیرید.

زمان انجام تمرینات با استفاده از تردمیل از لباس ورزشی مناسب مانند تیشرت و شلوار نخی استفاده کنید. لباس شما نباید خیلی تنگ و خیلی گشاد باشد در این صورت مشکلات مختلفی به وجود می آید.

استفاده از یک کفش مناسب برای ورزش های تردمیل بسیار مهم است. در صورتی که کفش مناسبی به پا نداشته باشید، آسیب های جدی به پا وارد می شود و شما را از ادامه تمرینات باز می دارد.

کفش نامناسب علاوه بر آسیب به پا، به کمر، زانو و دیگر عضلات پا نیز آسیب می رساند

کفش نامناسب علاوه بر آسیب به پا، به کمر، زانو و دیگر عضلات پا نیز آسیب می رساند. همچنین توصیه می شود به هیچ وجه پا برهنه از تردمیل استفاده نکنید. کف برخی از کفش ها سر هستند و موجب افتادن شما روی تردمیل می شوند. به همین دلیل در هنگام خرید کفش برای تردمیل بسیار دقت داشته باشید.

در هنگام استفاده از تردمیل یک حوله خشک در کنار تردمیل قرار دهید تا بتوانید عرق های خود را پاک کنید. پاک کردن عرق از بروز بیماری های پوستی جلوگیری می کند و خستگی شما را کاهش می دهد.

به گرم کردن و سرد کردن بدن در هر دوره تمرین دقت داشته باشید. گرم کردن و سرد کردن بدن از آسیب های جدی بدن به ویژه گرفتگی عضلات جلوگیری می کند.

به صورت کلی نباید هنگام تمرین کردن، دستگیره ها را بگیرید اما اگر مبتدی هستید، برای عادت به شرایط می توانید از آن ها استفاده کنید. اما در زمان شروع تمرینات حتی در زمان شیب باید میله ها را رها کنید تا کالری سوزی به درستی انجام شود.

به نحوه قدم گذاری پاها روی تردمیل دقت داشته باشید

به نحوه قدم گذاری پاها روی تردمیل دقت داشته باشید. بهترین روش قدم گذاشتن روی تردمیل هنگام راه رفتن یا دویدن، استفاده از قسمت وسط پا است. در صورتی که با پاشنه یا پنجه قدم بردارید، عضلات ساق پا و زانو دچار آسیب خواهند شد. همچنین بهتر است انگشتان پا به صورت صاف روی تردمیل فرود آیند.

استفاده بهینه از تردمیل 5 روز در هفته و به مدت 30 دقیقه می باشد. در غیر این صورت به بدن آسیب وارد می شود. تنها ورزشکاران حرفه ای با آمادگی جسمانی بیشتری می توانند بیشتر از این مدت ورزش کنند.

اگر در کنار استفاده از ورزش، در خصوص چاقی نیاز به مشاوره داشتید، به دکتر سلیمی مراجعه نمایید.

برنامه های پیش فرض تردمیل

انواع تردمیل ها دارای برنامه های پیش فرض مختلفی می باشند. این ویژگی مثبت تردمیل باعث شده است تا افراد با برنامه ریزی دقیقی تمرینات ورزشی خود را دنبال کنند.

دنبال کردن برنامه دقیق، اراده و انگیزه را در افراد دو چندان می کند. بسیاری از افرادی که سوال می کنند آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود، در واقع به دنبال یک برنامه دقیق و منظم برای ورزش می باشند.

تردمیل به افرادی که اراده قوی برای لاغری ندارند، بسیار کمک می کند. برنامه های پیش فرض تردمیل قابلیت تغییر دارند. به همین دلیل یکنواختی در تمرینات تردمیل وجود ندارد.

از این رو افراد چاق تمایل بیشتری برای استفاده از آن خواهند داشت. همچنین افراد چاق و دارای اضافه وزن دیگر نیاز نیست برای ورزش کردن به بیرون از منزل بروند. این یک مزیت بزرگ تردمیل می باشد که باعث محبوبیت بیشتر آن شده است.

ضربان قلب در تمرینات تردمیل

ضربان قلب در تمرینات تردمیل
ضربان قلب در تمرینات تردمیل

یکی از مزایای ورزش با تردمیل، بالا بردن ضربان قلب است. شما باید از برنامه ای برای چربی سوزی استفاده کنید که در مدت زمان ورزش یعنی حداقل 30 ثانیه، ضربان قلب شما را به بازه چربی سوزی برساند.

بازه چربی سوزی به معنای 75 تا 90 درصد ضربان قلب هدف است. ضربان قلب هدف نیز معادل 60 تا 90 درصد حداکثر ضربان قلب شما می باشد. به همین دلیل نتایج استفاده از تردمیل برای افراد مختلف متفاوت می باشد که این تفاوت مرتبط با سن افراد است. برای محاسبه دقیق ضربان قلب از فرمول زیر استفاده کنید:

ضربان قلب برای زنان:

سن – 226

ضربان قلب برای مردان:

ضربان قلب برای مردان:
ضربان قلب برای مردان:

سن – 220

برای این که از تمرینات تردمیل نتایج مورد نظر را به دست آورید، بایستی در این بازه از ضربان قلب، تمرینات را انجام دهید. دلیل این که تمرینات برای برخی افراد اثربخش نیست، همین علت است.

یعنی ضربان قلب به بازه چربی سوزی نمی رسد. یکی از امکانات تردمیل این است که ضربان قلب را نمایش می دهد. برای رسیدن به بهترین بازه ضربان قلب، باید سرعت یا شیب را در تمرینات افزایش دهید.

بهترین ساعت برای تمرین کردن با تردمیل چه ساعتی است؟

بهترین ساعت برای تمرین کردن با تردمیل چه ساعتی است؟
بهترین ساعت برای تمرین کردن با تردمیل چه ساعتی است؟

بسیاری از افرادی که سوال می کنند آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود، تمایل دارند بدانند چه ساعت هایی در روز تمرین کنند تا چربی سوزی بیشتری اتفاق بیفتد.

برای انجام تمرینات تردمیل زمان و ساعت خاصی تعیین نشده است و شما هر ساعتی از روز که وقت آزاد داشتید، می توانید تمرینات خود را دنبال کنید. اما بهتر است برای تمرینات، یک وقت معینی از روز را انتخاب کرده و هر روز در همان وقت تمرین کنید.

میزن کالری سوزی با تردمیل چقدر است؟

میزن کالری سوزی با تردمیل چقدر است؟
میزن کالری سوزی با تردمیل چقدر است؟

کالری سوزی با تردمیل بستگی به عوامل مختلفی دارد. به همین دلیل نمی توان عدد دقیقی را اعلام کرد. عواملی مانند شدت تمرینات، میزان ضربان قلب، شیب دستگاه، رژیم غذایی افراد و … روی میزان کالری سوزی با تردمیل اثر گذار هستند.

آیا با بر عکس دویدن روی تردمیل به نتیجه ای می رسیم؟

آیا با بر عکس دویدن روی تردمیل به نتیجه ای می رسیم؟
آیا با بر عکس دویدن روی تردمیل به نتیجه ای می رسیم؟

برخی افراد تصور می کنند اگر برعکس بدوند، کالری بیشتری می سوزانند. این تصور اشتباه است. دویدن یا راه رفتن به پشت برای تقویت و فرم دهی عضلاتی مانند عضلات پشت پا و پشت بدن مفید است اما برای چربی سوزی گزینه مناسبی نمی باشد.

آیا تردمیل روی فرم باسن تاثیر دارد؟

آیا تردمیل روی فرم باسن تاثیر دارد؟
آیا تردمیل روی فرم باسن تاثیر دارد؟

در پاسخ به افرادی که سوال می کنند آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود، باید گفت تردمیل علاوه بر لاغری شکم، سبب تناسب اندام می گردد.

یکی از مزایای استفاده از تردمیل، فرم دهی بدن و ایجاد اندامی ایده آل می باشد. فرم دهی باسن یکی از اهداف استفاده از تردمیل برای برخی از افراد می باشد.

برای فرم دهی باسن باید روی شیب راه بروید. البته باید طبق یک برنامه تمرینی خاص پیش بروید تا به فرم ایده آل برای باسن دست یابید. در کنار استفاده از برنامه های فرم دهی باسن می توانید ران و ساق پاها را نیز لاغر کنید. برنامه های استقامتی برای این گونه اقدامات بسیار عالی هستند.

با استفاده از شیب تردمیل، کدام نواحی بدن لاغر می شود؟

با استفاده از شیب تردمیل، کدام نواحی بدن لاغر می شود؟
با استفاده از شیب تردمیل، کدام نواحی بدن لاغر می شود؟

شیب یکی از امکانات بی نظیر دستگاه تردمیل می باشد که هم به چربی سوزی و هم عضله سازی کمک شایانی می کند. با استفاده از برنامه شیب، شما خیلی زودتر به فرم دهی و تناسب اندام می رسید.

افرادی که دچار چاقی مفرط هستند، با استفاده از شیب تردمیل می توانند یک تمرین شدتی و چالشی را تجربه کنند و در مدت کوتاهی، وزن زیادی را از دست بدهند.

آیا در دروان بارداری می توان از تردمیل استفاده کرد؟

آیا در دروان بارداری می توان از تردمیل استفاده کرد؟
آیا در دروان بارداری می توان از تردمیل استفاده کرد؟

زنان در دوران بارداری باید مراقبت های زیادی از خود و جنین داشته باشند. اما بارداری به معنای ترک ورزش نیست. همه زنان در دوران بارداری می توانند از تمرینات سبک دستگاه تردمیل استفاده کنند.

شدت و زمان ورزش کردن در دوران بارداری بستگی به شرایط فیزیکی بدن و سابقه ورزشی زنان دارد. با این حال بهتر است تمرینات سبک تر در این دوره انجام شود. زنان بارداری که پزشک به آن ها توصیه استراحت مطلق کرده است، نباید از تردمیل استفاده کنند.

چه افرادی نباید از تردمیل استفاده کنند؟

چه افرادی نباید از تردمیل استفاده کنند؟
چه افرادی نباید از تردمیل استفاده کنند؟

در صورتی که فرد مبتلا به بیماری خاصی است، بهتر است تمرینات ورزشی را با مشورت پزشک خود انجام دهد. افراد بیمار در صورتی می توانند از تردمیل استفاده کنند که تمرینات آسیب بیشتری به بدن آن ها وارد نکند. در صورتی که پاها و لگن شما دارای آسیب دیدگی می باشد، لازم است تمرینات را با مشورت پزشک و به صورت سبک انجام دهید.

به عقیده دکتر سلیمی، افرادی که شرایط زیر را دارند نباید از تردمیل استفاده کنند:

 • افراد دارای مشکلات استخوانی
 • افراد مبتلا به مشکلات قلبی
 • افراد مبتلا به مشکلات تنفسی
 • افراد مبتلا به مشکلات مفصل
 • زنان باردار در استراحت مطلق
 • افراد دارای سابقه افت فشار خون
 • افراد دارای مشکلات ستون فقرات
 • افراد دارای زانوهای پرانتزی با شدت بالا
 • افرادی که دچار پیچ خوردگی مداوم مچ پا هستند.
 • افراد سالمند
 • افرادی که جراحی دیسک کمر انجام داده اند.

عوارض استفاده طولانی مدت از تردمیل

عوارض استفاده طولانی مدت از تردمیل
عوارض استفاده طولانی مدت از تردمیل

برخی از افراد بدون مطالعه و آگاهی داشتن از تمرینات صحیح تردمیل اقدام به استفاده از این وسیله می کنند. این افراد بعد از مدتی دچار آسیب های جدی مفاصل می شوند. استفاده طولانی مدت و انجام تمرینات شدید با تردمیل ممکن است سبب چربی سوزی بیشتر شود اما در کنار آن، مشکلات جدی دیگری را نیز پدیدار می کند.

نحوه صحیح وزن کشی با تردمیل

نحوه صحیح وزن کشی با تردمیل
نحوه صحیح وزن کشی با تردمیل

بهتر است برای وزن کشی با تردمیل یک روز خاصی در هفته را مشخص کنید. بعد از وزن کشی عدد را یادداشت نمایید و با وزن هفته های قبلی مقایسه کنید. این کار انگیزه و اراده شما را برای ادامه مسیر افزایش می دهد.

بهترین زمان برای وزن کشی زمانی است که صبح از خواب بیدار می شوید و از دستشویی برمی گردید. توجه داشته باشید که از وزن کشی روزانه باید پرهیز کنید. این کار استرس زیادی را به شما وارد می کند و انگیزه را برای کاهش وزن از بین می برد.

محاسبه کالری دریافتی در دوره لاغری

محاسبه کالری دریافتی در دوره لاغری
محاسبه کالری دریافتی در دوره لاغری

در کنار استفاده از تردمیل باید به دریافت روزانه کالری دقت زیادی داشته باشید تا زحمات شما برای لاغری و کاهش وزن هدر نرود. برای محاسبه میزان کالری دریافتی می توانید از فرمول های زیر استفاده کنید:

BMR برای زنان:

447.593 + (9.247 × 3.98) + (4.330 × وزن به کیلوگرم) – (سن × قد به سانتیمتر)

BMR برای مردان:

88.362 + (13.398 × وزن به کیلوگرم) + ( 4.799 × قد به سانتیمتر) – (5.677 × سن)

برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل بایستی میزان کالری مورد نیاز بدن در هر روز را محاسبه کنید و آن را در برنامه غذایی خود پیاده سازی نمایید.

برای کاهش وزن باید میزان کالری دریافتی بدن از میزان کالری مورد نیاز بدن کمتر باشد. اما اگر شما از تردمیل استفاده می کنید، دریافت کالری مورد نیاز بدن نیز برای شما کفایت می کند.

اما اگر کالری دریافتی از میزان کالری مورد نیاز بدن کمتر باشد، زودتر به کاهش وزن و وزن ایده آل می رسید. باید حداقل 250 تا 500 کیلو کالری کمتر از میزان کالری مورد نیاز بدن استفاده کنید تا زودتر به وزن مناسب برسید.

شما در حال مطالعه مقاله آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود ؟ هستید.

آیا عدد کالری سوزانده شده توسط تردمیل صحیح می باشد؟

آیا عدد کالری سوزانده شده توسط تردمیل صحیح می باشد؟
آیا عدد کالری سوزانده شده توسط تردمیل صحیح می باشد؟

بسیاری از وسایل ورزشی از جمله تردمیل می توانند مقدار کالری سوزانده شده را با توجه به سرعت و شیب و مدت زمان ورزش محاسبه کنند. تردمیل، کالری سوزانده شده را بر اساس این فاکتور محاسبه می کند و محاسبه آن نیز دقیق می باشد. اما کالری سوزی با تردمیل در افراد مختلف متفاوت است.

کالری سوزی بستگی به عواملی مانند سن، وزن، جنسیت و … دارد. به همین دلیل کالری سوزی در همه افراد با تردمیل یک عدد مشخص و ثابت نیست. البته تردمیل نمی تواند درصد چربی افراد را محاسبه کند و عددی تقریبی را نشان می دهد.

این که قبل از ورزش نیز چقدر غذا خورده اید و چه غذایی خورده اید نیز در کالری سوزی هنگام کار با تردمیل تاثیر دارد. به همین دلیل باید به تغذیه قبل و بعد از ورزش نیز دقت زیادی داشته باشید.

سخن پایانی

سخن پایانی
سخن پایانی

در این مقاله به بررسی کامل سوال آیا تردمیل باعث لاغری شکم می شود ؟ پرداختیم. همچنین روش ها و تکنیک های لاغری شکم با تردمیل را معرفی کردیم. در این راستا شما را با بهترین متخصص جراحی چاقی یعنی دکتر سلیمی آشنا کردیم.

تنها نکته حائز اهمیت در هنگام استفاده از تردمیل این است که باید از یک برنامه غذایی لاغری پیروی کنید تا زحمات شما هدر نرود. برای دریافت یک برنامه رژیم لاغری متعادل و متناسب با شرایط فیزیکی خودتان، باید به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید.

منبع:

cutt.ly

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پونه طیبی
پونه طیبی
2 سال قبل

بسیار جامع و کاربردی بود، ممنونم

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید