آیا تخمه چاق کننده است

فهرست مطالب

آیا تخمه چاق کننده است ؟ برای پرسش به این پاسخ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

اما قبل از آن آیا می دانید که چرا چاق می شویم؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع جراحی چاقی مانند اسلیو معده، می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

تخمه آفتاب‌ گردان به ‌عنوان میوه گل آفتاب ‌گردان شناخته‌ شده است.

تخمه آفتابگردان دانه آفتابگردان است.

سه نوع تخمه آفتابگردان متداول وجود دارد: لینولئیک، اولئیک بالا و روغن آفتابگردان.

هر گونه دارای سطوح منحصر به فرد خود از چربی های تک غیر اشباع، اشباع شده و چند غیر اشباع است.

اطلاعات این مقاله عمدتاً به واریته لینولئیک اشاره دارد.

 

گل آفتاب‌گردان در دسته‌بندی خانواده آفتاب‌گردانیان شناخته می‌شود. در سر تا سر جهان امروزه به‌ صورت گسترده کشت گل آفتاب‌گردان صورت می‌گیرد و بعد از کشت گسترده آن استخراج اسیدفولیک و روغن تخمه آفتاب‌گردان صورت خواهد گرفت.

کشورهایی که در زمینه کشت و تولید تخمه آفتاب‌گردان در کل جهان شناخته ‌شده اند، کشورهایی همچون روسیه، چین و ایالات ‌متحده آمریکا می‌باشند. ارزش غذایی خاصی در مصرف تخمه آفتاب‌گردان وجود دارد و به ‌عنوان یک هله ‌هوله‌ی کاملاً ایرانی برای هم‌وطنان ما کاربرد دارد.

مقدمه

آیا تخمه چاق کننده است
آیا تخمه چاق کننده است

در هیچ کجای دیگر از جهان به این وسعت که مصرف تخم و تخمه در کشور ما وجود دارد، دیده نخواهد شد. زیرا این خوراکی لذت ‌بخش همدم لحظه‌های شیرین، میهمانی‌ها و دورهمی‌های ما ایرانیان می‌باشد.

برای تماشای فوتبال، دورهمی‌های دوستانه و یا سفر و پیک‌ نیک تخمه یکی از مهم‌ترین خوراکی‌های ما ایرانیان می‌باشد. اما نکته مهم این است که تصور افراد این است که استفاده از تخمه باعث پیدایش چاقی و اضافه ‌وزن در بدن افراد نخواهد بود.

آیا تخمه چاق کننده است
آیا تخمه چاق کننده است

در ادامه این مطلب طبق بررسی‌های دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین پزشک حاذق برای مبارزه با چاقی و اضافه‌ وزن و بیماری دیابت در تلاشیم تا به بررسی جزئیات ارزش غذایی تخمه بپردازیم و بگوییم آیا تخمه چاق کننده است ؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این‌ مورد و پاسخ درست به این پرسش در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

اینفوگرافیک آیا تخمه چاق کننده است

اینفوگرافیک آیا تخمه چاق کننده است
اینفوگرافیک آیا تخمه چاق کننده است

مطالعه دو مقاله جدول کامل کالری مواد غذایی و لیست غذاهای چاق کننده در راستای تکمیل اطلاعات این مقاله اکیدا توصیه می شود.

آیا تخمه چاق کننده است

بله؛ تخمه بر روی اضافه وزن و چاقی تأثیر زیادی دارد.

زیرا تخمه از چربی و پروتئین داراست.

بنابراین مصرف زیاد آن سبب اضافه وزن و چاقی می شود.

فهرست مطالب موجود در این مقاله عبارت‌ است از:

آیا می دانید تخمه چیست؟

ارزش غذایی تخمه

بررسی املاح و مواد معدنی درون تخمه

آیا تخمه چاق‌ کننده است؟

کالری تخمه بو داده شده

تخمه به عنوان میان وعده پرطرفدار

آیا تخمه لاغر کننده است؟

مصرف تخمه به اندازه بسیار کم

انواع تخمه‌های چاق ‌کننده کدام‌اند؟

شناخت بیشتر خصوصیات تخمه هندوانه

شناخت بیشتر خصوصیات تخمه کدو

شناخت بیشتر خصوصیات تخمه ژاپنی

خواص مصرف تخمه آفتاب‌گردان چیست؟

خواص تخمه آفتاب‌گردان برای کبد

رابطه تخمه آفتابگردان و دیابت

رابطه بین مصرف تخمه و سلامت قلب

مصرف تخمه و آنتی‌اکسیدان بسیار بالا

ارتقاء سطح قند خون سالم

وجود مواد معدنی در تخمه

تخمه برای سیر شدن

کالری موجود در تخمه آفتاب‌گردان چقدر است؟

چاقی با استفاده از تخمه آفتاب‌گردان

ویتامین‌های موجود در این تخمه

چگونه با مصرف تخمه چاق نشویم؟

خواص تخمه آفتاب‌گردان

مضرات استفاده از تخمه آفتاب‌گردان

جمع بندی مطالب

 

آیا می دانید تخمه چیست؟

ممکن است برخی از افراد با این موضوع خودشان را قانع کنند که استفاده از رخ تخمه رژیمی می‌تواند برای تعادل وزن آن‌ها مناسب باشد. بنابراین لازم دانستیم در این مطلب اطلاعات کافی در رابطه با تخمه رژیمی در اختیار شما قرار بدهیم.

تخمه یک گیاه بسیار خوش‌طعم می‌باشد که در میان تنقلات سالم جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. در صورتی ‌که این تخمه حالتی برشته بگیرد، خوشمزه‌تر خواهد شد.

آیا می دانید تخمه چیست؟
آیا می دانید تخمه چیست؟

یکی از مهم‌ترین مزایای آن دانه‌دار بودن آن است و دانه آن بسیار طعم خوب و خوشی دارد و امروزه مردم خواهان استفاده از آن می‌باشند .استفاده از دانه‌های تخمه آفتاب‌گردان می‌توانند برای تهیه روغن آفتاب‌گردان نیز مفید ضروری باشد.

یکی از منابع غنی از مواد معدنی که دارای آنتی اکسیدن بسیار زیاد می‌باشد، ویتامین‌های متعددی را در درون خود جای داده ‌است، تخمه آفتاب‌گردان است.

میزان زیادی از تخمه‌های آفتاب‌گردان به واسطه اسیدهای چرب غیر اشباع تشکیل ‌شده‌اند که کمک می‌کنند تا افزایش کلسترول خوب در بدن اتفاق بیفتد و میزان کلسترول بد کاهش پیدا کند.

پیشنهاد می کنیم از پست غذاهای گرم و خشک برای لاغری دیدن کنید.

استفاده از این تخمه‌ها می‌تواند باعث کاهش بیماری‌های قلبی و سکته‌های مغزی در برخی مواقع گردد

استفاده از این تخمه‌ها می‌تواند باعث کاهش بیماری‌های قلبی و سکته‌های مغزی در برخی مواقع گردد. البته باید به این نکته دقت کنید که فقط به میزان کافی از این تخمه‌ها استفاده داشته باشید.

در صورتی‌ که به مشکل التهاب مفاصل دچار هستید، استفاده از تخمه آفتاب‌گردان می‌تواند برای شما مفید باشد. البته مصرف این تخمه نه ‌تنها در انواع آجیل بلکه در انواع سالادهای مختلف نیز بسیار ضروری و مهم است و می‌تواند نیاز بدن را از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی برطرف کند.

البته نکته بسیار مهم دیگر این است که از روغن مایع آفتاب‌گردان برای پخت ‌و پز استفاده بسیار زیادی خواهد شد. در برخی شرایط از گل آفتاب‌گردان کره نیز گرفته می‌شود. نکته جالب‌تر این است که تعداد بسیار زیادی از پرندگان نیز از این تخمه ها استفاده می‌کنند و علاقه‌مند به خوردن آن می‌باشند.

استفاده از این تخمه‌ها می‌تواند باعث کاهش بیماری‌های قلبی و سکته‌های مغزی در برخی مواقع گردد
استفاده از این تخمه‌ها می‌تواند باعث کاهش بیماری‌های قلبی و سکته‌های مغزی در برخی مواقع گردد

بنابراین از فواید و مزایای منحصر به ‌فرد در درون آن بهره می‌برند. در انتهای این نکته باید این نکته را یادآور شویم برای این ‌که درک کنید آیا تخمه چاق کننده است ، هر چقدر میزان مصرفی شما از یک ماده غذایی افزایش پیدا کند، قطعا خاصیت چاق کنندگی و افزایش وزن در بر خواهد داشت. اما اگر در میزان اندک و متعادل از آن استفاده کنید، ویتامین، کلسیم و فسفر و انواع پروتئین‌های موجود در آن را به بدن خود خواهید رساند .

اگر به ‌دنبال راه‌حلی برای رسیدن به کاهش وزن می‌باشید، همواره روش‌هایی که تحت نظر دکتر سلیمی انجام می‌گیرد، برای شما کاربردی و اصولی خواهد بود تا بتوانید تناسب اندام در بدن خود را حفظ کنید.

ارزش غذایی تخمه

یکی از مهم‌ترین تخمه‌ها تخمه حاصل‌ شده از گل آفتاب‌گردان می‌باشد که بهتر است بگوییم ویتامین‌ها و مواد مغذی بسیاری برای بدن در درون آن نهفته می‌باشد. به‌ عنوان نمونه تخمه آفتاب‌گردان دارای میزان زیادی از ویتامین‌های گروه ب، ویتامین‌های گروه ث، مواد معدنی و ویتامین‌های گروه ای می‌باشد.

در صورتی‌ که فردی ۱۰۰ گرم تخمه آفتاب‌گردان مصرف کند، مواردی همچون ویتامین‌های زیر را به بدن خود خواهد رساند. با بررسی این‌ موضوع می‌توانید به ارزش غذایی تخمه پی ببرید.

بررسی املاح و مواد معدنی درون تخمه

روی: ۵ میلی گرم / چربی چند اشباع نشده: ۲۳٫۱۳۵ گرم / چربی تک اشباع نشده: ۱۸٫۵۲۸ گرم / چربی اشباع: ۴٫۴۵۵ گرم / چربی: ۵۱٫۴۶ گرم / فیبر: ۸٫۶ گرم / قندها: ۲٫۶۲ گرم / کربوهیدرات: ۲۰ گرم و انرژی در هر صد گرم: ۵۸۴ کیلو کالری /ویتامین ث: ۱٫۴ میلی گرم / ویتامین ای: ۳۵٫۱۷ میلی گرم / پروتئین: ۲۰٫۷۸ گرم

/ کلسیم: ۷۸ میلی گرم / آهن: ۵٫۲۵ میلی گرم / منیزیم: ۳۲۵ میلی گرم / منگنز: ۱٫۹۵ میلی گرم / فسفر: ۶۶۰ میلی گرم / پتاسیم: ۶۴۵ میلی گرم /سدیم: ۹ میلی گرم / ویتامین ب۱: ۱٫۴۸ میلی گرم / ویتامین ب۲: ۳۵۵/. میلی گرم / ویتامین ب۳: ۸٫۳۳۵ میلی گرم / ویتامین ب۵: ۱٫۱۳ میلی گرم / ویتامین ب۶: ۱٫۳۴۵ میلی گرم / ویتامین ب۹: ۲۲۹ میکرو گرم / ویتامین ث: ۱٫۴ میلی گرم /

البته ناگفته نماند که کالری بسیار زیادی از طریق تخمه آفتاب‌گردان به بدن افراد خواهد رسید. با توجه به این‌که از ویتامین‌های مختلف و ارزش غذایی تخمه آفتاب‌گردان اطلاعاتی کسب کردید، می‌دانید که انواع ویتامین‌ها و اسیدهای چرب مورد نیاز بدن در آن نهفته می‌باشد و استفاده از آن ضرورت بسیار زیادی برای بدن خواهد داشت.

بررسی املاح و مواد معدنی درون تخمه
بررسی املاح و مواد معدنی درون تخمه

اما در ادامه به بررسی این ‌موضوع خواهیم پرداخت که آیا تخمه چاق کننده است ؟ تا در صورت بروز چاقی‌ها و اضافه ‌وزن بتوانید از ان تخصص‌های دکتر سلیمی برای برطرف نمودن اضافه ‌وزن خود بهترین استفاده ممکن را داشته باشید.

آیا تخمه چاق کننده است ؟

برای پرسش به این پاسخ و درک اطلاعات بیشتر در زمینه مصرف تخمه باید بگوییم همان‌طور که در مطالب بالا به ارزش غذایی تخمه پی بردید. میزان زیادی از چربی‌های اشباع و غیراشباع و پروتئین در درون تخمه وجود دارد.

ناگفته نماند که کالری بسیار بالایی از طریقه مصرف تخمه به بدن انسان‌ها می‌رسد. به‌ همین دلیل کاملاً طبیعی است که اگر فردی استفاده بیش‌ از اندازه‌ از تخمه در طول روزمره داشته باشد، این ‌موضوع می‌تواند بر روی اضافه‌ وزن و چاقی او تأثیرگذار باشد.

درست است که تخمه آفتاب‌گردان یک خوراکی بسیار مقوی و خوشمزه شناخته‌ شده است و استفاده از آن در بین ما ایرانیان محبوبیت بسیار بالایی دارد، اما باید بدانید که در صورتی که فرد فراتر از حد انتظار از تخمه استفاده داشته باشد، امکان چاقی و اضافه‌ وزن برای او وجود خواهد داشت.

آیا تخمه چاق‌ کننده است ؟
آیا تخمه چاق‌ کننده است ؟

زیرا همه ما می‌دانیم که با مصرف یک کاسه تخمه آفتاب‌گردان و شکستن آن ذهن افراد به‌ حدی درگیر خواهد شد که ممکن است حجم این کاسه مداوم بیشتر شود و میل افراد برای مصرف تخمه بیشتر شود. حال به این نکته توجه کنید که این حجم از مصرف تخمه به چه اندازه می‌تواند بر روی افزایش وزن و چاقی شما تاثیرگذار باشد.

در پاسخ به این سوال که آیا تخمه چاق کننده است ، باید بگوییم پاسخ مثبت است

پس در پاسخ به این سوال که آیا تخمه چاق کننده است ، باید بگوییم پاسخ مثبت است و استفاده از تخمه تاثیر بالایی بر روی اضافه‌ وزن و چاقی دارد. طبق بررسی‌ها دریافتیم که حدوداً مصرف ۱۰۰ گرم از تخمه آفتاب ‌گردان می‌تواند ۵۸۴ کیلو کالری برای بدن انسان به دنبال داشته باشد.

اگر فردی اطلاعات کافی در زمینه مصرف کالری‌ها در طول روزمره داشته باشد، قطعا درک می‌کند که این حجم از کیلوکالری برای مصرف تخمه بسیار زیاد می‌باشد.

لطفا از پست کالری یک لیوان شیر دیدن کنید.

کالری تخمه بو داده شده

نکته مهم دیگر این است که بدانید تفاوت عمده و اساسی بین مصرف کالری تخمه آفتاب‌گردان بو داده شده و تخمه آفتاب‌گردان خام وجود دارد. کاملاً طبیعی است در صورتی ‌که تخمه آفتاب‌گردان بو داده شود، میزان کالری آن به نسبت تخمه خام بیشتر خواهد شد.

البته میزان ارزش غذایی تخمه آفتاب‌گردان در حالت عادی و به ‌صورت خام بسیار بیشتر از تخمه آفتاب‌گردان بو داده شده می‌باشد. پس اگر هوس مصرف تخمه کرده‌اید برای این ‌که سلامت بدن خود را حفظ کنید و از افزایش وزن و چاقی در امان باشید، می‌توانید به‌ جای استفاده از تخمه آفتاب ‌گردان بو داده شده از تخمه خام استفاده کنید.

هرچند که همچنان مصرف تخمه خام نیز می‌تواند باعث چاقی و اضافه ‌وزن شود. درصد ویتامین‌ها و مواد معدنی که به بدن از طریق مصرف تخمه خام می‌رسد، بیشتر است.

توجه کنید بهتر است میزان مصرف تخمه خام را نیز فقط به ۳۰ الی ۴۰ گرم در دوره روزانه محدود کنید. این کار می‌تواند شما را از وجود چاقی‌ها و اضافه ‌وزن در امان نگه دارد.

البته در شرایطی که بیشتر از حد ممکن از تخمه استفاده کرده باشید، می‌توانید با ورزش و فعالیت‌های جسمی تمامی کالری‌های وارد شده از طریق تخمه را بسوزانید و سوخت‌وساز و متابولیسم بدن خود را افزایش دهید.

تخمه به عنوان میان وعده پرطرفدار

تعداد بسیار زیادی از افراد عادت کرده‌اند تا در هنگام تماشای بازی‌های فوتبال و یا تلویزیون تخمه مصرف کند. به دلیل این‌که در این مواقع فرد تحرک کافی ندارد، مصرف مداوم تخم می‌تواند باعث اضافه ‌وزن و چاقی در بدن افراد گردد.

پس قطعا پاسخ که آیا تخمه چاق کننده است ، باید جواب مثبت بدهیم. علی‌الخصوص اگر تخمه آفتاب‌ گردان در شب ‌هنگام مورد استفاده قرار بگیرد. به دلیل این ‌که بازی فعالیت‌های افراد بسیار کمتر است و تحرک کمتری برای جسم صورت می‌گیرد، قطعا افزایش وزن بیشتری در این بازه زمانی برای افراد اتفاق خواهد افتاد.

دیده‌ شده است که تعداد بسیار زیادی از افراد به دلیل مصرف مداوم تخمه دچار چاقی و اضافه‌ وزن شده‌اند و شاخص توده بدنی آن‌ها بالا رفته‌اند.

این دسته از افراد بهتر است از روش‌های کارآمد و اصولی که تحت نظر دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین پزشک حاذق انجام می‌گیرد، برای رسیدن به کاهش وزن تلاش کنند. انجام جراحی چاقی تحت نظر دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین جراح کمک می‌کند تا فرد پرخوری‌های روزانه را کنار بگذارد و به تعادل وزن برسد.

تخمه به عنوان میان وعده پرطرفدار
تخمه به عنوان میان وعده پرطرفدار

آیا تخمه لاغر کننده است؟

ممکن است این سوال در ذهن برخی از افراد شکل بگیرد که چگونه امکان این کاهش وزن از طریق تخمه آفتاب ‌گردان وجود دارد. ممکن است از این موضوع شگفت‌ زده شوید. بهتر است بگوییم امکان کاهش وزن و لاغری از طریق مصرف تخمه آفتاب‌گردان وجود دارد.

اما این‌که بتوانید تشخیص دهید که مصرف چه میزانی از تخمه آفتاب‌گردان در طول روز می‌تواند باعث افزایش وزن و چاقی شود، بسیار مهم و حیاتی است.

بنابراین اگر به تشخیص این ‌موضوع برسید تلاش می‌کنید تا از تخمه آفتاب‌گردان کمتر در طول روز استفاده کنید، این مسئله باعث می‌شود تا هنگامی‌که بدن شما دیگر مقدار مصرفی هر روز تخمه دریافت نمی‌کند، به‌ مرور زمان کاهش وزن را تجربه کند. البته این‌ موضوع در دراز مدت اتفاق می‌افتد و به عنوان یک رژیم غذایی برای شما شناخته خواهد شد.

به دلیل این‌ که فیبر و پروتئین بسیار زیادی در تخمه آفتاب ‌گردان وجود دارد، استفاده از آن در اندازه کم می‌تواند باعث سیری طولانی ‌مدت گردد و اشتهای افراد را تحت کنترل قرار خواهد گرفت.

مصرف تخمه به اندازه بسیار کم

حال اگر فردی در دراز مدت از تخمه در یک اندازه مشخص ‌شده استفاده داشته باشد، این ‌موضوع به کاهش اشتهای او کمک می‌کند و به ‌مرور زمان منجر به کاهش وزن نیز خواهد شد.

به ‌عنوان نمونه استفاده روزانه ۱۰ گرم از تخمه آفتاب‌گردان می‌تواند در بازه ۱ تا ۲ ماه باعث اندکی کاهش وزن خواهد شد.

علاوه‌بر آن ترکیباتی که در تخمه آفتاب‌گردان وجود دارد، می‌تواند سبب کنترل و کاهش کلسترول خون شود.

نباید از این‌ موضوع غافل شد که در تخمه آفتاب‌گردان روغن‌های متعددی وجود دارد که استفاده بیش ‌از اندازه از آن‌ها می‌تواند باعث افزایش چربی خون نیز گردد.

به دلیل این‌که نمک فراوانی در تخمه‌های آفتاب‌گردان بو داده شده وجود دارد، ابتلا به افزایش فشار خون نیز یکی دیگر از مهم‌ترین ضررهای مصرف تخمه می‌باشد.

با این اصول می‌توان دریافت که تخمه‌ها برای افراد باعث چاقی خواهند شد و پاسخ این سوال که آیا تخمه چاق کننده است ، مثبت می‌باشد. برای برطرف نمودن چاقی‌های خود می‌توانید از راهکارهای درمانی همچون جراحی‌های چاقی که تحت نظر دکتر سلیمی انجام می‌گیرد، بهترین نتیجه را دریافت کنید.

البته قبل ‌از آن می‌توانید با کاهش دادن میزان مصرف تخمه در طول روز اقدامات لازم برای رسیدن به کاهش وزن انجام بدهید. در صورت عدم نتیجه سپس می‌توانید از تخصص‌های دکتر سلیمی بهترین نتیجه را دریافت کنید.

مصرف تخمه به اندازه بسیار کم
مصرف تخمه به اندازه بسیار کم

انواع تخمه‌های چاق ‌کننده کدام‌اند؟

پس با مطالب ذکر شده دریافتید که ترکیبات عمده‌ای از ویتامین‌ها و مواد معدنی گوناگون در درون تخمه یافت می‌شود. مهم‌ترین ترکیبات اصلی در آن پتاسیم، کلسیم و پروتئین است که آن را به یک خوراکی پر از خاصیت تبدیل کرده‌ است.

اما همان‌طور که گفتیم امکان چاق شدن با مصرف تخمه‌ها وجود دارد و در پاسخ به این سوال که آیا تخمه چاق کننده است ، جواب مثبت است. مهم‌ترین چیز این است که حجم مصرفی شما از تخمه‌ها به چه اندازه باشد.

اگر مصرف تخمه‌ها در اندازه کم انجام بگیرد، امکان چاقی و اضافه‌ وزن وجود ندارد. در صورتی ‌که اگر تخمه در حجم بسیار بالای مصرف شود، قطعا نتایج چاقی را برای بدن دربر خواهد داشت.

اما در این‌ مورد باید شناخت بیشتری در رابطه با انواع تخمه‌های چاق ‌کننده داشته باشید. در ادامه در تلاش به بررسی انواع تخمه‌ها هایی که باعث چاقی و اضافه ‌وزن در بدن افراد خواهند شد، بپردازیم تا در صورتی‌ که نیازمند رسیدن به کاهش وزن و لاغری هستید، از تخصص‌های دکتر سلیمی به ‌عنوان یک پزشک حاذق دراین‌باره استفاده کنید.

شناخت بیشتر خصوصیات تخمه هندوانه

یکی دیگر از خوراکی‌های بسیار پرطرف‌داری که اغلب افراد از مصرف آن استقبال می‌کنند، تخمه هندوانه می‌باشد. وجه تشابه تخمه هندوانه با تخمه آفتاب‌گردان در پرکالری بودن آن می‌باشد. طی بررسی‌ها دریافتیم حدوداً هر ۱۰۰ گرم از تخمه هندوانه می‌تواند ۵۹۰ کرد کیلوکالری انرژی برای بدن به دنبال داشته باشد.

علاوه‌بر این‌که کالری بالایی با مصرف تخمه هندوانه در بدن شما وجود خواهد داشت، یک ویژگی دیگر دارد که می‌تواند افراد را بیشتر به چاقی و اضافه‌ وزن نزدیک نزدیک کند. زیرا او بسیار اشتها آور می‌باشد و استفاده از تخمه هندوانه قادر است میزان اشتهای افراد را بسیار بیشتر کند.

به‌ همین دلیل بعد از تخمه آفتاب‌گردان یکی دیگر از بهترین تخمه‌ها برای رسیدن به افزایش وزن و چاقی تخمه هندوانه می‌باشد.

زیرا کاملاً طبیعی است که با انرژی و کالری بسیار بالایی که در درون آن نهفته می‌باشد،مصرف آن باعث افزایش اشتها خواهد شد و در دراز مدت می‌تواند چاقی و اضافه‌ وزن برای بدن افراد دربر داشته باشد.

شناخت بیشتر خصوصیات تخمه هندوانه
شناخت بیشتر خصوصیات تخمه هندوانه

یکی دیگر از خواص مهم تخمه هندوانه وجود کلسیم بسیار زیاد در آن است که عامل مؤثری برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان می‌باشد.

در هر صورت اگر نیازمند افزایش وزن هستید، می‌توانید از این ماده پرارزش به ‌عنوان یک میان وعده مفید استفاده داشته باشید. در غیر این صورت اگر به ‌دنبال راهکارهای کاهش وزن و لاغری هستید، قطعا مصرف تخمه هندوانه در بازه‌های زمانی طولانی‌ مدت برای شما مفید نیست.

شناخت بیشتر خصوصیات تخمه کدو

در راستای پاسخ به این پرسش که آیا تخمه هندوانه تخمه چاق‌ کننده است، باید اطلاعات کافی نیز در رابطه با مشخصات تخمه کدو داشته باشید.

طی بررسی‌ها دریافتیم حدوداً ۵۷۰ کیلو کالری انرژی از طریق مصرف هر ۱۰۰ گرم تخمه کدو به بدن انسان خواهد رسید. پس می‌توان در رابطه با شباهت تخمه کدو تخمه آفتاب‌گردان و تخمه هندوانه صحبت کرد.

زیرا کالری بسیار بالایی از طریق آن به بدن انسان خواهد رسید. اما نکته بسیار مهمی که در راستای مصرف تخمه کدو وجود دارد این است که میزان کلسترول از طریق مصرف کدو در حدود ۰ می‌باشد و چربی آن به نسبت دیگر تخمه‌ها بسیار اندک است.

به‌ همین دلیل است که تخم کدو به‌ عنوان یک میان وعده مقوی، مغذی و پر از کالری می‌تواند برای افزایش وزن افراد مفید شمرده شود. اگر به‌ دنبال راهکاری برای رسیدن به چاقی و افزایش وزن هستید، قطعا بهترین انتخاب مصرف تخم کدو می‌باشد.

شناخت بیشتر خصوصیات تخمه کدو
شناخت بیشتر خصوصیات تخمه کدو

میزان زیادی آنتی ‌اکسیدان در درون تخمه کدو وجود دارد که اثربخشی بالایی برای سلامتی بدن و جلوگیری از سرطان‌ها خواهد داشت.

در هر ۱۰۰ گرم آن چیزی حدود ۳۰ گرم پروتئین وجود دارد

البته می‌توان گفت یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌های اصلی مصرف تخمه کدو این است که در هر ۱۰۰ گرم آن چیزی حدود ۳۰ گرم پروتئین وجود دارد که کمک می‌کند تا رشد اندام‌ها و عضلات در شرایط بهتری صورت بگیرد و تقویت بدن را در بر خواهد داشت. با توجه به این مسائل علاوه‌بر این ‌که عوارض تخمه آفتاب‌گردان در درون تخم کدو وجود ندارد، می‌توان از آن بهره‌مند شد.

درست است که از طریق تخمه کدو کالری بسیار زیادی به بدن می‌رسد، اما چاقی حاصل‌ شده از مصرف این تخم برای بدن مفید است و باعث بهبود سلامت بدن خواهد شد. البته نباید از وجود انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای بدن در درون تخمه کدو نیز غافل شد.

شناخت بیشتر خصوصیات تخمه ژاپنی

یکی دیگر از تخمه‌هایی که کاربرد بسیار خوبی برای بدن خواهد داشت و ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار زیادی در آن وجود دارد، تخمه ژاپنی است. البته بهتر است نام این تخمه را درست‌تر بگوییم. زیرا به‌ عنوان تخمه جابونی شناخته می‌شود که به واسطه یک نوع هندوانه غیرخوراکی حاصل می‌گردد.

پرورش این محصول در شهر دماوند می‌باشد. در رابطه با کالری‌های این تخمه باید بگوییم، در صورت مصرف ۱۰۰ گرم تخمه جابونی ۵۹۰ کیلوکالری انرژی به بدن انسان می‌رسد.

بنابراین این تخمه نیز از کالری بالایی برخوردار می‌باشد و دارای خاصیت اشتها آوری نیز است. فرقی نمی‌کند که این تخمه به ‌صورت کم‌نمک و یا بدون نمک استفاده شود، در هر صورت کالری بالایی از آن دریافت می‌شود. البته نمی‌توان منکر فواید بسیار زیادی که برای بدن دارد، شد.

شناخت بیشتر خصوصیات تخمه ژاپنی
شناخت بیشتر خصوصیات تخمه ژاپنی

حال برای اینکه بدانید آیا تخمه چاق ‌کننده است ، در رابطه با مصرف تخمه جابونی باید بگوییم به دلیل این‌که ترکیبات اشتها آوری در آن وجود دارد و کالری بسیار زیادی در درون آن نهفته است، مصرف دراز مدت آن می‌تواند باعث چاقی و افزایش وزن گردد.

بنابراین فردی که در دوره رژیم غذایی و کاهش وزن می‌باشد، با مصرف تخمه تخمه ژاپنی ممکن است کالری بسیار زیادی را به بدن خود برساند که این تداخلی در راستای کاهش وزن افراد به وجود خواهد آورد.

خواص مصرف تخمه آفتاب‌گردان چیست؟

برای اینکه بدانید که آیا تخمه چاق ‌کننده است ، بهتر است به خواص مهم تخمه آفتاب‌گردان بپردازیم. زیرا از فواید بسیار زیادی برخوردار است. به دلیل این‌که میزان زیادی سلنیوم در درون تخم آفتاب‌گردان وجود دارد، یک آنتی‌اکسیدان بسیار قوی برای سلامتی تیروئید در نظر گرفته ‌شده است.

همین‌طور میزان همین‌طور تخمه آفتاب‌گردان سرشار از منیزیم می‌باشد که باعث محافظت از مغز، قلب و ماهیچه‌ها خواهد شد و درمان مناسبی برای افسردگی می‌باشد.

در تخمه آفتاب‌گردون ریبوفلاوین وجود دارد که شرایطی را برای بدن مهیا خواهد کرد تا از طریق چربی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌های موجود انرژی بیشتری آزاد کنند. بنابراین در هنگام تمرینات بدن‌سازی میزان انرژی افراد بیشتر خواهد شد.

در کنار آن خواص بسیار زیادی از تخمه آفتاب‌گردان وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها می‌تواند مواردی همچون مراقبت از مو، جلوگیری از آسیب‌های سلولی، کاهش وزن سریع، سلامت و زیبایی پوست، سلامت مغز، کاهش ریزش مو، بهبود گوارش، کاهش وزن، افزایش میزان انرژی، کمک به خواب، تحکیم استخوان‌ها،

تسهیل یبوست، درمان درد آرتروز، اسهال و دیگر موارد اشاره داشت. هرچند که این نکات به‌ عنوان مختصری از خواص تخمه آفتاب‌گردان می‌باشد و در ادامه قصد داریم به بررسی برخی از نکات دیگر در زمینه خواص این تخمه بپردازیم.

خواص تخمه آفتاب‌گردان برای کبد

نکته مهم دیگری که وجود دارد در رابطه با خواص تخمه آفتاب‌گردان برای کبد است. زیرا ویتامین‌های بسیار زیادی همچون ویتامین A، ویتامین D و املاح معدنی متعدد در درون آن یافت می‌گردد که مصرف آن می‌تواند به ‌سلامت کبد کمک کند.

ویتامین‌های نام برده شده و همین‌طور مواد معدنی کمک می‌کنند تا سم‌زدایی کبد بیشتر از حد ممکن شود. بنابراین درمان علائم کبد چرب در بدن بیمار حاصل می‌گردد. استفاده از تخمه آفتاب‌گردان فواید بسیار زیادی را در بر خواهد داشت که توصیه می‌شود از آن برای کبد چرب استفاده کنید. البته در پاسخ به این سوال که آیا تخمه چاق‌ کننده است ، برخی از موارد و علائم تاثیرگذار هستند.

خواص تخمه آفتاب‌گردان برای کبد
خواص تخمه آفتاب‌گردان برای کبد

نکته مهم این است که میزان چربی دانه‌های روغنی آفتاب‌گردان خام به نسبت تخمه بهبود داده کمتر می‌باشد. بنابراین خواص بیشتری را برای کبد دربر خواهد داشت و پس افرادی که درگیر بیماری کبد چرب می‌باشند، می‌توانند از تخمه آفتاب‌گردان خام استفاده کنند.

خاصیتی از مصرف تخمه آفتاب‌گردان به بدن می‌رسد، بسیار مشابه مصرف گردو می‌باشد

طبق برآوردها خاصیتی از مصرف تخمه آفتاب‌گردان به بدن می‌رسد، بسیار مشابه مصرف گردو می‌باشد. زیرا خواص گردو نیز در راستای سلامت کبد و درمان مناسب برای کبد چرب می‌باشد.

مهم‌ترین نکته این است که چربی‌های حاصل ‌شده از تخمه آفتاب‌گردان در دسته‌بندی چربی‌های شناخته می‌شوند که لازمه‌ی بدن انسان‌ها می‌باشند و استفاده از آن‌ها آسیب جدی را برای بدن دربر نخواهد داشت. اما هرچقدر که میزان چربی‌های موجود در بدن افراد از سطح نرمال بیشتر شود، در اعضای مختلف بدن تجمع پیدا می‌کند

یکی از مهم‌ترین این اعضا کبد می‌باشد که منجر به بیماری کبد چرب خواهند شد. بنابراین می‌توان دریافت که همانند دیگر مواد غذایی استفاده بیش ‌از اندازه از تخمه آفتاب‌گردان در حد افراطی می‌تواند باعث افزایش چربی در کبد شود و آسیب‌های بسیار زیادی را برای سلامتی دربرداشته باشد. همین‌طور استفاده از تخمه بسیار زیاد می‌تواند باعث افزایش وزن و چاقی شود.

رابطه تخمه آفتابگردان و دیابت

حال برای این‌که بدانید آیا تخمه چاق‌ کننده است ، مطالعات بسیار زیادی در این زمینه انجام گرفته است. بر این اساس می‌توان گفت ارتباط خاصی بین می‌توان گفت ارتباط خاصی بین دیابت و کلسترول بالا و مصرف تخمه آفتاب‌گردان وجود دارد.

زیرا در صورتی‌ که استفاده از تخمه آفتاب‌گردان به اندازه باشد، باعث کنترل دیابت خواهد شد. استفاده از تخمه می‌تواند باعث کاهش یافتن میزان هایپوگلیسمی گردد و همین‌طور سبب کنترل قند خون افراد مبتلا به دیابت خواهد شد.

رابطه تخمه آفتابگردان و دیابت
رابطه تخمه آفتابگردان و دیابت

بدن افرادی که دچار دیابت می‌باشند، میزان قند بسیار زیادی تولید خواهد کرد تا ترکیباتی که در درون تخمه آفتاب‌گردان وجود دارد باعث مهار شدن این مواد خواهد شد و می‌تواند باعث کاهش تری گلیسرید و کلسترول در بدن فرد گردد.

مزایای بسیار زیادی برای افراد ای که دچار هایپوگلیسمی چربی خون بالا می‌باشند، با مصرف تخمه نیز حاصل می‌گردد. تمامی بیماری‌های سندروم متابولیک دارای علائمی همچون دیابت، چاقی، بیماری‌های خود ایمنی می‌باشند.

با مصرف تخمه آفتاب‌گردان جلوگیری خواهند شد. البته به این نکته دقت کنید که استفاده تخمه آفتاب‌گردان در حد مجاز مفید است، اما در صورتی‌ که در مصرف تخمه زیاده روی شود، قطعا استفاده از آن می‌تواند چاق‌ کننده و نگران ‌کننده باشد و برخی از اجزای مختلف بدن را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

رابطه بین مصرف تخم و سلامت قلب

مصرف تخمه آفتاب‌گردان میزان مواد مغذی بسیار زیادی به بدن می‌رساند و برای سلامت قلب نیز مفید واقع می‌شود. انواع مواد معدنی همچون فیبر، ویتامین‌ها، چربی‌های سالم و دیگر موارد در درون تخم نهفته می‌باشد.

می‌توان ثابت کرد رژیم‌های غذایی که میزان زیادی دانه تخمه در آن‌ها وجود دارد باعث سلامت قلب خواهند شد و سبب محافظت از بیماری‌های قلبی و عدم بروز بیماری‌های قلبی می‌شوند. مصرف تخمه در میان وعده‌ها می‌تواند باعث کنترل شدن میزان فشارخون و سطح کلسترول نیز گردد.

مطالعات بسیاری در این زمینه صورت گرفته است. پس می‌توان ثابت کرد طبق این مطالعه در سال 2012 بر روی ۲۲ زن که درگیر بیماری دیابت نوع ۲ بودن به چه نتایجی حاصل شده ‌است.

به این افراد حدوداً ۳۰ گرم تخمه آفتاب‌گردان به مدت ۳ هفته داده ‌شده است و سپس بعد از نتایج حاصل ‌شده دریافتیم که میزان قابل ‌توجهی کلسترول موجود در بدن این افراد کاهش پیدا کرده ‌است و سطح فشار خون آن‌ها متعادل بوده‌ است.

البته همچنان می‌توان به این نکته دقت کرد که فقط مصرف تخمه تا ۳۰ گرم مجاز است. در صورتی که فرد مصرف بیش ‌از اندازه داشته باشد، قطعا استفاده از تخمه می‌تواند چاق‌ کننده به حساب آید.

مصرف تخمه و آنتی‌اکسیدان بسیار بالا

ترکیبات مؤثری همچون آنتی‌اکسیدان‌ها در دانه‌های آفتاب‌گردان وجود دارد که کمک بسیار زیادی به‌ سلامت بدن می‌کند.

دانه‌های ریزی همچون انواع ترکیبات آنتی ‌اکسیدانی و ویتامین از مهم‌ترین آن‌ها شمرده می‌شوند که در برابر آسیب‌هایی از سلول‌های مختلف بدن محافظت خواهند کرد. رژیم‌های غذایی که میزان زیادی آنتی‌اکسیدان در آن‌ها وجود دارد، کمک می‌کند تا خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن برای افراد به حداقل برسد.

در بررسی مطالعات بسیار زیادی در سال 2018 ثابت کرده ‌است که استفاده از رژیم‌های غذایی که دارای ویتامین E می‌باشند، سطوح خون خونی بالایی مشاهده می‌شود و خطر سرطان کمتر خواهد شد. بنابراین سکته مغزی و مرگ نیز به هر دلیلی برای افراد از طریق ویتامین‌های مختلف در بدن افراد کمتر خواهد شد

و این بدین معناست که فرد می‌تواند زندگی باکیفیت‌تر و طولانی‌تری را تجربه کند. در پاسخ به این پرسش که آیا این تخمه چاق ‌کننده است، باید بگوییم به دلیل ویتامین‌های بسیار زیادی که وجود دارد مصرف تخمه به‌ هیچ‌ عنوان منع نخواهد شد.

اما اگر شخصی بی‌اندازه از تخمه استفاده داشته باشد، قطعا این‌ موضوع برای چاقی و افزایش وزن و تاثیر دارد که بهتر است هر چه سریع‌تر از عملکردهای درمانی که تحت نظر دکتر سلیمی انجام می‌گیرد به کاهش وزن برسد.

مصرف تخمه و آنتی‌اکسیدان بسیار بالا
مصرف تخمه و آنتی‌اکسیدان بسیار بالا

ارتقاء سطح قند خون سالم

استفاده از یک رژیم غذایی متعادل و او پر از مواد مغذی بهترین روش ممکن برای حفظ میزان قند خون سالم در بدن می‌باشد. مهم‌ترین مواد مغذی شامل فیبر، منیزیوم و پروتئین خواهند شد که تاثیر بسیار بالایی بر روی تنظیم قند خون خواهند داشت.

حال مصرف تخمه آفتاب‌گردان به ‌عنوان یک ماده مغذی منبعی از تمامی این مواد می‌باشد و انتخابی مفید برای افرادی است که درگیر بیماری دیابت هستند. برای این‌که بیشتر از فواید تخمه‌های آفتاب‌گردان استفاده کنید،می‌توانید آن را بر روی سالادهای سبز خود بپاشید و یا از کره‌های تخمه آفتاب‌گردان برای میان وعده استفاده کنید تا بتوانید سطح قند خون مناسبی را تجربه کنید.

البته مراقب باشید که مصرف تخمه برای شما بی‌اندازه نشود. زیرا در غیر این صورت مصرف بیش ‌از اندازه و بی‌رویه تخمه ممکن است شما را درگیر چاقی و اضافه ‌وزن کند.

پیشنهاد می کنیم از پست درمان قطعی قند خون بالا و کدام نوع دیابت خطرناک است دیدن کنید.

ارتقاء سطح قند خون سالم
ارتقاء سطح قند خون سالم

وجود مواد معدنی در تخمه

مواد معدنی بسیار مهمی همچون مس، روی، منیزیم و سلنیوم در درون دانه آفتاب‌گردان وجود دارد. این‌که مطمئن شوید غذاهای مختلفی در رژیم روزانه شما قرار دارد که میزان زیادی مواد معدنی در آن‌ها وجود دارد، به شما کمک می‌کند تا سطح سلامت بیشتری را تجربه کنید و از این مواد مغذی برای بدن بهره‌مند شوید.

سلنیوم نیز یکی دیگر از مهم‌ترین مواد ضروری است که در کنار آن مواد معدنی فوق ‌العاده‌ای از طریق مصرف تخمه به بدن خواهد رسید و کمک می‌کند تا تنظیم خون در بدن صورت بگیرد و دیگر مواد مغذی بدن نیز به آن برسد.

اضافه کردن مواد غذایی مختلف همچون مواد معدنی که در درون تخمه آفتاب‌گردان وجود دارد، به رژیم‌های غذایی شما کمک می‌کند تا میزان زیادی مواد مغذی را دریافت کنید.

تخمه برای سیر شدن

یکی دیگر از خواص مهم دانه‌های آفتاب‌گردان و تخمه این است که در درون آن‌ها فیبر بسیار بالایی وجود دارد و حاوی چربی و پروتئینی بسیار خوبی می‌باشد. بنابراین اگر فردی در حال رعایت رژیم‌های غذایی می‌باشد، استفاده از ۳۰ گرم تخمه به ‌عنوان یک میان ‌ومده هوشمند به حساب می‌آید.

زیرا درشت مغذی‌های پروتئینی بسیار زیادی در درون آن وجود دارد و یک منبع پروتئین گیاهی بسیار خوب می‌باشد. بنابراین فیبر و چربی سالمی که در درون تخمه وجود دارد، آن را به‌ عنوان یک میان وعده متعادل تبدیل خواهد کرد.

پس شما نیز می‌توانید از تخمه آفتاب‌گردان به‌ عنوان یک رژیم غذایی خوب در میان وعده استفاده داشته باشید و همواره با به‌ همراه داشتن آن گزینه سالمی در هنگام گرسنگی داشته باشید.

اما به این نکته دقت کنید که مصرف بیش‌ از اندازه تخمه می‌تواند برای بدن مضر باشد. در پاسخ به این پرسش که آیا تخمه چاق ‌کننده است ، باید بگوییم در صورتی ‌که فردی بیش ‌از اندازه از تخمه استفاده داشته باشد، مصرف حجم بالایی از تخمه می‌تواند چاقی و اضافه ‌وزن برای افراد دربر داشته باشد.

اما در این صورت با بروز چاقی‌ها می‌توانید از تخصص‌های دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین جراح حاذق برای رسیدن به کاهش وزن و لاغری استفاده داشته باشید.

کالری موجود در تخمه آفتاب‌گردان چقدر است؟

حال که به پرسش این سوال نرسیدید و دریافتید که آیا تخمه چاق‌ کننده است ، بهتر است در رابطه با کالری آن بگوییم. البته تفاوت‌های بسیاری بین مصرف کالری تخمه آفتاب‌گردان خام و یا تخمه آفتاب‌گردان بو داده وجود دارد.

حتی ممکن است برخی از افراد عادت داشته باشند تخمه آفتاب‌گردان را با پوست میل کنند که این ممکن است تغییراتی در راستای کالری مصرفی آن‌ها به وجود بیاورد. برای این‌ که به‌ صورت تقریبی اطلاعات کافی در زمینه کالری موجود در تخمه برای شما فراهم کنیم، باید بگوییم هر ۱۰۰ گرم تخمه آفتاب‌گردان حاوی ۵۸۴ کالری می‌باشد.

حدوداً ۲۰۴ کالری از ۱٫۴ فنجان تخمه آفتاب‌گردان خام حاصل می‌گردد

به‌ عبارت‌دیگر حدوداً ۲۰۴ کالری از ۱٫۴ فنجان تخمه آفتاب‌گردان خام حاصل می‌گردد. در صورتی ‌که تخمه آفتاب‌گردان بو داده و شور حاوی ۱۸۶ کالری می‌باشد. پس یک مشت تخمه آفتاب‌گردان حدوداً ۲۰۰ کالری دارد.

نکته مهمی که در رابطه با چاقی و اضافه‌ وزن با مصرف انواع تخمه علی ‌الخصوص تخمه هندوانه وجود دارد، این است که اگر میزان زیادی از تخمه‌ی هندوانه مصرف شود، به دلیل این‌که چربی غیراشباع در درون آن وجود دارد، عامل مؤثری برای چاق شدن و اضافه‌ وزن می‌باشند. پس اگر درگیر چاقی و عدم تناسب اندام هستید، بهتر است تخمه آفتاب‌گردان را با احتیاط بیشتری استفاده داشته باشید.

در واقع مصرف ۱۰۰ گرم تخمه آفتاب‌گردان معادل ۳ قاشق غذاخوری برنج می‌باشد که فرد برای برطرف نمودن این نوع کالری باید سه ساعت و نیم پیاده‌روی داشته باشد.

در صورتی‌ که تخمه آفتاب‌گردان را به‌ صورت شور یا بوداده مصرف کنید، قطعا کالری آن با تخمه خام متفاوت می‌باشد. البته باید به این ‌موضوع آگاه باشید به دلیل مسائل بهداشتی بهتر از تخمه آفتاب‌گردان با پوست میل نکنید.

چاقی با استفاده از تخمه آفتاب‌گردان

قطعا می‌توان به این موضوع رسید که اگر آن تخمه آفتاب‌گردان بیش ‌از اندازه استفاده شود، فرد را دچار چاقی علی‌الخصوص در ناحیه شکم خواهد شد. اما نباید از خواص موجود در تخمه آفتاب‌گردان غافل ماند.

به دلیل این‌ که ریز مغذی‌های بسیار زیادی در دانه‌های تخمه آفتاب‌گردان وجود دارد که منبع مؤثری برای دریافت ویتامین‌ها و مواد مغذی بسیار زیاد می‌باشد.

اما در هر صورت لازم است بگوییم در پاسخ به این سوال که آیا تخمه چاق کننده است ، هنگامی جواب مثبت است که فرد در راستای مصرف تخمه زیاده‌روی کرده باشد. در غیر این صورت اگر کمتر از ۲۰ گرم از تخمه استفاده داشته باشد، می‌تواند ویتامین‌ها و فواید آن بهره‌مند شود.

چاقی با استفاده از تخمه آفتاب‌گردان
چاقی با استفاده از تخمه آفتاب‌گردان

ویتامین‌های موجود در این تخمه

برای ‌اینکه درک کنید، به چه دلیل همواره استفاده از تخمه برای سلامت بدن انسان مناسب می‌باشد، بهتر است به بررسی برخی از ویتامین‌های موجود در آن بپردازیم.

ویتامین E

ویتامین ‌ای در درون تخمه وجود دارد که مهم‌ترین وظیفه آن پیشگیری از آسیب دیدن رادیکال‌های آزاد در بدن می‌باشد. همین‌طور به ‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند است و گروهی از ترکیبات محلول در چربی با توانایی‌های مختلف را در درون این ویتامین می‌توان مشاهده کرد.

سلنیوم

سلنیوم یک ماده بسیار موفق مقوی برای ماده معدنی و مقوی برای تولید مثل و سنتز می‌باشد و می‌تواند میزان استرس افراد را کنترل کند و کمک بسیار زیادی به رادیکال‌های آزاد خواهد کرد.

ویتامین ب ۶

 ویتامین ب ۶ در ویتامین محلول در آب شناخته می‌شود و کمک می‌کند تا مواردی همچون سروتونین، مواد شیمیایی انتقال‌دهنده باعث ساختن سیگنال‌های مغز گردد. بنابراین باعث کنترل کردن در کنار این مسئله باعث کنترل کردن علائم سندرم قبل‌ از قاعدگی خواهد شد.

فیبر

داشتن روده‌های سالم بستگی به فیبر مصرفی افراد در طول روز دارد. برای این منظور بهتر است در طول روز مره فیبر بسیاری مصرف کنیم تا روده‌هایش هامون به‌ صورت مداوم در حال‌حرکت باشد. پایین آوردن کلسترول، مدیریت قند خون و همین‌طور کمک کاهش وزن از مهم‌ترین دلایل استفاده از فیبر می‌باشد.

در صورتی ‌که از انواع تخمه مخصوصا تخمه هندوانه مصرف کنید، فیبر بسیار زیادی در درون آن نهفته ‌است که می‌تواند باعث سیری شما شود. در برخی مواقع نه‌ تنها باعث چاقی نخواهد شد بلکه کمک بسیار زیادی به کاهش وزن می‌کند.

پروتئین

تخمه آفتاب‌گردان سرشار از چربی‌های سالم و پروتئین می‌باشد. برای ایجاد و نگهداری ترم‌های بافت‌های مختلف بدن وجود پروتئین‌ها امری ضروری و مهم شمرده می‌شوند.

آهن

یکی از مواد معدنی مهم که برای بدن بسیار مورد نیاز از آهن می‌باشد و کمک بسیار زیادی به ساختن گلبول‌های قرمز خون خواهد کرد. برای این ‌که بدن انسان از کم‌خونی و فقر آهن درامان باشد، باید میزان زیادی از مواد غذایی حاوی آهن استفاده داشته باشید که تخمه یکی از مهم‌ترین آن‌ها شمرده می‌شود.

اسید پانتوتنیک

اسید پانتوتنیک موجود در تخمه کمک می‌کند تا بدن انسان بتواند کربوهیدرات، چربی‌ها و پروتئین‌های خود را به انرژی تبدیل کند و عامل مؤثری برای سوخت ‌و ساز انرژی مدنظر فرد می‌باشد.

با چراغ این ‌دست از مسائل به اطلاعات کلی در رابطه با ویتامین‌های موجود در تخمه پی بردید، بنابراین در پاسخ به این پرسش که آیا تخمه چاق کننده است باید بگوییم اگر در مصرف تخمه زیاده‌ روی شود قطعا ضرر چاقی و اضافه‌ زن را در بر خواهد داشت.

در غیر این صورت می‌تواند ویتامین‌های موجود آن بهره کافی را برد. در  صورتی که نیازمند کسب اطلاعات بیشتر برای رسیدن به کاهش وزن و لاغری هستید، تخصص‌های دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین پزشک حاذق در این زمینه کارساز و مفید خواهد بود و می‌تواند شما را یاری کند.

اسید پانتوتنیک
اسید پانتوتنیک

چگونه با مصرف تخمه چاق نشویم؟

برخی از افراد علاقه بسیار زیادی به مصرف تخمه دارند. اما با توجه به آن‌چیزی که در این مطلب دریافته‌ایم، در پاسخ به این پرسش که آیا تخمه چاق کننده است ، جواب مثبت است.

اغلب افراد به‌ دنبال راهکاری هستند تا بتوانند از این میان وعده مغذی و لذیذ بهره‌مند شوند، بدون این‌ که دچار اضافه ‌وزن و چاقی شوند.

حال با توجه به این‌که تخمه آفتاب‌گردان بسیار ریز است، خوردن آن دشوار است. اما راه‌حل‌هایی را برای شما در نظر خواهیم گرفت که کمک می‌کند تا از فواید و مزایای موجود در درون تخم بهره‌مند شوید

چگونه با مصرف تخمه چاق نشویم؟
چگونه با مصرف تخمه چاق نشویم؟
و همین‌طور کمک بسیار زیادی به جلوگیری از چاق شدن و اضافه‌ وزن داشته باشید. برای این منظور بهتر است از راهکارهای زیر برای استفاده از تخمه آفتاب‌گردان بهره‌مند شوید.
  • می‌توانید تخمه آفتاب‌گردان را بر روی ماست و یا بستنی بپاشید.
  • می‌توانید تخمه آفتاب‌گردان را با ماست و میوه تازه استفاده کنید.
  • امکان اضافه کردن تخمه آفتاب‌گردان به اسموتی ها نیز وجود دارد.
  • می‌توانید به صبحانه خود یعنی جو دوسر مغز تخمه آفتاب‌گردان اضافه کنید
  • می‌توانید به انواع سالاد سبز، سالاد مرغ، سالاد تند، سالاد میوه تخمه آفتاب‌گردان اضافه کنید

این دسته از موارد راه‌حل‌هایی است تا بتوانید از خواص آن بهره‌مند شوید.

خواص تخمه آفتاب‌گردان

حال طی مطالعاتی که در زمینه مختلف انجام داده‌ایم دریافتیم که تخمه آفتاب‌گردان می‌تواند تاثیر مفیدی بر روی قند خون داشته باشد و نتایج امیدوارکننده‌ای از آن وجود دارد.

اما همواره باید تحقیقات بیشتری دراین‌باره صورت بگیرد. در صورتی ‌که فرد حدوداً ۳۰ گرم تخمه آفتاب‌گردان در طول روز مصرف کند، به مدت ۶ ماه امکان ده‌ درصد کاهش قند خون ناشتا وجود خواهد داشت.

همچنین اضافه کردن تخمه آفتاب‌گردان به نان و یا دیگر مواد غذایی می‌تواند کمک بسیار زیادی به کاهش اثر کربوهیدرات‌ها بر قند خون داشته باشد. میزان چربی و پروتئین موجود در تخمه باعث سرعت تخلیه معده خواهد شد و آن‌ها را از قند تدریجی و کربوهیدرات‌ها رها خواهد کرد. اما در هر صورت فواید دیگری در رابطه با خواص آفتاب‌گردان وجود دارد که عبارت است از:

  • فواید ضد التهابی در تخمه آفتاب‌گردان مشاهده می‌شود.
  • اثرات کاهنده کلسترول در تخمه آفتاب‌گردان وجود دارد.
  • با مصرف تخمه آفتاب‌گردان سطح انرژی افراد افزایش پیدا می‌کند.
  • تقویت سیستم ایمنی بدن به دلیل وجود سلنیوم بر روی با مصرف تخمه آفتاب‌گردان صورت خواهد گرفت.

مضرات استفاده از تخمه آفتاب‌گردان

در صورتی که مصرف تخمه آفتاب‌گردان در سرعت در حالت اعتدال قرار بگیرد، یک میان وعده کاملاً سالم است و می‌تواند خواص بسیار زیادی را برای بدن به ‌همراه داشته باشد. اما خوردن بیش ‌از اندازه هرگونه تخمه آفتاب‌گردان می‌تواند اثرات ناخواسته‌ای را برای بدن داشته باشد.

پس در پاسخ به این سوال که آیا تخمه چاق کننده است ، لازم است بگوییم اگر مصرف بی‌اندازه از تخمه داشته باشید، قطعا ممکن است دچار مشکلات چاقی و اضافه ‌وزن شوید که دراین‌باره می‌توان از کمک‌های دکتر سلیمی به ‌عنوان پزشک حاذق بهره‌مند شوید تا بتوانید برای درمان چاقی‌ها و اضافه‌ وزن ها راه‌حل مناسبی را انتخاب کنید.

مضرات استفاده از تخمه آفتاب‌گردان
مضرات استفاده از تخمه آفتاب‌گردان

جمع بندی مطالب

در این مطلب تلاش کردیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا تخمه چاق کننده است ؟ طی این مطالب دریافتید که کالری‌های مشابه و نزدیک به هم در رابطه با انواع تخمه‌ها وجود دارد و اغلب آن‌ها کالری بسیار بالایی دارند.

بنابراین درست است که مواد مغذی بسیار زیادی در درون انواع تخمه‌ها نهفته ‌است و می‌تواند به میزان زیادی از مواد معدنی بدن را تامین کند، اما باید مصرف آن در حد اعتدال صورت بگیرد.

زیرا استفاده از هر کدام یک از تخمه ها در مدت ‌زمان طولانی ممکن است عوارض بسیار زیادی را در بر داشته باشد. به‌ عنوان نمونه در صورتی‌ که علاقمند به مصرف تخمه در طولانی ‌مدت باشید، این‌ موضوع باعث افزایش چربی خون می‌شود و مصرف دیگر تخمه‌ها نیز می‌تواند باعث افزایش فشارخون نیز گردد.

مهم‌ترین توصیه ما این است که حتما برای جلوگیری از چاقی با توجه به مصرف انواع تخمه‌ها به نکات مهم و دستورات پزشکان دقت داشته باشید. در صورتی ‌که قصد مصرف تخمه را دارید، باید طبق برنامه‌های اصولی که پزشکان تقدیر برای شما در نظر می‌گیرند و پیش بروید.

پس با این ‌موضوع دریافتید که خوردن بیش ‌از اندازه تخم آفتاب‌گردان باعث چاقی خواهد شد، اما اگر به میزان کم در طول روز مورد استفاده قرار بگیرد، فیبر موجود در آن می‌تواند احساس سیری را برای افراد در بر داشته باشد و کمک بسیار زیادی به کاهش وزن نیز کند.

ضررهای بسیار زیادی از تخمه آفتاب‌گردان شور برای قلب و کلیه‌ها وجود دارد

به خاطر داشته باشید که ضررهای بسیار زیادی از تخمه آفتاب‌گردان شور برای قلب و کلیه‌ها وجود دارد و می‌تواند باعث بالا رفتن فشار خون و کم‌آبی در بدن شود. امیدوارم که با استفاده از این مطلب به پرسش این پاسخ که آیا تخمه چاق کننده است ، رسیده باشید.

در هر صورت برای کسب اطلاعات بیشتری برای رسیدن به کاهش وزن و لاغری کسب‌ و کاری می‌توان از تخصص‌های دکتر سلیمی به‌ عنوان یک حاذق در امور جرایم چاقی بهره‌مند شوید تا بتوانید به تناسب اندام دلخواه خود برسید.

https://cutt.ly/sCekv5W

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید