آیا انبه چاق می کند

آیا انبه چاق می کند

فهرست مطالب

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که آیا انبه چاق می کند ؟

در مقاله قبل بررسی کردیم که آیا پسته چاق کننده است.

با ما همراه باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان چاقی با ما در تماس باشید.

09120174510

انبه یک میوه هسته دار خوراکی است که توسط درخت گرمسیری Mangifera indica تولید می شود.
اعتقاد بر این است که در منطقه ای بین شمال غربی میانمار، بنگلادش و شمال شرقی هند سرچشمه گرفته است.
آنها منبع عالی منیزیم و پتاسیم هستند که هر دو با کاهش فشار خون و نبض منظم مرتبط هستند.
علاوه بر این، انبه منبع ترکیبی به نام مانگیفرین است که مطالعات اولیه نشان می دهد ممکن است بتواند التهاب قلب را کاهش دهد.
انبه می تواند به تثبیت سیستم گوارش شما کمک کند.

در بعضی از مناطق دنیا به Mango (انبه) شاه میوه ها می گویند. این میوه خوشمزه که اغلب در نواحی استوایی یافت می شود، به علت اثر بسیار زیاد و به خصوص درمانی، به عنوان یکی از پرخاصیت ترین میوه ها شناخته می شود.

مقدمه

آیا انبه چاق میکند
آیا انبه چاق میکند

مواد مغذی و همین طور انواع ویتامین های موجود در انبه به برطرف کردن گرسنگی و حس سیری به افراد کمک می کند و می توان گفت که برای مهار اشتها بی نظیر است. فیبر موجود در این میوه پرخاصیت سبب افزایش عملکرد گوارش می شود و این امر با بالا بردن چربی سوزی در لاغری مفید است.

اینفوگرافیک آیا انبه چاق می کند

اینفوگرافیک آیا انبه چاق می کند
اینفوگرافیک آیا انبه چاق می کند

انبه به نسبت دیگر میوه ها اثر قابل توجهی در میزان انسولین و Glucose بعد از صرف مواد غذایی در دیابتی ها دارد. البته به غیر از پالپ، دیگر بخش های این میوه اثر چشمگیری در تقلیل گلوکز خون دارد.

انبه فواید بسیاری برای حفظ سلامتی بدن ار جمله دستگاه گوارش و بینایی، بهبود ایمنی و تقلیل ریسک ابتلا به بعضی از انواع سرطان ها را به همراه دارد. با ما همراه باشید تا در خصوص این که آیا انبه چاق می کند ، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

در این راستا  و در مورد رژیم میوه می توانید از تجربیات دکتر مهدی سلیمی بهره مند شوید.

دکتر سلیمی، بهترین پزشک در حوزه گوارش و معتبرترین متخصص انواع جراحی لاغری به شمار می آید.

آیا انبه چاق می کند

بله؛ خوردن انبه پس از وعده های غذای اصلی باعث جذب کالری بیشتر و افزایش وزن می شود.

فهرست مطالب:

آیا انبه چاق می کند ؟

اثر انبه در کاهش گلوکز خون چیست؟

ارتباط میوه انبه با کاهش وزن چیست؟

خواص درمانی انبه را نام ببرید.

جراحی اسلیو معده چیست؟

چه افرادی کاندیدای جراحی گاسترکتومی آستینی هستند؟ توضیح دهید.

نتیجه گیری

همچنین می توانید با مطالعه کالری هندوانه و میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک اطلاعات خود را این زمینه کامل تر کنید.

آیا انبه چاق می کند ؟

قبل از هر چیز باید بدانیم که چرا چاق می شویم؟

روند صعودی افزایش وزن در تمام دنیا یکی از بزرگترین معضلات نگران کننده ای است که انواع اختلالات مرتبط به سلامتی را به همراه دارد.

اضافه وزن بالا علاوه بر گسترش بسیار بافت های چربی در نواحی مختلف بدن، می تواند پیامدهای منفی در مشکلات مزمن مربوط به افزایش شاخص توده بدنی نظیر T2 DM و همچنین metabolic syndrome را به دنبال داشته باشد.

آیا انبه چاق می کند ؟
آیا انبه چاق می کند ؟

مشکلات قلبی بخشی از شرایط منفی هستند که روی جریان خون و در عین حال سیستم قلب اثر می گذارد. انبه حاوی بخش بسیاری از فیبر رژیمی و آب است که به اختلالات گوارشی همچون اسهال و یا یبوست کمک بسیار می کند.

بررسی های صورت گرفته توسط دکتر سلیمی، حاکی از آن است که مبتلایان به یبوست مزمن که به مدت یک ماه به طور منظم روزانه انبه مصرف می کنند، در کاهش نشانه های فوق به نتیجه قابل قبولی دست یافتند.

نتایج فوق بیانگر این است که شاید انبه علاوه بر فیبر رژیمی دارای فواید دیگری است که در بهبود سیستم گوارش در افراد مفید است.

در پاسخ به این که آیا انبه چاق می کند باید متذکر شد که برای پیشگیری از اضافه وزن بالا همچون سایر محصولات غذایی با ارزیابی کالری و برحسب نیاز بدن در طی روز بایستی از این میوه استفاده کنید تا تاثیر چاق کننده ای را روی وزن شما نداشته باشد.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم جراحی چاقی دکتر سلیمی دیدن کنید.

تاثیر انبه در تقلیل گلوکز

برنامه های غذایی معطوف به رژیم لاغری سرشار از سبزیجات و میوه های تازه است که در واقع منبع طبیعی از ترکیب های فعال زیستی به شمار می آیند که روی کنترل گلوکز خون و وزن موثر هستند. ترکیبات موجود در این میوه شامل:

تاثیر انبه در تقلیل گلوکز
تاثیر انبه در تقلیل گلوکز

1)    کوئرستین 2) کاروتنوئیدها 3) گالیک اسید 4) توکوفرول ها 5) فیبر غذایی 6) اسید اسکوربیک 7) فنلی ما نگیرین می باشند.

در بررسی های صورت گرفته، خوردن پالپ انبه به نسبت دیگر میوه ها اثر مطلوبی بر میزان گلوکز خون در مبتلایان به عارضه دیابت نوع دو دارد. البته همان طور که در بخش قبلی مقاله آیا انبه چاق می کند بیان کردیم، دیگر بخش های این میوه استوایی اثر افت خون دارد.

به طور مثال ساقه، شاخ و برگ و عصاره پوست این میوه به دلیل غلظت بسیار بالای Mangiferin به شکل تاثیرگذاری در موش های مبتلا به دیابت حاصل از هیپرگلیسمی و Streptozotocin برآمده از Glucose را در نمونه های مخصوص جوندگان تقلیل داد.

تا وقتی که این میوه را به صورت تازه در حد متعادل استفاده کنید، در واقع ریسک دچار شدن به عارضه دیابت را تا حد بسیار کاهش می دهید

تا وقتی که این میوه را به صورت تازه در حد متعادل استفاده کنید، در واقع ریسک دچار شدن به عارضه دیابت را تا حد بسیار کاهش می دهید. لذا، کارشناسان تغذیه به افرادی که به دنبال رژیم های کاهش وزن هستند، توصیه می کنند که از مصرف بسیار این میوه خوشمزه خودداری کنند. لازم به ذکر است که انبه تازه به مقدار خشک آن که در طی روز مصرف می کنید، گلوکز ندارد.

مطالعاتی به شکل ویژه برای برآورد تاثیر مکمل های مزمن این میوه روی بدن و همچنین عوامل گلوکز در افراد بالغ چاق طراحی و به مرحله اجرا نرسیده است؛ به این ترتیب در پاسخ به این که آیا انبه چاق می کند ، هیچ تحقیقی نشان نمی دهد که خوردن انبه سبب لاغری در فرد می شود.

در رابطه با خوردن انبه همچون سایر میوه ها باید به قند و از همه مهمتر کالری موجود در آن ها دقت بسیار داشته باشید تا با خوردن بسیار آن در هر وعده با انباشته شدن بافت های چربی و یا اضافه وزن در نواحی مختلف بدن مواجه نشوید.

اطلاعات تکمیلی را از دکتر سلیمی کسب نمایید.

ارزش غذایی Mango

به منظور این که اطلاعات دقیق تری از این که آیا انبه چاق می کند داشته باشید، بهتر است به ارزش غذایی این میوه اشاره کنیم:

ارزش غذایی Mango
ارزش غذایی Mango
ارزش غذایی 165g  انبه تازه
کالری (99) پروتئین (1.4g) کربوهیدرات (24.7g) چربی (0.6g) فیبر (2.6g) شکر (22.5g)
ویتامین C(67%) مس (20%) فولات (18%) ویتامین B6(12%) ویتامین A(10%) ویتامین E(10%)
ویتامین K (6%) نیاسین (7%) پتاسیم (6%) ریبوفلاوین (5%) منیزیم (4%) تیامین(4%)

اصلی ترین ارزش غذایی این میوه در حد یک فنجان که معادل صد و شصت و پنج گرم است، تقریباً شصت و هفت درصد از (DV) یا همان مقدار روزانه را برای تامین Vitamin C مورد نیاز بدن داراست.

Vitamin C محلول در آب، دستگاه ایمنی بدن شما را بهبود می بخشد و این امکان را برای بدن شما فراهم می کند تا آهن بیشتری را جذب کنید و در نهایت سبب تقویت رشد سلولی می شود.

علاوه بر این، انبه سرشار از فولات، مس و مواد معدنی است که تمامی این ترکیبات از مهمترین مواد مغذی در دوره بارداری است. به این علت که پشتیبانی های لازم را از رشد سالم جنین انجام می دهد.

رابطه انبه و لاغری

یکی از موضوعاتی که در ارتباط با این که آیا انبه چاق می کند لازم است متذکر شویم، رابطه این میوه خوشمزه و تقلیل وزن است.

همچون سایر غذاها و یا انواع میوه ها که سبب چاقی می شود، مصرف بیش از اندازه این میوه می تواند در کمترین زمان سبب عدم تناسب اندام شود. مصرف به اندازه این میوه همانند دیگر مواد غذایی علاوه بر این که برای حفظ سلامتی بدن مفید است، به کنترل اضافه وزن کمک می کند.

رابطه انبه و لاغری
رابطه انبه و لاغری

در پاسخ به این سوال که آیا انبه چاق می کند، باید اذعان داشت که چنانچه کم مصرف شود و تنها بر اساس کالری مورد نیاز بدن در برنامه غذایی استفاده شود، برای لاغری مفید است.

این میوه حاوی مس، ویتامین های (A) و (C) و مقادیر بسیاری پتاسیم است که نیازهای ضروری بدن را تامین می کند. همینطور با بالا بردن گلوکز خون سبب می گردد تا در طی روز انرژی بیشتری داشته باشید.

گفتیم بایستی به میزان مصرف آن دقت بسیار داشته باشید به این علت که مصرف نادرست آن منجر به اختلالات گوارشی و همچنین نفخ می شود. به عنوان مثال یک انبه متوسط (200g) که دارای 150 Kcal است، شامل کمی چربی، پروتئین و کربوهیدرات است.

مصرف این میوه استوایی به علت حس نشاط و تازگی که به همراه دارد، توصیه می شود سی دقیقه پیش از انجام فعالیت های روزانه میل شود. خوردن انبه پس از وعده های اصلی باعث جذب بیشترین کالری و در نتیجه افزایش وزن می شود.

حال با توضیحات ارائه شده، سوالی که ممکن است مطرح شود این است که آیا انبه چاق می کند ؟

طبق توصیه دکتر سلیمی، مناسب ترین زمان خوردن این میوه قبل از ظهر و یا عصر است که می تواند یک میان وعده سالم و مفید باشد. مطالعات انجام شده نشان می دهد که لاغری افرادی که در وعده های اصلی میوه مصرف می کنند، نسبت به افرادی که میوه میل نمی کنند، سریعتر است.

کارشناسان تغذیه معتقدند شما با خوردن صد و ده گرم میوه در طول روز می توانید (420 g) لاغری را تجربه کنید. بهتر است بدانید مواد غذایی که دارای چگالی کمتری هستند، سبب تسریع روند لاغری می شوند، به این علت که شما با مصرف آن ها کالری کمتری را وارد بدن می کنید.

باید گفت که چگالی انرژی موجود در این میوه استوایی خوشمزه (6.0 Kcal/g) است، بنابراین لازم است برای از دست دادن وزن، ظرف خود را با مواد مغذی و انبه پر کنید تا با مصرف آن ها در حد متعادل شاهد روند لاغری شوید.

فیبر موجود در این میوه سبب حس سیری در شما می شود

فیبر موجود در این میوه سبب حس سیری در شما می شود و جذب چربی ها و کربوهیدرات ها را که از مواد مضر هستند و پیامدهای منفی را برای حفظ سلامتی بدن دارند، کاهش می دهد.

شما در هر وعده (6/2g) فیبر را از طریق خوردن انبه دریافت می کنید که می توان گفت تقریباً ده درصد از نیازهای روزانه شما را در بر می گیرد. دقت داشته باشید لاغری شما تنها از طریق خوردن این میوه امکانپذیر نیست و بایستی برای دستیابی به تناسب اندام، تمرینات فیزیکی روزانه خود را افزایش داده و غذای کمتری را در هر وعده میل کنید.

فیبر موجود در این میوه سبب حس سیری در شما می شود
فیبر موجود در این میوه سبب حس سیری در شما می شود

شما برای (450g) لاغری بایستی در طی روز سه هزار و پانصد کالری را از دست دهید. مصرف سبزیجات و انبه که دارای انرژی پایینی هستند، تنها می تواند با حس سیری مضاعف به لاغری شما کمک زیادی کند.

بنابراین شما با مصرف این میوه به علت دریافت مواد غذایی کمتر و احساس پری می توانید شاهد از دست دادن وزن باشید. البته لازم است کلیه دستورالعمل های پزشکی تحت نظر دکتر سلیمی، در این رژیم کاهش وزن رعایت شود.

خواص درمانی انبه

این میوه شامل مواد مغذی است که سبب تقویت حفظ سلامت قلب می شود. به طور مثال پتاسیم و منیزیم موجود در انبه ضربان قلب را بهبود می بخشد و با ثبات عروق خونی، سبب تقلیل فشار خون می شود.

خواص درمانی انبه
خواص درمانی انبه

Mevalonic acid آنتی اکسیدان قوی موجود در انبه است که از گلبول های قرمز در مقابل آپوپتوز، استرس Oxidative و التهاب حفاظت می کند.

همچنین این میوه شاید سطح اسید چرب آزاد، TG و کلسترول خون را تقلیل دهد. در مبحث آیا انبه چاق می کند لازم است به سلامت چشم با مصرف این میوه بپردازیم. آنتی اکسیدان های Zeaxanthin و lutein از عناصر مغذی موجود در انبه هستند که برای سلامت چشم ها مفید هستند.

این میوه سرشار از Vitamin A است که به محافظت از چشم ها کمک می کند. البته Vitamin C موجود در انبه برای پوست و رشد مو مفید است. ویتامین فوق برای تولید Collagen مهم است. انبه مملو از ویتامین (A) است که به داشتن موهای سالم و رشد مو با تولید (Sebum) کمک شایانی می کند.

پلی فنول های موجود در این میوه که همچون Antioxidants عمل می کند، برای مراقبت از فولیکول مو در مقابل صدمات ناشی از Oxidative Stress مفید است

پلی فنول های موجود در این میوه که همچون Antioxidants عمل می کند، برای مراقبت از فولیکول مو در مقابل صدمات ناشی از Oxidative Stress مفید است. از دیگر خواص درمانی این میوه می توان به Polyphenol بالای موجود در انبه اشاره کرد که احتمال دارد دارای خاصیت ضد سرطانی باشد.

این ماده سبب محافظت از بدن فرد در برابر Oxidative Stress می شود که اغلب با انواع سرطان ها در ارتباط است. بهتر است بدانید که مالوالیک اسید، Polyphenol موجود در این میوه است که در حال حاضر پیامدهای ضد سرطانی آن به اثبات رسیده است.

همچنین با تقویت دستگاه ایمنی بدن از ابتلا به سرطان رحم پیشگیری می کند و همان طور که در بخش قبلی بیان کردیم، به دلیل این که مملو از آهن است، در دوران بارداری برای معالجه آنمی و رشد جنین بسیار توصیه می شود.

Glutamic acid موجود در انبه باعث فعال ماندن بافت های مغز و حتی تقویت حافظه می شود. به همین منظور مصرف این میوه به کودکان بسیار توصیه می شود.

Body Mass Index

در این بخش از مقاله آیا انبه چاق می کند ، لازم است در مورد شاخص توده بدنی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. در حال حاضر اغلب متخصصین معتبر همچون دکتر سلیمی، برای سنجش قد و وزن اشخاص، از سنجش آماری به نام BMI یا همان شاخص توده بدنی استفاده می کنند.

در حقیقت اندازه گیری فوق مقدار اضافه وزن را در افراد مورد سنجش قرار نمی دهد و شاید وسیله ای مناسب است تا از طریق آن وضعیت سلامت وزن شخص بر حسب قد مورد ارزیابی قرار گیرد که با کمک آن می توان برآوردهای لازم را در خصوص اضافه وزن انجام داد.

به بیان دیگر، بی ام آی مقیاسی برای سنجش مقدار بافت های چربی موجود در بدن و همچنین تناسب اندام شخص بر مبنای ارتباط Weight به height شخص است.

لازم به توضیح است که شاخص فوق برای اشخاص رده سنی بیش از بیست سال در آقایان و بانوان به طور صحیح محاسبه می شود و همچنین اعداد میانگین نمودار فوق برای کودکان رده سنی بالای 2 سال، متفاوت خواهد بود.

برای اطلاعات دقیق تر، صفحه محاسبه Bmi را مشاهده نمایید.

طبقه بندی BMI

نخستین اقدامی که متخصصین گوارش برای بیمارانی که به علت عدم توجه به کالری مصرفی مواد غذایی بیش از نیاز بدن انرژی دریافت می کنند، به منظور محاسبه ابتلا به اضافه وزن بالا انجام می دهند؛ سنجش شاخص توده بدنی است که بر حسب عدد به دست آمده شخص در طبقه بندی مشخصی قرار می گیرد. این طبقه بندی به این گونه است که:

چنانچه شاخص توده بدنی شخصی از هجده و نیم کمتر باشد، طبق این ارزیابی، فرد به Underweight (کمبود وزن) مبتلا است.

در صورتی که این شاخص در محدوده (18.5-24.9 kg) قرار داشته باشد، شخص دارای Normal Weight یا به عبارتی وزن طبیعی و نرمال است.

افرادی که شاخص توده بدنی آن ها بین بیست و پنج الی سی کیلوگرم است، در طبقه بندی فوق در گروه مبتلایان به Overweight (اضافه وزن) قرار می گیرند.

چاقی درجه یک (Obesity Class 1) مختص آن گروه از بیمارانی است که bmi آن ها در محدوده (30-34.9 kg) است.

در Obesity Class 2 (چاقی درجه دو) بیماران با شاخص توده بدنی بین سی و پنج الی چهل کیلوگرم مواجه هستند.

آخرین طبقه بندی به چاقی مفرط اختصاص دارد که می توان گفت فرد، دارای اضافه وزن مرگبار است و در Morbid Obesity، بی ام آی فرد بیش از چهل کیلوگرم است.

لازم به توضیح است که تنها راهکار مفید در خصوص لاغری افراد دارای شاخص بالاتر از 35، انواع جراحی چاقی با صلاحدید دکتر سلیمی می باشد.

طبقه بندی BMI
طبقه بندی BMI

پیامدهای بی ام آی بالا

با توجه به طبقه بندی شاخص توده بدنی بالا در این قسمت از نوشتار آیا انبه چاق می کند ، سعی داریم به پیامدهای bmi بالا بپردازیم که عبارتند از:

پرفشاری خون:

بالا بودن وزن، بیانگر تجمع بافت های چربی بیشتر در نواحی مختلف بدن است. بافت چربی به منظور ادامه حیات به مواد غذایی و اکسیژن نیاز دارد که از طریق جریان خون فراهم می شود.

به این ترتیب به هر میزان که نیاز این دو مورد ضروری در بدن بیشتر باشد، به دستگاه گردش خون مقدار و در عین حال حجم خون بیشتری وارد می شود و هر اندازه جریان خون در این سیستم افزایش یابد، دیواره سرخرگ با فشار بیشتری روبرو خواهد شد و در نتیجه شخص با افزایش فشار خون حاصل از اضافه وزن بالا مواجه می شود.

دیابت:

افزایش مقاومت بدن نسبت به Insulin hormone از دیگر مواردی است که بر اثر ازدیاد بافت های چربی در بدن رخ می دهد. بنابراین هورمون فوق قادر نیست با مقادیر طبیعی، مهار گلوکز خون که یکی از وظایف اصلی آن است را به شکل صحیح انجام دهد و در نهایت سبب افزایش گلوکز خون می شود که از دیگر ریسک فاکتورهای مهم برای حفظ سلامتی بدن است.

برای اطلاعات بیشتر، درمان دیابت بدون دارو را مطالعه کنید.

دیابت:
دیابت:

مشکل در چربی خون:

مقادیر بسیاری از چربی های اشباع شده که در برنامه های رژیم غذایی قرار دارد، نه تنها سبب اضافه وزن بالا در فرد می شود، بلکه به تدریج منجر به افزایش سطح Cholesterol (بد) خون می شود. بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که بالا بودن شاخص توده بدنی سبب تقلیل میزان کلسترول خوب خون و افزایش میزان TG (تری گلیسرید) خواهد شد.

مشکلات عروق کرونر:

عارضه فوق یکی از اختلالات قلبی عروقی است که بر اثر تجمع بافت های چربی در دیواره سرخرگ های Kroner در مبتلایان به اضافه وزن بالا رخ می دهد. رسوب چربی های فوق، دیواره درونی عروق را تنگ تر کرده و سبب دریافت خون کمتری به بافت های قلبی می شود.

بیمارانی که با مشکل Angina pectoris (آنژین صدری) مواجه می شوند، باید بدانند که تقلیل خون رسانی منظم به قلب منجر به بروز چنین عارضه ای در فرد خواهد شد. گرفتگی کامل رگ های قلبی ممکن است سبب سکته قلبی در مبتلایان به شاخص توده بدنی بالا شود.

سکته مغزی:

اضافه وزن بالا سبب انباشته شدن چربی و حتی آترواسکلروزیس (تصلب شرایین) در دیواره سرخرگ ها می شود که این عامل ممکن است سبب درگیر شدن سرخرگ های مغزی و در نهایت انسداد عروق مغزی در این گروه از مبتلایان شود.

سکته مغزی:
سکته مغزی:

حال این که اگر در رگ های باریک فوق لخته ی خونی ایجاد شود، به شکل غیر منتظره محدوده ای از مغز با بسته شدن جریان خون مواجه خواهد شد و شخص به احتمال بسیار زیاد با سکته مغزی روبرو می شود.

سایش مفصل ها:

از دیگر پیامدهای ناشی از شاخص توده بدنی بالا، سایش مفصل ها است. مبتلایان به اضافه وزن بالا به دلیل فشار بسیار زیادی که به مفصل ران، زانوها و مهره های تحتانی کمر وارد می شو،د با تخریب غضروف های مفصلی مواجه خواهند شد که این امر با سفتی و یا ناراحتی مفصل همراه می شود.

آپنه خواب:

وقفه تنفسی در خواب اغلب در اشخاص مبتلا به اضافه وزن بالا در زمان استراحت که خر و پف بسیار می کنند، مشاهده می شود. این گروه از مبتلایان در زمان خواب، به دلیل بسته شدن مسیر هوایی ریه ها، یک بازه زمانی کوتاهی را با توقف تنفس مواجه خواهند شد و ممکن است بارها در طی شب بیدار شوند. این افراد خواب مطلوب و باکیفیتی ندارند و قطعاً در طی روز به دلیل مشکلات خواب شبانه گیج هستند.

سرطان:

بالا بودن بی ام آی سبب بروز انواع سرطان ها می شود که بانوان مبتلا به عارضه چاقی با سرطان کیسه صفرا، گردن رحم، تخمدان، رحم و یا پستان مواجه خواهند شد. اما آقایانی که به چاقی مفرط همراه هستند، اغلب با سرطان پروستات، رکتوم و یا حتی کولون روبرو می شوند.

عارضه کیسه صفرا:

به دلیل رسوب بافت های چربی، بدن با افزایش کلسترول بد خون روبرو می شود که با رسوب این Cholesterol مازاد در کیسه صفرا، فرد مبتلا به اضافه وزن با مشکل سنگ کیسه صفرا مواجه خواهد شد.

به غیر از بیماری های نامبرده، شخص مبتلا به بی ام آی بالا ممکن است با بیش از ده بیماری دیگر مرتبط به عارضه چاقی مواجه شود که مناسب ترین اقدام طبق نظر متخصصین گوارش انجام جراحی چاقی است.

تا این قسمت از مقاله سعی کردیم توضیحات لازم را در مورد این که آیا انبه چاق می کند ، در اختیار شما قرار دهیم. متذکر شدیم مصرف اندازه آن به دلیل بهبود اختلالات گوارشی و درمان یبوست می تواند در از دست دادن وزن مفید باشد اما خوردن بیش از اندازه آن به خصوص بعد از وعده های اصلی، منجر به اضافه وزن می شود.

به این ترتیب باید گفت که شما تنها با مصرف این میوه می توانید مواد مغذی، آنتی اکسیدان و فیبر مورد نیاز بدن را تامین کنید و برای رسیدن به وزن طبیعی و پیشگیری از ابتلا به اضافه وزن، بالا بایستی یکی از بهترین جراحی های چاقی را تحت نظر مجرب ترین جراحان متخصص انجام دهید.

عارضه کیسه صفرا:
عارضه کیسه صفرا:

دکتر سلیمی به عنوان معتبرترین متخصص انواع جراحی لاغری، با توجه به شرایط و وضعیت شما، مناسب ترین روش جراحی چاقی را به شما پیشنهاد می نمایند.

جهت اطلاعات بیشتر، جراحی معده برای لاغری را مطالعه کنید.

جراحی لاغری اسلیو معده

Sleeve Gastrectomy یکی از بهترین تکنیک های جراحی لاغری است که دکتر مهدی سلیمی متخصص جراحی عمومی به اغلب مبتلایان به شاخص توده بدنی بالا، گزینه درمانی مناسبی توصیه می کنند.

در این جراحی؛ قسمتی از معده حذف می شود، اما اثری روی شیوه گوارش و حرکت مواد غذایی در معده ایجاد نمی کند. Gastric Sleeve از جراحی های لاغری محدود کننده محسوب می شود که جراح متخصص در طی پروسه جراحی، اقدام به حذف هفتاد و پنج درصد از ظرفیت معده برای همیشه می کند. این امر سبب می گردد شخص با مصرف حجم اندکی از گروه های غذایی سالم، احساس پری کند.

اسلیو معده هیچ تغییری را در مسیر مجاری روده ایجاد نمی کند

گفتنی است که اسلیو معده هیچ تغییری را در مسیر مجاری روده ایجاد نمی کند. بهتر است بدانید از بخش فوقانی تا تحتانی معده به شکل عمودی تقسیم بندی به گونه ی انجام می شود که فرم موزی و یا آستینی معده که به دوازدهه (روده کوچک) منتهی می شود، حفظ گشته و هیچ تغییری در این بخش ایجاد نشود.

گاسترکتومی اسلیو به دلیل محدود شدن ظرفیت معده و ترشح کمتر Ghrelin hormone سبب می گردد تا شخص بیمار بعد از جراحی با حس گرسنگی کمتری مواجه شود.

اگر چه جراحی فوق به نسبت دیگر عمل های چاقی، تقلیل وزن قابل توجهی را به همراه دارد، اما ممکن است پیامدهای جانبی را در صورت عدم رعایت نکات پزشکی به دنبال داشته باشد.

لذا، توصیه می شود پیش از هر اقدامی برای انجام جراحی گاسترکتومی آستینی، مشاوره های لازم را با دکتر مهدی سلیمی فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته انجام دهید تا با ارزیابی های لازم، مناسب ترین هدف را در کاهش وزن دنبال کنید.

اسلیو معده هیچ تغییری را در مسیر مجاری روده ایجاد نمی کند
اسلیو معده هیچ تغییری را در مسیر مجاری روده ایجاد نمی کند

وزن مناسب برای Sleeve Gastrectomy

یکی از موضوعات مهمی که ممکن است برای رژیم گیرندگانی که به موضوع آیا انبه چاق می کند اهمیت زیادی می دهند مطرح شود، به وزن مناسب برای بهره مندی از مزایای این عمل جراحی اختصاص دارد. گاسترکتومی آستینی از جراحی های جدی و بسیار پرخطر است.

در واقع عمل فوق روی مهمترین عامل چاقی یعنی معده انجام می شود که در از بین بردن بافت های چربی نقش شایانی دارد. به عبارت دیگر بدن این گروه از بیماران با تغییرات گسترده ای مواجه خواهند شد.

اغلب متخصصین در شرایطی این متد درمانی را انتخاب مناسبی برای درمان اضافه وزن بالا معرفی می کنند که نکات مثبت آن به مراتب از پیامدهای آن کمتر باشد. به عنوان مثال چنانچه شخصی برحسب اندازه گیری های انجام شده از طریق BMI (شاخص توده بدنی) تنها دارای (10 kg) اضافه وزن است، نمی تواند تحت این جراحی قرار گیرد.

به این علت که به آسانی از طریق یک برنامه رژیم غذایی کم کالری و مفید می تواند این مقدار از حجم اضافه وزن خود را از دست دهد. اسلیو معده فقط برای آن گروه از بیمارانی کاربردی است که با بی ام آی شدید روبرو هستند.

به طور مثال اشخاصی که دارای شاخص توده بدنی بیش از چهل کیلوگرم هستند و بالغ بر (40-50 kg) اضافه وزن دارند، انتخاب مناسبی است. این بیماران دارای وزن بسیار بالایی هستند و تجمع بافت های چربی در نواحی مختلف بدن به خصوص شکم می تواند اثرات منفی را به همراه داشته باشد که بایستی حذف شود. در چنین شرایطی است که نیاز است تا بیمار تحت این جراحی قرار گیرد تا به نتیجه قابل قبولی در کاهش وزن دست یابد.

مراحل انجام جراحی گاسترکتومی آستینی

به منظور بهره مندی از مزایای جراحی فوق بایستی یک سری مراحل طبق تجویز دکتر سلیمی انجام شود که عبارتند از:

برای انجام این عمل به شیوه LSG، نیاز است تا بیمار در بیمارستان تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد که جراح معالج از طریق پنج شکاف کوچک در ابعاد بسیار محدود در ناحیه تحت درمان، جراحی را برای شخص بیمار انجام می دهد.

دکتر سلیمی، جراحی فوق را از طریق تلسکوپ بلند و بسیار نازک که در بخش انتهای آن دارای دوربین کوچکی است را به داخل شکم بیمار با هدف انجام پروسه جراحی وارد می کند.

وسایل مخصوص جراحی که از مسیر شکاف های ایجاد شده به داخل بدن بیمار هدایت می شوند، به منظور حذف تقریباً هشتاد درصد از معده به کار برده می شود.

اغلب جراحان حاذق و خبره لاپاراسکوپی با تجارب و تخصصی که طی این سال ها به دست آورده اند، این امکان را دارند که بیشتر مراحل جراحی را از طریق Laparoscopy همچون عمل باز انجام دهند.

شکم بیمار از طریق گاز دی اکسید کربن (CO2) متورم می شود

شکم بیمار از طریق گاز دی اکسید کربن (CO2) متورم می شود. سپس از Trocar که ابزار مخصوص جراحی است، برای ورود به بخش درونی ناحیه تحت درمان استفاده می شود.

نخست از مسیر دهان، لوله سیلیکونی به قسمت پایانی معده هدایت می شود تا تنظیمات لازم برای مابقی معده انجام شود و از طحال، عروق و چربی های پیرامون معده قطع کنند.

بخش مازاد معده که عامل اصلی اضافه وزن بالا است، حذف و از طریق منگنه جدا می شود

سپس بخش مازاد معده که عامل اصلی اضافه وزن بالا است، حذف و از طریق منگنه جدا می شود. پس از برش ایجاد شده بین (80-150 mm) از ظرفیت معده در بدن شخص بیمار باقی می ماند.

بخش مازاد معده که عامل اصلی اضافه وزن بالا است، حذف و از طریق منگنه جدا می شود
بخش مازاد معده که عامل اصلی اضافه وزن بالا است، حذف و از طریق منگنه جدا می شود

به این ترتیب بخش تفکیک شده از معده که تقریباً هفتاد و پنج درصد از حجم معده است، از شکم شخص بیمار خارج شده و دکتر سلیمی به بخش Pathology برای تحقیقات بیشتر ارسال می کند.

بعد کنترل های لازم در بخش منگنه شده به منظور جلوگیری از خونریزی در ناحیه تحت درمان انجام می شود. گیره های فلزی برای پیشگیری از این اقدام مناسب هستند که ممکن است در محل تحت درمان چندین بخیه دیگر نیاز باشد.

در این مرحله، دکتر سلیمی به منظور متوقف کردن خونریزی های حاصل از جراحی، بعضی داروها را تجویز می کند که بایستی روی ناحیه جراحت قرار گیرد. برای تخلیه مایعات جمع شده در ناحیه جراحی، درن سیلیکونی را قرار می دهند.

در انتها جراحت های ایجاد شده روی شکم بسته شده و عمل گاسترکتومی آستینی با موفقیت به اتمام می رسد.

الزامات لازم پیش از جراحی گاسترکتومی آستینی

اصلی ترین و نخستین اقدام پیش از انجام جراحی کوچک کردن معده که شخص بیمار موظف به انجام آن است، مشاوره با مجرب ترین جراحان متخصص است تا در دستیابی به هدف اصلی خود در امر لاغری به نتایج قابل ملاحظه ای دست یابید.

بیمارانی که جراحی فوق را تحت نظر دکتر مهدی سلیمی انجام می دهند، جلسات جامع و مفصلی را قبل از اسلیو معده انجام می دهند تا بدین وسیله در خصوص اهداف خود از جراحی و شرایط جسمی بازبینی های لازم انجام شود. به این ترتیب بیمار بایستی:

پیش از انجام جراحی Sleeve Gastrectomy معاینات فیزیکی لازم را با پزشک معالج خود انجام دهد. انجام آزمایشاتی مانند تست بازبینی انعقاد خون و کارکرد کبد و تست CBC به بیماران واجد شرایط تجویز خواهد شد.

احتمال دارد جراح معالج از بیمار بخواهد تا مشاوره های لازم را برای داشتن یک برنامه رژیم غذایی کم کالری و سالم با متخصصین تغذیه انجام دهد. بانوان بایستی برای بازبینی موضوعات مرتبط به بارداری با متخصص زنان در ارتباط باشند.

به دلیل کاهش حجم مواد غذایی دریافتی روزانه ممکن است فرد با اختلالات عاطفی و یا روانی همراه شود که در این رابطه نیاز است تا مشاوره های لازم با روانشناسان مجرب صورت پذیرد.

تغییرات بسیاری پس از جراحی در شیوه زندگی و فرم بدنی شخص ایجاد می شود

تغییرات بسیاری پس از جراحی در شیوه زندگی و فرم بدنی شخص ایجاد می شود که در این راستا برای اعمال این تغییرات و مدیریت استرس، دریافت راهنمایی های مورد نیاز توسط افراد مجرب می تواند موثر باشد.

پیش از جراحی با توجه به شرایط جسمی شخص بیمار، شاید دکتر سلیمی از وی بخواهد که از طریق فعالیت های ورزشی و یا برنامه رژیم لاغری، بخشی از اضافه وزن خود را از دست دهد تا از این طریق علاوه بر سازگاری بیشتر با معیارهای جراحی، از پیامدهای جانبی که ممکن است در زمان جراحی ایجاد شود، پیشگیری شود.

در انتهای این بخش، از اقدامات پیش از جراحی Sleeve Gastrectomy مقاله آیا انبه چاق می کند متذکر می شویم که جراح معالج در باره تغییراتی که بایستی از چندین روز و یا حتی چندین هفته پیش از عمل در خصوص برنامه رژیم غذایی و یا مصرف برخی داروها نیاز است تا رعایت شود، توضیحات لازم را در اختیار شما قرار می دهند.

تغییرات بسیاری پس از جراحی در شیوه زندگی و فرم بدنی شخص ایجاد می شود
تغییرات بسیاری پس از جراحی در شیوه زندگی و فرم بدنی شخص ایجاد می شود

افراد کاندیدای جراحی Sleeve Gastrectomy

افرادی که بدون اطلاع از این که آیا انبه چاق می کند بیش از نیاز روزانه بدن از این میوه خوشمزه استفاده می کنند، ممکن است بعد از یک بازه زمانی کوتاه با افزایش وزن روبرو شوند. این گروه از افراد برای از بین بردن بافت های چربی انباشته در بدن می توانند تحت این متد درمانی موثر قرار گیرند.

البته باید گفت مبتلایانی که با بی ام آی بیش از چهل کیلوگرم همراه هستند یا به عبارتی اضافه وزن آن ها بیش از (45kg) است، کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی چاقی فوق به شمار می آیند.

همچنین بیمارانی که براثر مصرف نادرست انبه و یا دیگر محصولات غذایی دچار افزایش شاخص توده بدنی شده اند، چنانچه با مشکلاتی مانند اختلالات ریوی و یا قلبی عروقی مواجه هستند و نمی توانند تحت مراحل طولانی جراحی لاغری همچون Gastric Bypass قرار گیرند، واجد شرایط جراحی گاسترکتومی آستینی هستند.

از دیگر شرایط لازم به منظور انجام این جراحی چاقی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

–       این متد درمانی کاهش وزن برای بیماران رده سنی بین هجده الی شصت و پنج سال که بر اثر مصرف مواد غذایی فرآوری شده و یا ناسالم و یا حتی عدم تحرک با مشکل اضافه وزن بالا همراه هستند، گزینه درمانی مناسبی محسوب می شود.

–       بیمارانی که بی ام آی آن ها بیش از سی و پنج کیلوگرم است و با بیماری های مرتبط به عارضه چاقی گرفتار هستند، واجد شرایط این عمل جراحی می باشند.

–       مراحل آماده سازی برای جراحی اسلیو معده و پیامدهای احتمالی با توجه به شرایط شخص بیمار ممکن است متفاوت باشد.

مراقبت های پس از جراحی گاسترکتومی اسلیو

در صورتی که تحت این روش درمانی قرار گرفته اید، نخست بایستی طبق تجویز جراح معالج از مواد غذایی مایع استفاده کنید.

پس از گذشت چندین هفته از جراحی اسلیو معده، غذاهای پوره شده در برنامه رژیم غذایی شما قرار می گیرد و کم کم با اجازه دکترتان می توانید از مواد غذایی جامد در هر وعده به میزان کم و براساس کالری مورد نیاز روزانه بدن مصرف کنید.

بعد از مدتی متوجه خواهید شد که وعده های غذایی شما نسبت به قبل تا حد بسیاری کاهش یافته است و شاید به علت محدود شدن ظرفیت معده مجبور شوید تا همراه با وعده های اصلی غذایی خود، از مصرف مایعات خودداری کنید. دقت داشته باشید پس از جراحی فوق به منظور تسریع در روند لاغری، بایستی تغییرات کلی را در شیوه زندگی خود ایجاد کنید.

با توجه به رعایت الزامات بعد از جراحی، دکتر مهدی سلیمی به تمامی بیماران تحت جراحی Sleeve Gastrectomy مکمل ها و ویتامین هایی را تجویز می کنند تا از این طریق مواد مغذی مورد نیاز بیمار تامین شود.

مراقبت هایی که در این مدت شما موظف به رعایت آن هستید

همان طور که گفتیم، در نخستین هفته بعد از اسلیو معده، بیمار فقط مجاز به مصرف نوشیدنی های فاقد گاز و یا قند است. بعد از یک هفته از جراحی می توانید مواد غذایی پوره شده را در برنامه رژیم لاغری خود میل کنید و تا بیست و یک روز بعد، استفاده از آن ها را باید ادامه دهید.

پس از سی روز از جراحی که به تدریج شما بهبودی کامل خود را به دست آوردید، می توانید مواد غذایی معمولی را به میزان اندک میل کنید. بیمار بایستی در طی روز مولتی ویتامین (2 بار)، مکمل کلسیم (1 بار) و ماهی یک بار ویتامین (B12) را برای دریافت مواد مغذی ضروری بدن مصرف کنند.

نکات کلیدی در مورد رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده

مواردی که در زیر متذکر می شویم، بعضی از عادات سالمی است که شخص بیمار بعد از جراحی به دلیل محدود شدن اندازه معده بایستی آن ها را رعایت کند تا اطمینان پیدا کنید که از جراحی فوق به بهترین راندمان دست خواهید یافت. این موارد عبارتند از:

مصرف خوراکی های مملو از مواد مغذی:

به هیچ عنوان بعد از جراحی اسلیو معده از گروه های غذایی ناسالم و یا هله هوله در برنامه رژیم لاغری خود استفاده نکنید. با توجه به این که ظرفیت معده شما تا حد بسیار تقلیل یافته است، مجاز به مصرف مواد غذایی با کالری خالی نیستید.

لذا، بایستی در برنامه رژیم غذایی خود میوه ها و سبزیجات تازه را جزء اصلی ترین گروه های غذایی قرار دهید. محصولات سالم و ارگانیک، مواد مغذی ضروری بدن شما را تامین می کنند و در حس سیری شما موثر هستند.

انجام تمرینات ورزشی:

پس از Sleeve Gastrectomy و بهبودی کامل بایستی با اجازه دکتر سلیمی انجام تمرینات فیزیکی خود را آغاز کنید. یکی از الزاماتی که بیمار موظف به رعایت آن است، انجام فعالیت های ورزشی است.

انجام تمرینات ورزشی:
انجام تمرینات ورزشی:

با توجه به شرایط جسمی جدید شما، پنج الی ده دقیقه پیاده روی می تواند اقدام موثری باشد. به منظور این که جراحی موفقی را به همراه داشته باشید، بهتر است در طی روز چندین بار پیاده روی آهسته را انجام دهید.

جویدن غذا:

انجام این امر علاوه بر این که سبب تقویت کارکرد معده می شود، نتایج حاصل از عمل جراحی را تا حد قابل توجهی بهبود می بخشد. یکی از مشکلات متداول بعد از گاسترکتومی آستینی که ممکن است بیمار با آن مواجه شود، حالت تهوع است که امری کاملاً طبیعی است.

اما جویدن غذا به آرامی می تواند مشکل فوق را بهبود بخشد. لقمه های بزرگ مواد غذایی بعد از جراحی به سختی عبور خواهند کرد و شاید این امر منجر به مشکل و ناراحتی در فرد شود.

چنانچه مایلید تحت این متد درمانی قرار گیرید، بایستی تغییراتی را در عادات غذایی و برنامه رژیم لاغری خود به صورت مستمر ایجاد کنید تا شاهد روند کاهش وزن چشمگیری باشید.

با ورود به ماه دوم می توانید خیلی آهسته مصرف مواد غذایی جامد نرم را در برنامه رژیم غذایی خود قرار دهید. البته بایستی موارد زیر را رعایت کنید:

1)    پیش از این که لقمه را قورت دهید، سعی کنید تا حد امکان آن را بجوید.

2)    به دلیل پر شدن حجم معده جراحی شده، از نوشیدن مایعات در حین صرف غذا خودداری کنید.

3)    نوشیدن مایعات بایستی سی دقیقه بعد از پایان وعده اصلی غذایی انجام شود.

4)    به هیچ عنوان تنقلات و نوشیدنی هایی که حاوی کالری بالایی هستند را در برنامه غذایی بعد از جراحی Sleeve Gastrectomy قرار ندهید.

5)    مصرف مواد معدنی و مکمل های ویتامین تجویزی را فراموش نکنید.

بعد از گذشت دو الی سه ماه از جراحی و رعایت موارد ذکر شده، شما می توانید همچون قبل غذای سفره را میل کنید اما در حد اندک و برحسب نیاز بدن در هر وعده، تا روند لاغری شما براساس دستورالعمل های پزشکی پیش برود.

دقت داشته باشید اشخاصی که تحت این عمل جراحی کاهش وزن قرار می گیرند، بایستی به تمامی مواد غذایی نامبرده در برنامه رژیم غذایی خود به صورت مادام العمر پایبند باشند.

آیا پس از جراحی، احتمال افزایش وزن مجدد وجود دارد؟

درصد این که بعد از Sleeve Gastrectomy شخص وزن قابل توجهی را از دست ندهد و یا به عبارتی مجدداً با افزایش شاخص توده بدنی همراه شود، بسیار است.

در صورتی که تغییرات لحاظ شده در مورد رژیم کاهش وزن و شیوه زندگی کاملاً رعایت نشود، شاید اضافه وزن رخ دهد. به عنوان مثال چنانچه به شکل پیاپی از خوراکی های ناسالم و پرکالری به عنوان میان وعده استفاده کنید، شاید با عدم روند تقلیل وزن بعد از جراحی اسلیو معده همراه شوید.

همان طور که در بخش های قبلی بیان کردیم، به منظور پیشگیری از اضافه وزن بایستی در برنامه رژیم لاغری خود تغییرات دائمی را تحت نظر متخصصین تغذیه ایجاد کنید و از همه مهمتر تمرینات فیزیکی خود را به صورت مستمر انجام دهید.

آیا پس از جراحی، احتمال افزایش وزن مجدد وجود دارد؟
آیا پس از جراحی، احتمال افزایش وزن مجدد وجود دارد؟

به منظور این که دکترتان روند پیشرفت لاغری شما پس از جراحی را مورد ارزیابی قرار دهد بایستی در کلیه جلسات شرکت کنید.

در صورتی که متوجه شدید با رعایت این موارد تغییری را در روند تقلیل وزن خواهد مشاهده نکرده اید و یا پس از جراحی با پیامدهای شدیدی مواجه شده اید، بایستی بلافاصله این موضوع را با دکتر سلیمی در میان بگذارید.

بارداری پس از جراحی Sleeve Gastrectomy

اشخاصی که با هدف تقلیل وزن تحت جراحی چاقی قرار می گیرند، امکان بارداری بعد از عمل را دارند و موضوع فوق امری چندان خطرناک نخواهد بود. اما مسئله اصلی این است که بانوانی که جراحی گاسترکتومی آستینی را انجام داده اند، نبایستی بلافاصله پس از عمل باردار شوند.

دکتر مهدی سلیمی به این گروه از بیماران توصیه می کنند که بارداری خود را به دوازده الی هجده ماه بعد از جراحی موکول کنند تا به وزن ثابتی دست یابند. اگر چه قصد بارداری دارید و پیش از این عمل لاغری را انجام داده اید، بایستی این امر را تحت نظر متخصصین انجام دهید.

در غیر این صورت، ممکن است با پیامدهای جدی روبرو شوید که می تواند مخاطراتی را برای شخص بیمار به همراه داشته باشد. لازم به توضیح است که این بیماران بایستی برای اقدام به بارداری بعد از جراحی حتماً تحت نظر کارشناسان تغذیه مجرب و حاذق قرار گیرند. به این علت که احتمال دارد جذب خوراکی ها در هنگام حاملگی با مشکل روبرو شود.

بارداری پس از جراحی Sleeve Gastrectomy
بارداری پس از جراحی Sleeve Gastrectomy

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم در مورد این که آیا انبه چاق می کند ، توضیحات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

کالری موجود در این میوه بسیار بالا است و همین موضوع سبب گردیده که در طبقه بندی یکی از میوه هایی که خاصیت چاق کنندگی را برای فرد به دنبال دارد، قرار گیرد.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

عدم توجه به کالری موجود در این میوه و مصرف بیش از اندازه آن می تواند منجر به چاقی و اضافه وزن بالا در فرد شود. با توجه به بالا بودن شاخص توده بدنی، سعی کردیم یکی از متداولترین روش های جراحی لاغری که توسط حاذق ترین جراحان متخصص یعنی دکتر مهدی سلیمی انجام می شود را به شما معرفی کنیم.

در پایان توصیه می کنیم، رژیم لاغری برای 25 کیلو اضافه وزن را مطالعه کنید.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید