آیا انبه چاق می کند

فهرست مطالب

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که آیا انبه چاق می کند ؟

در مقاله قبل بررسی کردیم که آیا پسته چاق کننده است.

با ما همراه باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان چاقی با ما در تماس باشید.

09120174510

انبه یک میوه هسته دار خوراکی است که توسط درخت گرمسیری Mangifera indica تولید می شود.
اعتقاد بر این است که در منطقه ای بین شمال غربی میانمار، بنگلادش و شمال شرقی هند سرچشمه گرفته است.
آنها منبع عالی منیزیم و پتاسیم هستند که هر دو با کاهش فشار خون و نبض منظم مرتبط هستند.
علاوه بر این، انبه منبع ترکیبی به نام مانگیفرین است که مطالعات اولیه نشان می دهد ممکن است بتواند التهاب قلب را کاهش دهد.
انبه می تواند به تثبیت سیستم گوارش شما کمک کند.

در بعضی از مناطق دنیا به Mango (انبه) شاه میوه ها می گویند. این میوه خوشمزه که اغلب در نواحی استوایی یافت می شود، به علت اثر بسیار زیاد و به خصوص درمانی، به عنوان یکی از پرخاصیت ترین میوه ها شناخته می شود.

مقدمه

آیا انبه چاق میکند
آیا انبه چاق میکند

مواد مغذی و همین طور انواع ویتامین های موجود در انبه به برطرف کردن گرسنگی و حس سیری به افراد کمک می کند و می توان گفت که برای مهار اشتها بی نظیر است. فیبر موجود در این میوه پرخاصیت سبب افزایش عملکرد گوارش می شود و این امر با بالا بردن چربی سوزی در لاغری مفید است.

اینفوگرافیک آیا انبه چاق می کند

اینفوگرافیک آیا انبه چاق می کند
اینفوگرافیک آیا انبه چاق می کند

انبه به نسبت دیگر میوه ها اثر قابل توجهی در میزان انسولین و Glucose بعد از صرف مواد غذایی در دیابتی ها دارد. البته به غیر از پالپ، دیگر بخش های این میوه اثر چشمگیری در تقلیل گلوکز خون دارد.

انبه فواید بسیاری برای حفظ سلامتی بدن ار جمله دستگاه گوارش و بینایی، بهبود ایمنی و تقلیل ریسک ابتلا به بعضی از انواع سرطان ها را به همراه دارد. با ما همراه باشید تا در خصوص این که آیا انبه چاق می کند ، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

در این راستا  و در مورد رژیم میوه می توانید از تجربیات دکتر مهدی سلیمی بهره مند شوید.

دکتر سلیمی، بهترین پزشک در حوزه گوارش و معتبرترین متخصص انواع جراحی لاغری به شمار می آید.

آیا انبه چاق می کند

بله؛ با توجه به اینکه خوردن انبه پس از وعده های غذای اصلی باعث جذب کالری بیشتر می شود می توان به این نتیجه رسید که انبه چاق می کند.

فهرست مطالب:

آیا انبه چاق می کند ؟

اثر انبه در کاهش گلوکز خون چیست؟

ارتباط میوه انبه با کاهش وزن چیست؟

خواص درمانی انبه را نام ببرید.

جراحی اسلیو معده چیست؟

چه افرادی کاندیدای جراحی گاسترکتومی آستینی هستند؟ توضیح دهید.

نتیجه گیری

همچنین می توانید با مطالعه کالری هندوانه و میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک اطلاعات خود را این زمینه کامل تر کنید.

آیا انبه چاق می کند ؟

قبل از هر چیز باید بدانیم که چرا چاق می شویم؟

روند صعودی افزایش وزن در تمام دنیا یکی از بزرگترین معضلات نگران کننده ای است که انواع اختلالات مرتبط به سلامتی را به همراه دارد.

اضافه وزن بالا علاوه بر گسترش بسیار بافت های چربی در نواحی مختلف بدن، می تواند پیامدهای منفی در مشکلات مزمن مربوط به افزایش شاخص توده بدنی نظیر T2 DM و همچنین metabolic syndrome را به دنبال داشته باشد.

آیا انبه چاق می کند ؟
آیا انبه چاق می کند ؟

مشکلات قلبی بخشی از شرایط منفی هستند که روی جریان خون و در عین حال سیستم قلب اثر می گذارد. انبه حاوی بخش بسیاری از فیبر رژیمی و آب است که به اختلالات گوارشی همچون اسهال و یا یبوست کمک بسیار می کند.

بررسی های صورت گرفته توسط دکتر سلیمی، حاکی از آن است که مبتلایان به یبوست مزمن که به مدت یک ماه به طور منظم روزانه انبه مصرف می کنند، در کاهش نشانه های فوق به نتیجه قابل قبولی دست یافتند.

نتایج فوق بیانگر این است که شاید انبه علاوه بر فیبر رژیمی دارای فواید دیگری است که در بهبود سیستم گوارش در افراد مفید است.

در پاسخ به این که آیا انبه چاق می کند باید متذکر شد که برای پیشگیری از اضافه وزن بالا همچون سایر محصولات غذایی با ارزیابی کالری و برحسب نیاز بدن در طی روز بایستی از این میوه استفاده کنید تا تاثیر چاق کننده ای را روی وزن شما نداشته باشد.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم جراحی چاقی دکتر سلیمی دیدن کنید.

تاثیر انبه در تقلیل گلوکز

برنامه های غذایی معطوف به رژیم لاغری سرشار از سبزیجات و میوه های تازه است که در واقع منبع طبیعی از ترکیب های فعال زیستی به شمار می آیند که روی کنترل گلوکز خون و وزن موثر هستند. ترکیبات موجود در این میوه شامل:

تاثیر انبه در تقلیل گلوکز
تاثیر انبه در تقلیل گلوکز

1)    کوئرستین 2) کاروتنوئیدها 3) گالیک اسید 4) توکوفرول ها 5) فیبر غذایی 6) اسید اسکوربیک 7) فنلی ما نگیرین می باشند.

در بررسی های صورت گرفته، خوردن پالپ انبه به نسبت دیگر میوه ها اثر مطلوبی بر میزان گلوکز خون در مبتلایان به عارضه دیابت نوع دو دارد. البته همان طور که در بخش قبلی مقاله آیا انبه چاق می کند بیان کردیم، دیگر بخش های این میوه استوایی اثر افت خون دارد.

به طور مثال ساقه، شاخ و برگ و عصاره پوست این میوه به دلیل غلظت بسیار بالای Mangiferin به شکل تاثیرگذاری در موش های مبتلا به دیابت حاصل از هیپرگلیسمی و Streptozotocin برآمده از Glucose را در نمونه های مخصوص جوندگان تقلیل داد.

تا وقتی که این میوه را به صورت تازه در حد متعادل استفاده کنید، در واقع ریسک دچار شدن به عارضه دیابت را تا حد بسیار کاهش می دهید

تا وقتی که این میوه را به صورت تازه در حد متعادل استفاده کنید، در واقع ریسک دچار شدن به عارضه دیابت را تا حد بسیار کاهش می دهید. لذا، کارشناسان تغذیه به افرادی که به دنبال رژیم های کاهش وزن هستند، توصیه می کنند که از مصرف بسیار این میوه خوشمزه خودداری کنند. لازم به ذکر است که انبه تازه به مقدار خشک آن که در طی روز مصرف می کنید، گلوکز ندارد.

مطالعاتی به شکل ویژه برای برآورد تاثیر مکمل های مزمن این میوه روی بدن و همچنین عوامل گلوکز در افراد بالغ چاق طراحی و به مرحله اجرا نرسیده است؛ به این ترتیب در پاسخ به این که آیا انبه چاق می کند ، هیچ تحقیقی نشان نمی دهد که خوردن انبه سبب لاغری در فرد می شود.

در رابطه با خوردن انبه همچون سایر میوه ها باید به قند و از همه مهمتر کالری موجود در آن ها دقت بسیار داشته باشید تا با خوردن بسیار آن در هر وعده با انباشته شدن بافت های چربی و یا اضافه وزن در نواحی مختلف بدن مواجه نشوید.

اطلاعات تکمیلی را از دکتر سلیمی کسب نمایید.

ارزش غذایی Mango

به منظور این که اطلاعات دقیق تری از این که آیا انبه چاق می کند داشته باشید، بهتر است به ارزش غذایی این میوه اشاره کنیم:

ارزش غذایی Mango
ارزش غذایی Mango
ارزش غذایی 165g  انبه تازه
کالری (99)پروتئین (1.4g)کربوهیدرات (24.7g)چربی (0.6g)فیبر (2.6g)شکر (22.5g)
ویتامین C(67%)مس (20%)فولات (18%)ویتامین B6(12%)ویتامین A(10%)ویتامین E(10%)
ویتامین K (6%)نیاسین (7%)پتاسیم (6%)ریبوفلاوین (5%)منیزیم (4%)تیامین(4%)

اصلی ترین ارزش غذایی این میوه در حد یک فنجان که معادل صد و شصت و پنج گرم است، تقریباً شصت و هفت درصد از (DV) یا همان مقدار روزانه را برای تامین Vitamin C مورد نیاز بدن داراست.

Vitamin C محلول در آب، دستگاه ایمنی بدن شما را بهبود می بخشد و این امکان را برای بدن شما فراهم می کند تا آهن بیشتری را جذب کنید و در نهایت سبب تقویت رشد سلولی می شود.

علاوه بر این، انبه سرشار از فولات، مس و مواد معدنی است که تمامی این ترکیبات از مهمترین مواد مغذی در دوره بارداری است. به این علت که پشتیبانی های لازم را از رشد سالم جنین انجام می دهد.

رابطه انبه و لاغری

یکی از موضوعاتی که در ارتباط با این که آیا انبه چاق می کند لازم است متذکر شویم، رابطه این میوه خوشمزه و تقلیل وزن است.

همچون سایر غذاها و یا انواع میوه ها که سبب چاقی می شود، مصرف بیش از اندازه این میوه می تواند در کمترین زمان سبب عدم تناسب اندام شود. مصرف به اندازه این میوه همانند دیگر مواد غذایی علاوه بر این که برای حفظ سلامتی بدن مفید است، به کنترل اضافه وزن کمک می کند.

رابطه انبه و لاغری
رابطه انبه و لاغری

در پاسخ به این سوال که آیا انبه چاق می کند، باید اذعان داشت که چنانچه کم مصرف شود و تنها بر اساس کالری مورد نیاز بدن در برنامه غذایی استفاده شود، برای لاغری مفید است.

این میوه حاوی مس، ویتامین های (A) و (C) و مقادیر بسیاری پتاسیم است که نیازهای ضروری بدن را تامین می کند. همینطور با بالا بردن گلوکز خون سبب می گردد تا در طی روز انرژی بیشتری داشته باشید.

گفتیم بایستی به میزان مصرف آن دقت بسیار داشته باشید به این علت که مصرف نادرست آن منجر به اختلالات گوارشی و همچنین نفخ می شود. به عنوان مثال یک انبه متوسط (200g) که دارای 150 Kcal است، شامل کمی چربی، پروتئین و کربوهیدرات است.

مصرف این میوه استوایی به علت حس نشاط و تازگی که به همراه دارد، توصیه می شود سی دقیقه پیش از انجام فعالیت های روزانه میل شود. خوردن انبه پس از وعده های اصلی باعث جذب بیشترین کالری و در نتیجه افزایش وزن می شود.

حال با توضیحات ارائه شده، سوالی که ممکن است مطرح شود این است که آیا انبه چاق می کند ؟

طبق توصیه دکتر سلیمی، مناسب ترین زمان خوردن این میوه قبل از ظهر و یا عصر است که می تواند یک میان وعده سالم و مفید باشد. مطالعات انجام شده نشان می دهد که لاغری افرادی که در وعده های اصلی میوه مصرف می کنند، نسبت به افرادی که میوه میل نمی کنند، سریعتر است.

کارشناسان تغذیه معتقدند شما با خوردن صد و ده گرم میوه در طول روز می توانید (420 g) لاغری را تجربه کنید. بهتر است بدانید مواد غذایی که دارای چگالی کمتری هستند، سبب تسریع روند لاغری می شوند، به این علت که شما با مصرف آن ها کالری کمتری را وارد بدن می کنید.

باید گفت که چگالی انرژی موجود در این میوه استوایی خوشمزه (6.0 Kcal/g) است، بنابراین لازم است برای از دست دادن وزن، ظرف خود را با مواد مغذی و انبه پر کنید تا با مصرف آن ها در حد متعادل شاهد روند لاغری شوید.

فیبر موجود در این میوه سبب حس سیری در شما می شود

فیبر موجود در این میوه سبب حس سیری در شما می شود و جذب چربی ها و کربوهیدرات ها را که از مواد مضر هستند و پیامدهای منفی را برای حفظ سلامتی بدن دارند، کاهش می دهد.

شما در هر وعده (6/2g) فیبر را از طریق خوردن انبه دریافت می کنید که می توان گفت تقریباً ده درصد از نیازهای روزانه شما را در بر می گیرد. دقت داشته باشید لاغری شما تنها از طریق خوردن این میوه امکانپذیر نیست و بایستی برای دستیابی به تناسب اندام، تمرینات فیزیکی روزانه خود را افزایش داده و غذای کمتری را در هر وعده میل کنید.

فیبر موجود در این میوه سبب حس سیری در شما می شود
فیبر موجود در این میوه سبب حس سیری در شما می شود

شما برای (450g) لاغری بایستی در طی روز سه هزار و پانصد کالری را از دست دهید. مصرف سبزیجات و انبه که دارای انرژی پایینی هستند، تنها می تواند با حس سیری مضاعف به لاغری شما کمک زیادی کند.

بنابراین شما با مصرف این میوه به علت دریافت مواد غذایی کمتر و احساس پری می توانید شاهد از دست دادن وزن باشید. البته لازم است کلیه دستورالعمل های پزشکی تحت نظر دکتر سلیمی، در این رژیم کاهش وزن رعایت شود.

خواص درمانی انبه

این میوه شامل مواد مغذی است که سبب تقویت حفظ سلامت قلب می شود. به طور مثال پتاسیم و منیزیم موجود در انبه ضربان قلب را بهبود می بخشد و با ثبات عروق خونی، سبب تقلیل فشار خون می شود.

خواص درمانی انبه
خواص درمانی انبه

Mevalonic acid آنتی اکسیدان قوی موجود در انبه است که از گلبول های قرمز در مقابل آپوپتوز، استرس Oxidative و التهاب حفاظت می کند.

همچنین این میوه شاید سطح اسید چرب آزاد، TG و کلسترول خون را تقلیل دهد. در مبحث آیا انبه چاق می کند لازم است به سلامت چشم با مصرف این میوه بپردازیم. آنتی اکسیدان های Zeaxanthin و lutein از عناصر مغذی موجود در انبه هستند که برای سلامت چشم ها مفید هستند.

این میوه سرشار از Vitamin A است که به محافظت از چشم ها کمک می کند. البته Vitamin C موجود در انبه برای پوست و رشد مو مفید است. ویتامین فوق برای تولید Collagen مهم است. انبه مملو از ویتامین (A) است که به داشتن موهای سالم و رشد مو با تولید (Sebum) کمک شایانی می کند.

پلی فنول های موجود در این میوه که همچون Antioxidants عمل می کند، برای مراقبت از فولیکول مو در مقابل صدمات ناشی از Oxidative Stress مفید است

پلی فنول های موجود در این میوه که همچون Antioxidants عمل می کند، برای مراقبت از فولیکول مو در مقابل صدمات ناشی از Oxidative Stress مفید است. از دیگر خواص درمانی این میوه می توان به Polyphenol بالای موجود در انبه اشاره کرد که احتمال دارد دارای خاصیت ضد سرطانی باشد.

این ماده سبب محافظت از بدن فرد در برابر Oxidative Stress می شود که اغلب با انواع سرطان ها در ارتباط است. بهتر است بدانید که مالوالیک اسید، Polyphenol موجود در این میوه است که در حال حاضر پیامدهای ضد سرطانی آن به اثبات رسیده است.

همچنین با تقویت دستگاه ایمنی بدن از ابتلا به سرطان رحم پیشگیری می کند و همان طور که در بخش قبلی بیان کردیم، به دلیل این که مملو از آهن است، در دوران بارداری برای معالجه آنمی و رشد جنین بسیار توصیه می شود.

Glutamic acid موجود در انبه باعث فعال ماندن بافت های مغز و حتی تقویت حافظه می شود. به همین منظور مصرف این میوه به کودکان بسیار توصیه می شود.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم در مورد این که آیا انبه چاق می کند ، توضیحات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

کالری موجود در این میوه بسیار بالا است و همین موضوع سبب گردیده که در طبقه بندی یکی از میوه هایی که خاصیت چاق کنندگی را برای فرد به دنبال دارد، قرار گیرد.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

عدم توجه به کالری موجود در این میوه و مصرف بیش از اندازه آن می تواند منجر به چاقی و اضافه وزن بالا در فرد شود. با توجه به بالا بودن شاخص توده بدنی، سعی کردیم یکی از متداولترین روش های جراحی لاغری که توسط حاذق ترین جراحان متخصص یعنی دکتر مهدی سلیمی انجام می شود را به شما معرفی کنیم.

در پایان توصیه می کنیم، رژیم لاغری برای 25 کیلو اضافه وزن را مطالعه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید