آمپول لاغری saxenda

آمپول لاغری saxenda

فهرست مطالب

اگر برای کاهش وزن به فکر استفاده از آمپول لاغری saxenda می باشید، این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید تا پس از کسب اطلاعات بیشتر، تصمیم گیری بهتری در خصوص استفاده از آمپول لاغری saxenda داشته باشید. همراه شما هستیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های صحیح لاغری می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

هشدار: با توجه به اینکه در بسیاری از قرص ها و داروهای لاغری، از مواد مخدر شیشه استفاده می شود، این وب سایت، استفاده از این قرص ها را به هیچ وجه توصیه نمی کند. همچنین فروش این قرص ها توسط ما انجام نمی شود .

در این مقاله سعی داریم تا درباره آمپول لاغری saxenda اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین در خصوص عوارض خفیف و شدید این آمپول، خطرات حاصل از تزریق ساکسندا و انواع جراحی های لاغری مورد تایید جهانی مطالب کاملی را ارائه نماییم. با ما همراه باشید.

مقدمه

آمپول لاغری saxenda
آمپول لاغری saxenda

تأثیر آمپول لاغری saxenda برای لاغری 

آمپول ساکسندا (SAXENDA) آمپول چربی سوزی شکم است.
که جهت کنترل وزن و میزان کالری دریافتی در کنار برنامه غذایی و ورزش تجویز می‌شود.
این دارو برای اشخاصی با BMI 30 و یا BMI 27 و بیماری زمینه‌ای مانند فشار خون و دیابت نوع دوم دارند جهت کنترل وزن و میزان کالری دریافتی در کنار برنامه غذایی و ورزش تجویز می‌شود.

عناوین مقاله:

آمپول لاغری saxenda (ساکسندا) چیست؟

چه افرادی مجاز به مصرف تزریق آمپول ساکسندا نیستند؟

عوارض خفیف و یا شدید آمپول ساکسندا شامل چه مواردی می شود؟

خطرات تزریق آمپول لاغری saxenda

انواع جراحی های لاغری را نام ببرید؟

مزایای جراحی لاغری نسبت به تزریق آمپول ساکسندا چیست؟

سخن پایانی

 

آمپول لاغری saxenda

در حال حاضر یکی از انواع آمپول های چربی سوز شکم که اغلب بیماران دارای اضافه وزن بالا برای از دست دادن چربی های انباشته از آن استفاده می کنند، SAXENDA یا همان آمپول لیراگلوتاید است.

آمپول لاغری saxenda
آمپول لاغری saxenda

افرادی که مجاز به مصرف آمپول ساکسندا نیستند

افرادی که در زیر متذکر می شویم، نبایستی از لیراگلوتاید برای از دست دادن چربی های شکمی استفاده کنند:

1)    بانوان باردار 2) بانوان شیرده 3) افرادی که به saxenda و یا مشتقات آن حساسیت دارند 4) افراد گرفتار به سندروم نئوپلاسم نوع 2

همچنین افرادی که خود و یا یکی از اعضای درجه یک خانواده شان پیشینه سرطان تیروئید دارند، مجاز به مصرف این آمپول چربی سوز برای از دست دادن وزن نیستند.

عوارض خفیف آمپول لاغری saxenda

یکی از دلایلی که سبب گردیده تا اغلب متخصصین، جراحی لاغری را به بیماران توصیه کنند، پیامدهای حاصل از آمپول ساکسندا است. این آمپول همچون تمامی داروهای شیمیایی پیامدهای جانبی بسیاری را به همراه دارند.

پیامدهای جانبی پرهیز ناپذیر هستند و مطابق مقدار دوز دریافتی می توانند حاد، کم، موقتی و یا دائمی باشند. برخی از پیامدهای جانبی قابل کنترل هستند و برخی دیگر هم به تدریج رفع می شوند. چنان چه فرد با هر یک از علائمی که در زیر متذکر می شویم مواجه شود، بایستی بلافاصله با پزشک معالج خود در ارتباط باشد.

عوارض خفیف آمپول لاغری saxenda
عوارض خفیف آمپول لاغری saxenda

1)    یبوست 2) تغییر حس چشایی 3) اسهال 4) تقلیل اشتها 5) سرگیجه 6) سوزش معده 7) خشکی دهان 8) حالت تهوع 9) کوفتگی بدن 10) استفراغ 11) تورم و یا درد خفیف در قسمت شکم 12) اختلال در خواب 13) تورم، قرمزی، خارش 14) خستگی

نشانه های فوق تنها بخشی از پیامدهای خفیف حاصل از این آمپول است که بر اثر مصرف مداوم شخص برای حذف چربی های شکمی این عوارض شدید و یا حادتر می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر عوارض قرص لاغری را مطالعه کنید.

پیامدهای جدی تر آمپول لاغری ساکسندا

اغلب پیامدهایی که در این بخش متذکر شدیم، معمولا برای بیماران اتفاق نمی افتد، اما ممکن است به تدریج پیامدهای جدی تری را در سایر بخش های بدن به همراه داشته باشد.

چنان چه با هر یک از نشانه هایی که می تواند بیانگر عوارض جدی تر از مصرف دارو باشد مواجه گشتید، بایستی سریعاً این موضوع را با پزشک معالج خود در میان گذارید.

–   تپش قلب، سرگیجه، غش کردن که هر یک از آن ها نشاندهنده تغییر ضربان قلب در بیماران است.

–   چسبندگی دهان، سرگیجه، تقلیل ادرار، تشنگی، خشکی پوست، سردرد، خواب آلودگی و یا به طور کلی فقدان آب در بدن بیانگر پیامدهای جدی تر داروی لاغری است.

از دیگر عوارض جدی مصرف آمپول لاغری ساکسندا

–  ادرار خونی، کم و یا زیاد شدن ادرار (نارسایی کبد) از دیگر عوارض جدی مصرف آمپول لاغری ساکسندا است.

–  تاری دید، اختلال در صحبت کردن، اضطراب، تپش قلب، سرگیجه، خواب آلودگی، سردرد، عدم تمرکز، خستگی، گرسنگی، نگرانی و استرس، حالت تهوع، حس سرخوشی، کج خلقی، سوزن سوزن شدن و یا بی حسی در زبان و لب ها، ضعف و لرزش، تعریق و خستگی تنها بخشی از علائم فقدان قند موجود در خون است.

–   درد میان شانه ها، استفراغ، درد شکم و حالت تهوع نیز از دیگر نشانه های سنگ صفرا است که می تواند ناشی از پیامدهای جدی تر این آمپول لاغری باشد.

–   از دیگر پیامدهای جدی این آمپول، خارش پوست در بین تمامی بیمارانی است که برای از دست دادن چربی های شکمی از این دارو استفاده می کنند.

از دیگر عوارض جدی مصرف آمپول لاغری ساکسندا
از دیگر عوارض جدی مصرف آمپول لاغری ساکسندا

پیامدهای حاد آمپول لاغری saxenda

این داروی لاغری پیامدهای حاد دیگری نیز به همراه دارد که بیمار برای جلوگیری از صدمات جبران ناپذیر بایستی استفاده از آن را سریعاً متوقف کنند. این نشانه ها عبارتند از:

تشنج، عدم هوشیاری که ناشی از افت بسیار شدید گلوکز خون است.

تب و لرز، کمر درد، درد در بخش فوقانی و سمت چپ شکم، ورم شکم، حالت تهوع و افزایش ضربان قلب از نشانه های پانکراتیت در فرد است که حاصل از پیامدهای حاد مصرف آمپول فوق می باشد.

مشکل تنفسی، خارش پوست، تورم گلو و یا صورت، خس خس سینه که بخشی از نشانه های شدید حساسیت در مصرف کنندگان این داروی چربی سوز است.

شاید برخی از افراد پیامدهای جانبی به جز موارد ذکر شده را بر اثر مصرف این آمپول چربی سوز شکمی تجربه کنند. چنان چه پس از استفاده از این آمپول تغییر نگران کننده شدیدی را در خود مشاهده کردید، بهتر است بلافاصله این مشکل را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

پیامدهای حاد آمپول لاغری saxenda
پیامدهای حاد آمپول لاغری saxenda

خطرات تزریق آمپول لاغری saxenda

پیش از انجام تزریق این آمپول چربی سوز بایستی پزشک معالج خود را در جریان کلیه پیشینه مشکلات خود قرار دهید. چنان چه حامله و یا شیرده هستید و یا بنا به دلایلی از داروی خاصی استفاده می کنید و در مجموع با مشکلات دیگری همراه هستید، بهتر است پیش از آغاز تزریق، دکترتان را مطلع سازید. شاید موارد فوق بر شیوه و مقدار کاربرد شما از مصرف داروها اثرگذار باشد. خطرات جدی آمپول لاغری saxenda عبارتند از:

خطرات تزریق آمپول لاغری saxenda
خطرات تزریق آمپول لاغری saxenda

سنگ صفرا:

مصرف این آمپول در برخی مواقع سبب بروز سنگ کیسه صفرا در بیمار می شود، زیرا این عارضه بر اثر تقلیل وزن سریع روی بیماران ایجاد می شود.

اختلالات قلبی عروقی:

ممکن است آمپول لیراگلوتاید سبب افزایش ضربان قلب در افراد شود. چنان چه با سابقه مشکلات و یا نارسایی قلبی، درد قفسه سینه (آنژین) و یا سکته قلبی مواجه شده اید، بایستی در خصوص اثر دارو و میزان استفاده از آن با پزشک معالج خود صحبت کنید.

اختلالات روده:

متخصصین هنوز تاثیری که این آمپول روی دستگاه گوارش به همراه دارد را به دست نیاورده اند. اما چنان چه به هر علتی در هضم و گوارش مواد غذایی با مشکل خاصی همراه هستید، لازم است پیش از استفاده از این دارو پزشک معالج خود را مطلع سازید.

کارکرد کلیه ها:

اثری که این آمپول لاغری روی کارکرد کلیه ها بر جای می گذارد، از نظر متخصصین مشخص نیست. در صورتی که شما با عارضه کلیوی و یا نارسایی آن همراه هستید،

تقلیل شدید گلوکز خون:

شاید گلوکز خون در افرادی که از ساکسندا برای چربی سوزی شکم استفاده می کنند، تا حد قابل توجهی کاهش یابد. البته درصد افت گلوکز خون در بیمارانی که از داروی ضد دیابت نظیر سولفونیل اوره مصرف می کنند، به مراتب بیشتر است. چنان چه با علائم کاهش گلوکز خون مانند اضطراب، سرگیجه، عرق سرد، بی حسی، ضعف، ضربان قلب سریع و غیره همراه هستید،

التهاب لوزالمعده (پانکراتیت):

این دارو سبب بروز التهابات لوزالمعده در فرد مصرف کننده می شود. چنان چه با نشانه های این دارو و یا سوابق آن مواجه هستید، بهتر است از مصرف آن بپرهیزید.

سرطان تیروئید:

براساس تحقیقات صورت گرفته، تعداد محدودی از بیماران بعد از استفاده از این داروی لاغری به عارضه سرطان تیروئید گرفتار می شوند. افرادی که به سندروم نئوپلاسم نوع 2 مبتلا هستند، نبایستی از آمپول ساکسندا برای حذف چربی های انباشته در بدن استفاده کنند.

سرطان تیروئید:
سرطان تیروئید:

علائم خودکشی و یا افسردگی:

ریسک ابتلا به عارضه افسردگی در بیمارانی که از این داروی چربی سوز برای حذف تجمع چربی های انباشته استفاده می کنند، به مراتب بیشتر است.

افکار بسیار خطرناک نظیر تغییرات احساسی و رفتاری و یا خودکشی، آسیب شخصی از علائم افسردگی در فرد است. اگر با هر یک از نشانه های ذکر شده که بیانگر افسردگی شدید در فرد است مواجه شدید،

با توجه به خطرات حاصل از تزریق آمپول ساکسندا بهترین و مناسب ترین متد مورد تایید جهانی برای از دست دادن اضافه وزن در بیماران انجام جراحی لاغری است که بایستی توسط مجرب ترین جراحان متخصص چاقی انجام شود.

جراحی لاغری

عمل جراحی که تغییرات کلی در دستگاه گوارش شخص مبتلا به اضافه وزن بالا ایجاد می کند را جراحی لاغری می گویند که در تقلیل وزن بسیار موثر است. بعضی از جراحی های کاهش وزن با محدودتر شدن سایز معده سبب حس سیری مضاعف و تقلیل نوشیدنی ها و مواد غذایی در فرد می شوند.

اما بعضی دیگر از این تکنیک های جراحی، علاوه بر معده در دوازدهه (روده کوچک) تغییراتی را ایجاد کرده که سبب تقلیل جذب کالری دریافتی از مواد غذایی می شود.

اغلب متخصصین به منظور پیشگیری از پیامدهای حاصل از آمپول لاغری saxenda به بیماران دارای بی ام آی بالا جراحی لاغری را مناسب ترین گزینه پیشنهاد می کنند.

جراحی لاغری
جراحی لاغری

در حال حاضر یکی از بزرگترین مشکلات زندگی ماشینی، اضافه وزن بالا و بروز اختلالات مرتبط به آن است که همه افراد در تمامی رده های سنی را به خود درگیر کرده است.

حال با وجود این معضلات، بدتر از همه آن است که فرد به جای پیروی از رژیم لاغری و یا انجام فعالیت های ورزشی منظم روزانه، سریعترین متد تقلیل وزن یعنی استفاده از آمپول های چربی سوز را برای درمان خود انتخاب کند، غافل از این که داروی چربی سوز فوق می تواند عوارض جانبی حاد و شدیدی را به همراه داشته باشد.

انواع عمل های جراحی لاغری

جراحی لاغری بای پس معده (Roux-en-Y)

متد لاغری فوق یکی از انواع عمل های جراحی لاغری   Gastric bypass می باشد. حتی می توان بیان کرد که به عنوان یکی از متداول ترین تکنیک های این عمل جراحی محسوب می شود.

جراحی لاغری فوق دائمی و برگشت ناپذیر است که در طی پروسه جراحی، جراح متخصص بخش فوقانی معده را حذف و بخش باقیمانده آن را به وسیله مگنه و یا بخیه کاملاً می بندند. تقلیل حجم معده سبب می گردد که بیمار از مصرف مواد غذایی بسیار در یک وعده غذایی پرهیز کند و در نتیجه جذب خوراکی ها هم تا حد قابل توجهی تقلیل یابد.

بخش باقیمانده معده فقط بیست و هشت گرم از مواد غذایی معادل یک گردو را در خود جای دارد. معده هر فرد در حالت معمولی می تواند بخش اعظمی از مواد غذایی را در خود نگه دارد که همین امر یکی از مهمترین عوامل در افزایش وزن افراد و ابتلای آن ها به عارضه چاقی مفرط محسوب می شود.

برهمین اساس جراحان متخصص برای تقلیل وزن اقدام به برش بخشی از روده کوچک در طی این عمل جراحی می کنند که به طور مستقیم به معده یا همان کیسه کوچک متصل است.

سپس مواد غذایی وارد معده کوچک و سپس دوازدهه که متصل به آن است، خواهد شد. مواد غذایی مصرفی بیشتر معده و بخش نخست دوازدهه (روده کوچک) را پشت سر می گذارند و مستقیماً به بخش میانی دوازدهه داخل می شوند. جراحی فوق به دلیل پیشگیری از اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا مانند:

مشکلات قلبی عروقی، سکته مغزی، بازگشت غذا از معده به مری، آپنه خواب، پرفشاری و دیابت نوع دو به این گروه از بیماران توصیه می شود.

افراد کاندیدای عمل جراحی Gastric bypass

این متد جراحی لاغری و سایر عمل های مورد تایید جهانی لاغری در مواردی روی بیماران انجام می گیرد که:

1) بیمار دارای شاخص توده بدنی بالغ بر چهل کیلوگرم است و جزء چاقی شدید محسوب می شود.

2) افرادی که بی ام آی آن ها بین (35-39.9 kg) است و به عارضه چاقی مبتلا هستند.

افراد کاندیدای عمل جراحی Gastric bypass
افراد کاندیدای عمل جراحی Gastric bypass

3) شخص با اختلالات جدی سلامتی مانند پرفشاری، دیابت نوع دو و یا آپنه خواب مزمن همراه است.

این گروه از بیماران به منظور پیامدهای حاصل از آمپول لاغری saxenda می توانند از این جراحی لاغری برای از دست دادن تجمع چربی های انباشته در نواحی مختلف بدن استفاده کنند. البته جراحی فوق برای کلیه بیمارانی که با شاخص توده بدنی بالا همراه هستند، گزینه مناسبی محسوب نمی شود.

برای برآورد بیشتر جراح متخصص از انجام این تکنیک لاغری، نیاز است تا مراحل پزشکی متعددی روی بیماران دارای bmi بالا انجام شود.

لازم به ذکر است که بعد از این عمل جراحی، شیوه زندگی بیمار با تغییرات کلی همراه می شود و نسبت به مصرف آمپول لاغری ساکسندا که شخص بایستی طی سال های متوالی هزینه گزافی را بپردازد، این متد جراحی اقتصادی تر است.

دوران ریکاوری بعد از جراحی Gastric bypass

دوران نقاهت این عمل جراحی به مراتب آسانتر از تزریق آمپول لاغری ساکسندا است که می تواند به دلیل عوارض موجود سبب تاخیر برگشت شخص به امور شغلی خود شود. در این بخش سعی داریم تا در خصوص دوران بازیابی شخص پس از جراحی لاغری اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم:

دوران ریکاوری بعد از جراحی Gastric bypass
دوران ریکاوری بعد از جراحی Gastric bypass

برگشت به کار:

اغلب بیماران تحت عمل جراحی با توجه به شیوه انجام جراحی باز و یا لاپاراسکوپی، بعد از هفت الی بیست و هشت روز می توانند مجدداً به امور شغلی خود بازگردند. مدت زمان بهبودی شخص به بهره مندی از نوع جراحی بستگی دارد و در بیماران متعدد، این امر ناهمگون است. قطعاً در تکنیک جراحی باز، بیمار به دوران نقاهت بیشتری نیاز دارد.

دقت داشته باشید که زمان مشخصی برای دستیابی به بهبودی کامل وجود ندارد که بتوان بیان کرد که شخص در این مدت بازیابی خود را به طور کامل به دست می آورد. البته تفاوت بسیاری میان بازگشت شخص به بهبودی کامل و امور طبیعی وجود دارد.

استفاده از محصولات غذایی:

در نود روز نخست بعد از جراحی، بیماران بایستی از یک برنامه رژیم غذایی مخصوصی استفاده کنند و بعد از آن به تدریج با تغییر در سبک عادات غذایی، برنامه لاغری آن ها کمی عادی می شود.

فعالیت های فیزیکی:

در مدت بازیابی سه ماهه، بیمار بایستی استراحت بیشتری نسبت به قبل داشته باشد و از مواردی که سبب فشار بسیار زیاد به معده جدید می شود، پیشگیری کند.

در این دوران انجام هر گونه بلند کردن اجسام سنگین و یا فعالیت های غیر قابل تحمل طبق تجویز پزشک معالج متوقف می شود. هر چند فعالیت های سبکی نظیر پیاده روی آهسته، برای پیشگیری از عارضه یبوست امری بسیار مهم تلقی می شود، اما نبایستی سبب خستگی شخص در این دوران شود.

فعالیت های فیزیکی:
فعالیت های فیزیکی:

پیشگیری از افتادگی پوست پس از جراحی Gastric bypass

نشانه مثبت تقلیل وزن بعد از عمل جراحی فوق، شل شدگی پوست در بیماران است. به منظور پیشگیری از این عارضه بیماران می توانند از اقداماتی نظیر:

1)    تمرینات یوگا 2) مصرف سبزیجات و میوه های تازه 3) سعی در تولید عضلات بیشتر 4) مصرف آب فراوان 5) بهره مندی از اسکراب نمک استفاده نمایند.

پیشگیری از افتادگی پوست پس از جراحی Gastric bypass
پیشگیری از افتادگی پوست پس از جراحی Gastric bypass

همچنین در صورتی که شخص، وزن متوسط و یا اندکی را حاصل از عمل جراحی بای پس معده از دست دهد، به تدریج پوست جمع خواهد شد. اما در شرایطی که تقلیل وزن در بیمار بر اثر پیروی از کلیه دستورالعمل های پزشکی در راستای رژیم لاغری بیشتر اتفاق افتاد، ممکن است نیاز باشد تا شخص برای معالجه حفظ سلامتی و رفع این مشکل از متخصصین زیبایی برای تناسب اندام زیباتر کمک بگیرد.

جراحی لاغری بای پس معده از طریق انحراف بلیو پانکراتیت به روش (duodenal switch)

جراحی فوق که یکی دیگر از شیوه های جراحی لاغری بای پس معده است، گزینه مناسبی برای پیشگیری از عوارض آمپول لاغری saxenda است.

جراحان متخصص در تکنیک چند بخشی و پیچیده فوق تقریباً هشتاد درصد از معده توپی شکل بیمار که سبب افزایش وزن وی شده است را حذف می کنند.

در این تکنیک از بای پس معده، لوله ای که مواد غذایی را در قسمت دوازدهه رها می کند، همراه با قسمت اندکی از روده کوچک که به طور معمول متصل به معده است، تنها در بدن بیمار باقی می ماند.

در عمل فوق بخش اعظمی از سیستم گوارش که به بخش پایانی روده متصل است، به روده اثنی عشری در مجاور معده پیچیده می شود تا از این طریق بیمار با مصرف مواد غذایی کمتر و جذب پایین تر محصولات غذایی با تقلیل وزن همراه شود.

با توجه به این که تکنیک فوق بسیار اثربخش است، اما می تواند پیامدهایی مانند فقدان ویتامین و یا سوء تغذیه را در بیماران به همراه داشته باشد که از طریق مصرف مکمل های دارویی که جراح معالج پس از جراحی به بیماران تجویز می کنند، این مشکل برطرف خواهد شد.

لازم به توضیح است که به طور معمول جراحی فوق به بیمارانی که با شاخص توده بدنی بالای پنجاه کیلوگرم همراه هستند، گزینه مناسبی در نظر گرفته می شود.

جراحی لاغری باندینگ شکمی قابل تنظم

عمل لاغری حلقه گذاری معده یکی دیگر از شیوه های جراحی معده برای لاغری مورد تایید جهانی است که می تواند گزینه مناسبی برای دستیابی به وزن طبیعی و پیشگیری از عوارض آمپول لاغری saxenda به بیماران دارای اضافه وزن بالا توصیه شود.

جراحی فوق برای معالجه اضافه وزن بالا با عنوان جراحی Bariatric در کل دنیا معروف است که اغلب جراحان متخصص به بیماران برای حذف چربی های انباشته تجویز می کنند.

جراحی لاغری باندینگ شکمی قابل تنظم
جراحی لاغری باندینگ شکمی قابل تنظم

در طی این تکنیک جراحی، محیط معده بیمار از طریق حلقه سیلیکونی کاهش می یابد و در نهایت بیمار با مصرف اندکی از مواد غذایی احساس سیری بیشتری خواهد کرد. بهره مندی از تکنیک فوق سبب تقلیل مواد غذایی و در نهایت کاهش وزن بیمار در یک بازه زمانی کوتاه می شود.

بر مبنای تحقیقات صورت گرفته از سوی انجمن ASMBS بیش از دویست و شانزده هزار عمل جراحی لاغری که در سال 2016 میلادی در کشور آمریکا برای بیماران دارای BMI بالا انجام شده است، حدود (3.6%) آن ها از جراحی حلقه گذاری معده برای رسیدن به وزن طبیعی و یا ایده آل استفاده کرده اند.

پیشنهاد می کنیم از پست آمپول لاغری victoza دیدن کنید.

مزیت های جراحی لاغری گاستریک باندینگ

بیان مزایای جراحی لاغری مورد تایید جهانی فوق، یکی از مهمترین مواردی است که می تواند مقایسه مناسبی برای پیامدهای حاصل از تزریق آمپول لاغری ساکسندا باشد. بر همین اساس در این بخش به چند نمونه از مزیت های جراحی باندینگ شکمی قابل تنظیم اشاره خواهیم کرد:

بهره مندی از عمل جراحی فوق در مقایسه با دیگر عمل های لاغری راحت تر و در یک بازه زمانی کوتاه تر روی بیماران کاندیدای عمل جراحی انجام می شود.

همان طور که از نام جراحی پیداست، تکنیک فوق قابل تنظیم است.

حلقه قابل تنظیم سیلیکونی را می توان از طریق لاپاراسکوپی و فاقد از هر گونه شکاف بزرگی روی بیماران تحت عمل جراحی انجام داد.

می توان به جرات بیان کرد که در بین تمامی متدهای جراحی لاغری، تنها متد استاندارد عمل جراحی لاغری برای نوجوانان رده سنی بالای دوازده سال است که می تواند در از دست دادن تجمع بافت های چربی انباشته در بدن مثمر ثمر باشد.

قابل تحمل برای اغلب بیماران در کلیه رده های سنی و موقعیت های جسمی است.

شاخص توده بدنی بین بیست و شش الی نود کیلوگرم

جراحی باندینگ شکمی قابل تنظیم مناسب برای بیماران دارای شاخص توده بدنی بین بیست و شش الی نود کیلوگرم است.

کوتاه بودن مدت زمان بستری بودن بیمار و همچنین پایین ترین درصد پیامدهای کوتاه مدت بعد از جراحی لاغری از دیگر مزیت های تکنیک جراحی لاغری فوق محسوب می شود.

بایستی متذکر شد که هیچ تقلیل جذب مواد غذایی صورت نمی گیرد و بیمار در کنار از دست دادن وزن با بهره مندی از این تکنیک می تواند کلیه مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن را از طریق دریافت مواد غذایی جذب کند.

شاخص توده بدنی بین بیست و شش الی نود کیلوگرم
شاخص توده بدنی بین بیست و شش الی نود کیلوگرم

توصیه های غذایی و شیوه زندگی بعد از جراحی حلقه گذاری معده

تاثیر حلقه سیلیکونی قابل تنظیم معده به تسلط فرد بیمار در تغییر عادات غذایی و رژیم لاغری و از همه مهمتر موفقیت جراحی بستگی دارد.

بیمارانی که برای لاغری این تکنیک جراحی را انتخاب می کنند، بایستی در روش زندگی خود تغییراتی را در دراز مدت ایجاد کنند تا بتوانند موفقیت های بسیاری را در این مسیر کسب کنند. در ادامه دقت به کلیه نکات ذکر شده پس از عمل جراحی فوق امری مهم و ضروری تلقی می شود:

مصرف پنج وعده مواد غذایی که شامل(یک وعده صبحانه، مواد غذایی پروتئینی دو وعده، سوپ، پوره سبزیجات) پیشنهاد می شود.

به دلیل تقلیل ظرفیت معده، هر وعده غذایی بیمار بعد از جراحی بایستی به اندازه یک فنجان سر خالی باشد.

از قاشق کوچک برای صرف مواد غذایی استفاده کنید.

سی دقیقه پیش از غذا و به مدت شصت دقیقه پس از مصرف مواد غذایی از هیچ نوشیدنی استفاده نکنید.

سی دقیقه پیش از غذا و به مدت شصت دقیقه پس از مصرف مواد غذایی از هیچ نوشیدنی استفاده نکنید. زیرا علاوه بر بدحالی بیمار سبب افزایش پیامدهای بعد از جراحی در فرد تحت عمل جراحی می شود.

از مصرف مواد غذایی فست فودی و همچنین نوشابه های گازدار که جزئی از مواد غذایی غیراستاندارد محسوب می شوند، پرهیز کنید.

دو بار در روز پیاده روی سریع به مدت چهل و پنج دقیقه داشته باشید. زیرا این امر علاوه بر حذف چربی های انباشته در از دست دادن وزن بیمار تاثیرگذار خواهد بود و به قوی بودن ماهیچه ها نیز کمک شایانی می کند.

براساس این که هدف کلی از انجام این عمل جراحی تغییر شیوه زندگی بیمار است، بایستی بیان کرد که بعد از گذشت بیست و چهار ماه، شخص توانسته است تا تغییرات کلی را در شیوه زندگی خود برای حفظ سلامتی و تثبیت وزن ایجاد کند.

به همین منظور اغلب جراحان متخصص پیشنهاد می کنند که پس از این مدت حلقه سیلیکونی را از معده خارج کنند. البته تا هنگامی که حلقه عارضه ای را برای شخص بیمار ایجاد نکرده است، می توانید از مزیت های آن بهره مند شوید.

اغلب بیماران شصت الی هفتاد درصد از اضافه وزن خود را بعد از عمل جراحی به تدریج از دست می دهند که این تقلیل وزن رابطه مستقیمی با شیوه تغذیه، میزان همکاری و فعالیت فرد بیمار در طی دوره بازیابی دارد.

جراحی لاغری اسلیو معده

یکی دیگر از پرطرفدارترین تکنیک های عمل جراحی لاغری و در عین حال مورد تایید جهانی به منظور پیشگیری از پیامدهای آمپول لاغری saxenda، جراحی گاسترکتومی اسلیو و یا کوچک کردن معده است.

در حقیقت شما با انجام این تکنیک لاغری که در بخش نخست پروسه عمل بای پس معده از طریق انحراف بلیو پانکراتیت است، تقلیل وزن قابل ملاحظه ای را تجربه خواهید کرد. این تکنیک می تواند کلیه مواردی که برای از دست دادن وزن برای یک بیمار مورد نیاز است را در بر داشته باشد.

جراحی لاغری اسلیو معده
جراحی لاغری اسلیو معده

با انجام جراحی فوق، ساختار کلی معده دستخوش تغییرات بسیاری می شود که طی آن میزان کالری مورد نیاز بدن تا حد بسیار زیادی تقلیل می یابد. البته شرایط بیمار بیانگر مناسب ترین متد جراحی شخص واجد شرایط عمل جراحی است.

جراح متخصص بایستی مواردی از قبیل عادات غذایی، شاخص توده بدنی بیمار، اختلالات سلامتی و هر گونه جراحی که در گذشته انجام داده اید و خطرات آن ها را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند.

تکنیک لاغری فوق از طریق لاپاراسکوپی و به وسیله شکاف های بزرگ در ناحیه شکم برای بیماران کاندیدای عمل جراحی فوق انجام می شود. بهتر است بدانید که جراحی اسلیو معده غیر قابل برگشت بوده و متدی ماندگار و دائمی محسوب می شود. هدف کلی جراحان متخصص از انجام این جراحی، تقلیل وزن بیمار با کاهش استفاده از مواد غذایی است.

بهترین کاندیدای عمل جراحی اسلیو معده

همان طور که گفتیم، این متد جراحی چاقی به عنوان یکی از جراحی های بسیار کاربردی برای معالجه عوارض اضافه وزن بالا در نظر گرفته می شود. اما نکته قابل توجه به این موضوع اختصاص دارد که شیوه فوق برای معالجه همه بیماران در هر رده سنی مناسب نیست.

بهترین کاندیدای عمل جراحی اسلیو معده
بهترین کاندیدای عمل جراحی اسلیو معده

بلکه پارامترهای متعددی مانند موقعیت جسمی و روحی، پیشینه دارویی، بیماری و عادات و رفتار بیمار و دیگر پارامترهای تاثیرگذار در آن دخیل است که تجویز آن تنها از طریق تشخیص جراح متخصص امکانپذیر است.

شرایط کاندیدای عمل:

 •   بی ام آی بیمار، بالغ بر چهل کیلوگرم بوده و به دلیل عدم امور شغلی و روزانه خود از اضافه وزن بالا رنج می برد.
 •   بیمارانی که پس از گذشت شش ماه از پیروی برنامه رژیم غذایی استاندارد و سالم، فعالیت های ورزشی مداوم و استفاده از داروهای تقلیل وزن مانند قرص ها و یا آمپول های لاغری که از سوی پزشک معالج تجویز می شود، در تقلیل وزن موفق نبوده اند.
 •   بیمارانی که به عارضه پرخوری مبتلا بوده و قادر نیستند تا برای رفع آن اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.
 •   افرادی که بر اثر مصرف برخی از داروها از حالت معمولی خود بیشتر گرسنه می شوند.
 •   بی ام آی بیمار بین سی و پنج الی چهل کیلوگرم است و از اختلالات زمینه ای نظیر آپنه خواب، دیابت، پرفشاری و کلسترول بالا رنج می برد.
 •   بیماران رده سنی بین هجده تا شصت و پنج سال نیز بهترین کاندیدای عمل جراحی کوچک کردن معده به منظور از دست دادن چربی های انباشته در نظر گرفته می شوند.
 •   افرادی که به مصرف هیچ نوع مشروبات الکلی و یا مواد مخدر اعتیاد ندارند.

در مجموع می توان بیان کرد که شخصی که از لحاظ روحی و روانی قادر است تا در عادات رژیم غذایی و شیوه زندگی خود تغییرات کلی را ایجاد کند، می تواند برای تقلیل سریع وزن و جلوگیری از تزریق آمپول لاغری ساکسندا که می تواند پیامدهای بسیاری را در پی داشته باشد، از این تکنیک جراحی لاغری روز دنیا بهره مند شوند.

مزیت های جراحی لاغری اسلیو معده

به منظور پیشگیری از پیامدهای آمپول لاغری saxenda ذکر مزیت های این تکنیک عمل جراحی موثرترین مقایسه بهره مندی از جراحی لاغری به شمار می آید. بهتر است بدانید که عمل جراحی کوچک کردن معده به شکل لاپاراسکوپی برای بیماران کاندیدای این عمل جراحی انجام می شود که پیامدهای آن به مراتب از جراحی به روش باز کمتر است.

همچنین مدت زمان بازیابی بیمار بعد از انجام جراحی نسبت به دیگر متدهای کاهش وزن کوتاهتر بوده است که این عامل می تواند از مهمترین مزیت جراحی اسلیو در نظر گرفته شود.

تکنیک فوق با تقلیل اشتهای بیمار، پروسه کاهش وزن برای بیمارانی که این متد را برای دستیابی به وزن طبیعی خود انتخاب می کنند، امری بسیار سخت و دشوار محسوب نمی شود. پیلور معده بدون هیچ گونه دستکاری و یا تغییر در مسیر سیستم گوارش روی بیماران انجام می شود.

عوامل تاثیرگذار در هزینه جراحی لاغری اسلیو معده

نخست بایستی پارامترهایی نظیر جراح لاغری، انجام جراحی و از همه مهمتر نوع بیمه بیمار را برای بهره مندی از مزیت های این عمل جراحی در نظر بگیریم زیرا می تواند اثرات بسیاری را روی هزینه جراحی اسلیو معده به همراه داشته باشد.

هزینه انجام جراحی لاغری که روی بیماران انجام می شود، پایدار و پابرجا بوده و ممکن است براثر پارامترهای بسیاری که در زیر متذکر می شویم متغیر باشد:

–       هزینه لوازم و تجهیزات مورد استفاده در زمان جراحی اسلیو معده یکی از عوامل تاثیرگذار در هزینه عمل کوچک کردن معده است.

–       بیمار قبل و بعد از جراحی بایستی رادیولوژی و آزمایشات متعددی را برای پروسه جراحی پشت سر بگذارد که این عامل روی هزینه جراحی تاثیرگذار است.

–       ویزیت های منظم پیش و پس از جراحی اسلیو معده از دیگر پارامترهای اثرگذار در هزینه جراحی به حساب می آید.

مهمترین مواردی که روی دستمزد جراح متخصص تاثیر دارد

–       تخصص، مهارت، سابقه از مهمترین مواردی است که روی دستمزد جراح متخصص تاثیر دارد.

–       یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار روی هزینه جراحی اسلیو معده را می توان به هزینه های بیهوشی اشاره کرد.

ممکن است بیماران پس از انجام جراحی کوچک کردن معده و تثبیت وزن، مبلغی را برای تامین مکمل ها، گرفتن مجرب ترین مربی ورزشی و انجام جراحی زیبایی که در اثر افتادگی پوست بر اثر تقلیل وزن ایجاد شده است را متقبل شوند که تمامی موارد روی هزینه جراحی اسلیو معده تاثیرگذار است.

برآورد هزینه های جراحی لاغری فوق و مقایسه آن با تزریق آمپول های لاغری چربی سوز مخصوص شکم مانند ساکسندا که بایستی به صورت مستمر انجام شود، بهترین انتخاب برای بهره مندی از مناسب ترین روش در از دست دادن وزن و پیشگیری از عوارض مرتبط به اضافه وزن بالا است.

مهمترین مواردی که روی دستمزد جراح متخصص تاثیر دارد
مهمترین مواردی که روی دستمزد جراح متخصص تاثیر دارد

زندگی پس از جراحی کوچک کردن معده به چه صورت است؟

زندگی این گروه از بیماران همچون دیگر افراد معمولی در جریان است. به ندرت پیش می آید که در برخی از بیماران بعد از جراحی، فرد تا مدت شش ماه از عمل کوچک کردن معده با استفراغ، تهوع، تعریق زیاد و یا افزایش ضربان قلب مواجه شود که این حالات به تدریج رفع می گردد.

دقت داشته باشید که جراحی کوچک کردن معده به عنوان یکی از متدهای معالجه اضافه وزن بالا است که شخص بیمار بایستی پس از جراحی از تمامی دستورالعمل های جراحی در خصوص رژیم لاغری استاندارد و از همه مهمتر تمرینات فیزیکی مناسب برای تثبیت وزن استفاده کند.

بنابراین چنان چه شخص از اراده و همت کافی در این مسیر برخوردار نباشد، ممکن است بلافاصله بعد از مدتی مجدداً با افزایش وزن همراه شود.

جراحی لاغری پلیکاسیون معده

پلیسه معده در بیمارانی که دارای شاخص توده بدنی بین 30-35 kg هستند، شیوه مناسب و کاربردی در نظر گرفته می شود. این گروه از بیماران، ضریب چربی تقریباً سی و پنج الی چهل کیلوگرم را دارا هستند که از طریق بهره مندی از مزیت های جراحی لاغری فوق می تواند تا حد قابل توجهی از اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا و یا عوارض حاصل از تزریق آمپول لاغری ساکسندا را کاهش دهد.

بیمارانی که بر اثر چاقی مفرط به عارضه دیابت نوع دو، پرفشاری، مشکلات قلبی عروقی و یا مغزی همراه هستند، جراحی پلیکاسیون معده مناسب ترین گزینه برای رفع این سری از اختلالات به حساب می آید.

با توجه به این که جمعیت بیماران با وزن اضافی سی الی چهل کیلوگرم از دیگر بیماران چاق بیشتر است، اما افرادی که از این تکنیک برای از دست دادن وزن استفاده می کنند نیز بسیار است.

مزیت های جراحی پلیکاسیون معده

جراحی پلیسه معده قابل برگشت بوده و پس از مدتی چنان چه بیمار با هر گونه عارضه ای مبنی بر پیامدهای این جراحی همراه شود، می توانند معده را به حالت نخست بازگرداند.

تکنیک فوق برای بانوانی که مایلند در آینده بارداری را تجربه کنند، گزینه مناسبی به شمار می آید. شیوه فوق، روشی کارآمد برای بیمارانی است که به مراجعات منظم پزشکی تمایل کمتری دارند.

در جراحی پلیکاسیون معده به دلیل بهره مندی از متد لاپاراسکوپی، فرد بیمار بعد از انجام جراحی، درد و ناراحتی کمتری را احساس خواهد کرد.

مزیت های جراحی پلیکاسیون معده
مزیت های جراحی پلیکاسیون معده

به علت ایجاد عدم جذب و کاهش حجم مواد غذایی، بیمار بعد از جراحی به مکمل های غذایی و داروهایی نیاز دارد که پزشک معالج آن ها را برای تامین مواد مغذی مورد نیاز به بیماران توصیه می کنند.

به دلیل عدم تغییر در آناتومی معده، شخص بیمار پیامدهای کمتری را از انجام جراحی پلیسه معده نسبت به دیگر متدهای جراحی لاغری تجربه خواهد کرد.

این تکنیک در مقایسه با سایر عمل های جراحی مقرون به صرفه بوده و به طور معمول زمان بستری شدن بیمار در بیمارستان به مدت یک شب می باشد. البته بازگشت شخص به امور شغلی و یا روزانه سریعتر بوده به طوری که پس از هفت روز بیمار می تواند به فعالیت های خود همچون گذشته بپردازد.

شیوه انجام جراحی لاغری پلیکاسیون معده

شیوه انجام جراحی نیز می تواند مقایسه دقیق تری نسبت به پروسه تقلیل وزن با آمپول های لاغری ساکسندا برای بیماران باشد. این جراحی به عنوان یک عمل کم تهاجمی در نظر گرفته می شود و به وسیله متد لاپاراسکوپی و از طریق بیهوشی عمومی روی بیماران کاندیدای این عمل جراحی انجام می گیرد.

دوران بهبودی و بازیابی بیمار بعد از جراحی به دلیل استفاده از روش لاپاراسکوپی برای معالجه اضافه وزن بالا کمتر است و شخص می تواند سریعتر به روال زندگی معمولی خود بازگردد.

جراح متخصص با استفاده از وسایل مخصوص جراحی لاپاراسکوپی برش های کوچکی را در ناحیه تحت درمان ایجاد می کنند و از این طریق وسایل مربوط به جراحی که می تواند مهمترین عامل روی هزینه جراحی در نظر گرفته شود را برای انجام پروسه جراحی به داخل بدن بیمار وارد می کنند.

جراح معالج به وسیله لاپاراسکوپ که به مانیتور موجود در اتاق عمل متصل است، می تواند به آسانی بخش داخلی شکم بیمار را مشاهده نموده و به روند جراحی تسلط بیشتری داشته باشند.

در طی جراحی، پزشک قسمت خمیدگی معده را به قسمت درونی معده تا می زند و سپس آن را به وسیله بخیه های مخصوص در محل خود ثابت می کنند. جراحی پلیکاسیون معده باعث تقلیل سایز معده تقریباً تا حدود هفتاد و پنج درصد می شود.

بعد از اتمام جراحی، جراح متخصص اقدام به خارج نمودن کلیه ابزارهای مخصوص جراحی می کند و در نهایت برش های ایجاد شده در ناحیه شکم بیمار را بخیه می زنند. به طور معمول جراح متخصص یک تا دو شب بستری شدن بیمار را برای مراقبت های ویژه در بیمارستان به بیماران تحت این عمل جراحی توصیه می کنند.

مهمترین الزامات بعد از جراحی پلیکاسیون معده

همچون دیگر تکنیک های عمل جراحی چاقی، افرادی که این متد لاغری را برای تقلیل وزن انتخاب کرده اند، تا مدتی بعد از عمل جراحی بایستی از رژیم لاغری متعادل و تغییرات کلی در شیوه زندگی خود برای عملکرد بهتر جراحی استفاده کنند.

رژیم لاغری فوق در چهارده روز نخست بعد از عمل بر مبنای مصرف مایعات سالم و مقوی است که به تدریج بیمار می تواند از خوراکی های جامد با تشخیص جراح متخصص و به مقدار محدود در هر وعده غذایی استفاده کند. اما در خصوص الزامات مراقبتی بعد از جراحی بایستی متذکر شویم که:

مهمترین الزامات بعد از جراحی پلیکاسیون معده
مهمترین الزامات بعد از جراحی پلیکاسیون معده

تا چهارده روز بعد از عمل، بیمار بایستی از کشیدن سیگار به دلیل عوارضی که ممکن است روی معده ایجاد شود، خودداری کند.

جویدن کامل مواد غذایی و به آرامی غذا میل کردن برای گوارش بهتر مواد غذایی یکی دیگر از مراقبت های پس از جراحی است که بیماران به رعایت آن بایستی پایبند باشند.

پیروی از کلیه دستورالعمل های رژیم غذایی سالم

پیروی از کلیه دستورالعمل های رژیم غذایی سالم و متعادل از دیگر مراقبت های پس از جراحی است که بیماران موظف به انجام آن هستند.

تا یک ماه بعد از عمل جراحی لاغری فوق بیمار بایستی از تمرینات فیزیکی سبک نظیر پیاده روی آهسته برای حذف تجمع چربی های انباشته در برنامه روزانه خود استفاده کند.

به هیچ عنوان در زمان مصرف مواد غذایی و یا نیم ساعت قبل از صرف وعده های اصلی غذایی، از مایعات و یا آب استفاده نکنید.

پیروی از کلیه دستورالعمل های رژیم غذایی سالم
پیروی از کلیه دستورالعمل های رژیم غذایی سالم

داروهای مسکنی که جراح متخصص برای تسکین درد به بیماران بعد از انجام جراحی توصیه می کنند را بایستی به صورت منظم و در زمان مقرر خود مصرف کنید.

لبنیات، تخم مرغ، گوشت از جمله مواد پروتئینی هستند که بیماران بایستی در برنامه رژیم غذایی خود به میزان کالری دریافتی روزانه استفاده کنند.

دقت داشته باشید که پیروی از تمامی مراقبت های بعد از جراحی پلیکاسیون معده سبب تسریع روند بهبودی و پیشگیری از پیامدهای مرتبط به اضافه وزن بالا در بیماران می شود.

جراحی لاغری بای پس روده

یکی از متداول ترین جراحی های لاغری برای حذف تجمع چربی های انباشته در بدن و همچنین جلوگیری از اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا، جراحی جابجایی دوازدهه و یا بای پس معده است. جراحی فوق با کنترل استفاده از خوراکی ها و محدود کردن جذب کالری دریافتی سبب تقلیل وزن قابل ملاحظه بیماران می شود.

در این تکنیک نیز همچون سایر جراحی های لاغری، بیمار بایستی در شیوه زندگی خود تغییرات کلی را برای دستیابی به عملکرد مطلوب تر انجام دهد. لذا، جراحان متخصص با عبور مواد غذایی از قسمت وسیعی از روده و معده، به تقلیل جذب کالری و از دست دادن وزن به بیمارانی که از چاقی مفرط رنج می برند، کمک شایانی می کنند.

در حقیقت مواد غذایی بدون عبور از معده و یا روده، به شکل مستقیم به بخش دوم روده وارد شده و پروسه جذب و گوارش در آن ها انجام می گیرد.

به این ترتیب بیمارانی که کاندیدای این عمل جراحی هستند عبارتند از:

–       عمل لاغری برای بیمارانی که بی ام آی آن ها در حدود سی و پنج الی چهل کیلوگرم است و به عارضه چاقی مفرط مبتلا هستند، می توانند از مزیت های جراحی لاغری فوق بهره مند شوند.

–       بیمارانی که با اختلالات خاصی نظیر فشار خون بالا و یا دیابت نوع دو مبتلا هستند، برای رفع این عارضه می توانند از عمل لاغری بای پس معده استفاده کنند.

–       بیمارانی که بر اثر اضافه وزن بالا با پیامدهای جانبی از جمله کمردرد و یا زانو درد مواجه هستند.

به طور کلی این گروه از بیماران با انجام جراحی لاغری بای پس معده که مورد تایید جهانی است، می توانند از متدهای ناپایداری نظیر تزریق آمپول لاغری چربی سوز که می تواند به تدریج عوارض حاد و شدیدی را در فرد ایجاد کند، پیشگیری کنند.

مزیت های جراحی بای پس معده

هر چند ممکن است انجام جراحی لاغری فوق کمی سخت و پیچیده به نظر آید، اما از نظر جراحان متخصص، این عمل لاغری یکی از اصلی ترین متدهای معالجه چاقی مفرط معرفی می شود که می تواند از تزریق آمپول لاغری saxenda نیز روی بیماران موثرتر عمل کند.

به همین منظور در این بخش از مقاله، سعی داریم که مهمترین مزیت های این تکنیک جراحی لاغری فوق را متذکر شویم:

–       حفظ سلامتی، تقلیل وزن سریع و بهبود وضعیت جسمانی بیمار برای بیمارانی که با شاخص توده بدنی بالا همراه هستند، یکی از مهمترین مزیت های جراحی لاغری بای پس معده محسوب می شود.

–       این متد جراحی میزان دریافت محصولات غذایی را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد و از ترشح بیش از حد هورمون گرلین که مهمترین عامل در اضافه وزن بیماران است، پیشگیری می کند.

–       برگشت مجدد اضافه وزن در این گروه از بیماران بسیار پایین است.

–       به علت تقلیل وزن بسیار بالا، میزان متابولیسم بدن نیز در بیماران تحت این عمل جراحی لاغری به مراتب افزایش می یابد.

–       در مقایسه با سایر عمل های جراحی لاغری، عمل بای پس معده عملکرد تاثیرگذارتری را به همراه دارد و به عنوان مهمترین شیوه معالجه دیابت نوع دو محسوب می شود.

پیشنهاد می کنیم از پست هورمون لاغری دیدن کنید.

کاهش استفاده داروهایی که حاصل از پیامدهای اضافه وزن بالا هستند

–       با تقلیل وزن، استفاده داروهایی که حاصل از پیامدهای اضافه وزن بالا هستند، به مراتب کاهش می یابد و با انجام تمرینات فیزیکی مناسب و رعایت رژیم لاغری متعادل می توانید در کمترین زمان، بی ام آی نرمال و طبیعی که سال ها آرزو داشتید را کسب کنید.

–       مشکلات تنفسی و اختلالات مفاصل مانند آپنه خواب و یا زانو درد با انجام این عمل جراحی تا حد قابل توجهی در شخص بیمار کاسته می شود.

–       دستیابی به تناسب اندامی زیبا سبب افزایش حس اعتماد به نفس در بیمارانی که از این تکنیک برای درمان استفاده کرده اند، می شود.

کاهش استفاده داروهایی که حاصل از پیامدهای اضافه وزن بالا هستند
کاهش استفاده داروهایی که حاصل از پیامدهای اضافه وزن بالا هستند

جراحی لاغری پیکرتراشی (لیپوماتیک)

در حال حاضر یکی دیگر از جراحی های لاغری مورد تایید جهانی که می تواند موثرترین شیوه پیشگیری از عوارض آمپول لاغری saxenda به بیمارانی که به دنبال حذف تجمع چربی های انباشته در ناحیه شکم هستند معرفی شود، جراحی لاغری پیکرتراشی است.

اغلب بیمارانی که نمی توانند بافت های چربی نواحی مختلف بدن را از طریق فعالیت های ورزشی حذف کنند، از متد آسان و راحت لیپوماتیک تحت نظر مجرب ترین متخصصین زیبایی استفاده می کنند.

بسیاری از افراد برای از دست دادن وزن از هر متدی مانند مصرف قرص های لاغری و یا تزریق آمپول های چربی سوز استفاده می کنند. غافل از این که مصرف مداوم آن ها می توانند پیامدهای جبران ناپذیری را به تدریج برای آن ها به همراه داشته باشد.

تعریف جراحی لیپوماتیک

در مجموع جراحی لیپوماتیک به شیوه های غیر تهاجمی و یا تهاجمی گفته می شود که از طریق آن می توان بخش های متعدد بدن که به صورت نافرم هستند را لاغر نموده و به فرم دلخواه خود که می تواند در تناسب اندام آن ها موثر باشد، در آورند.

این تکنیک لاغری به حذف چربی های انباشته در قسمت تحتانی پوست از طریق دستگاه های لیپوماتیک، لیپولیز، لیپوساکشن و یا بادی جت به درمان بیماران کمک شایانی می کند. لیپوماتیک گزینه مناسبی برای بیمارانی است که با شاخص توده بدنی بالغ بر بیست و پنج الی سی کیلوگرم همراه هستند.

در مجموع؛ تکنیک فوق برای بیمارانی که با افزایش وزن در قسمت پایین تنه همراه هستند، گزینه مناسبی محسوب می شود. جراحی فرم دهی اندام های متعدد بدن با شیوه های تخلیه چربی صورت می گیرد که تکنیک های فوق شامل لیپوماتیک، لیپولیز و بادی جت هستند.

بهتر است بدانید که این تکنیک جراحی لاغری در مجهزترین کلینیک های زیبایی به صورت سرپایی برای بیماران کاندیدای این عمل جراحی انجام می شود.

به طور معمول متخصصین از بیهوشی موضعی برای انجام پروسه جراحی استفاده می کنند که در طی جلسات درمانی، بخش اعظمی از بافت های چربی با پایین ترین عوارض از بدن بیمار خارج می شوند.

افتادگی و یا شل شدگی پوست در این گروه از بیماران ایجاد نمی شود

افتادگی و یا شل شدگی پوست در این گروه از بیماران ایجاد نمی شود، بلکه می توان بیان کرد که به تقویت بیشتر بدن نیز کمک می کند. دقت داشته باشید که تقلیل سایز در این گروه از بیماران که از تکنیک فوق برای دستیابی به تناسب اندام استفاده کرده اند، ماندگار و پایدار خواهد بود.

البته طولانی مدت بودن بهره مندی از مزیت های این تکنیک جراحی، مستلزم رعایت رژیم لاغری و فعالیت های ورزشی مناسب است. در انتها بایستی خاطر نشان شویم که جراحی لاغری پیکرتراشی به حذف سلولیت در بیماران نیز کمک شایانی می کند.

افتادگی و یا شل شدگی پوست در این گروه از بیماران ایجاد نمی شود
افتادگی و یا شل شدگی پوست در این گروه از بیماران ایجاد نمی شود

حال ممکن است این سوال برای بیمارانی که از آمپول لاغری saxenda استفاده می کنند مطرح شود که جراحی لاغری پیکرتراشی برای چه نواحی از بدن موثر است؟

بایستی متذکر شویم که عمل جراحی لاغری پیکرتراشی یکی دیگر از متدهای مورد تایید جهانی است که بایستی توسط مجرب ترین متخصصین زیبایی انجام گیرد.

این عمل جراحی مناسب ترین شیوه برای حذف چربی های نواحی مختلف بدن از جمله ساق پا، غبغب، باسن، پهلو و شکم و پشت است که بیماران می توانند از عملکرد نتایج آن در یک بازه زمانی کوتاه بهره مند شوند.

مزایای جراحی پیکرتراشی

 •   فرم دهی و جمع شدن پوست در مقایسه با دیگر عمل های جراحی لاغری مهمترین مزیت این تکنیک محسوب می شود.
 •   ترشحات و تورم حاصل از این عمل جراحی لاغری به مراتب نسبت به دیگر عمل های چاقی کمتر است.
 •   علاوه بر این که جراحان متخصص از بی حسی موضعی برای معالجه بیماران استفاده می کنند، بایستی متذکر شد که درصد بروز عفونت نیز در این تکنیک بسیار پایین است.
 •   بیماران در کمتر از چهارده روز می توانند تناسب اندام در بخش های متعدد بدن را مشاهده کنند.
 •   کوتاه بودن زمان جراحی، آسان، ایمن و تاثیرگذار بودن این تکنیک جراحی از مهمترین مزیت های جراحی لاغری لیپوماتیک در نظر گرفته می شود.
 •   بهبودی سریع، عدم درد، مقرون به صرفه بودن جراحی فوق سبب گردیده که اغلب بیماران برای تثبیت وزن و حفظ تناسب اندام از مزیت های این تکنیک جراحی مورد تایید بهره مند شوند.

جراحی لاغری لیپوپلاستی (لیپوساکشن)

در ابتدای مقاله شما را با عوارض تزریق آمپول لاغری saxenda آشنا کردیم و متذکر شدیم که اغلب جراحان متخصص به منظور پیشگیری از پیامدهای حاصل از این داروهای چربی سوز لاغری، عمل جراحی لاغری را مناسب ترین گزینه به بیماران دارای اضافه وزن بالا پیشنهاد می کنند.

به همین منظور یکی از مناسب ترین تکنیک های عمل لاغری به جراحی لیپوساکشن اختصاص دارد که می تواند برای معالجه بیماران مثمر ثمر باشد. در حقیقت شیوه لاغری لیپوساکشن به مفهوم حذف چربی های موضعی و منطقه ای با مکش بسیار زیاد است.

در متد فوق محل تحت درمان بعد از بی حسی موضعی با ایجاد یک الی دو شکاف به اندازه چهار میلیمتر برای انجام جراحی باز و ابزارهای مخصوص جراحی از جمله کانولای لیزر از این طریق وارد بدن بیمار می شود. در انتها نیز کانولای لیپوساکشن داخل بدن شده و اقدام به حذف کلیه چربی های موجود در بدن می کند.

بعد از اتمام جراحی لاغری فوق، با تشخیص جراح متخصص، بیمار ترخیص و دوران بازیابی را در منزل سپری خواهد کرد و بعد از دو تا سه روز بیمار قادر است تا همچون گذشته امور روزانه و شغلی خود را مجدداً انجام دهد. بعد از بهره مندی از تکنیک فوق، شخص بیمار بایستی برای جمع شدن مناسب تر منطقه پوست از گن فشاری استفاده کند.

تمامی بیمارانی که جدیدترین متدهای جراحی ساکشن را انجام داده اند

تمامی بیمارانی که جدیدترین متدهای جراحی ساکشن را انجام داده اند، با تقلیل دو تا سه سایزی در مناطق تحت عمل جراحی همراه می شوند که این دستیابی سریع تقلیل وزن بیانگر عملکرد مثبت جراحی است.

علاوه بر این، عدم استفاده از مواد غذایی حاوی قند و چربی ها و فعالیت های ورزشی منظم بعد از بهره مندی از جراحی لاغری می تواند به تثبیت وزن و تناسب اندام به بیماران کمک شایانی کند.

تمامی بیمارانی که جدیدترین متدهای جراحی ساکشن را انجام داده اند
تمامی بیمارانی که جدیدترین متدهای جراحی ساکشن را انجام داده اند

در ادامه بررسی جراحی لاغری لیپوساکشن بایستی خاطر نشان شویم که:

اگر چه تقلیل وزن در این تکنیک لاغری در شخص قابل مشاهده است، اما هدف کلی از این جراحی تغییر سایز در بیماران است نه تقلیل وزن. زیرا جراحان متخصص، این تکنیک را مناسب ترین روش درمانی برای فرم و حجم بدن معرفی می کنند.

به طور کلی می توان بیان کرد که شما از طریق این جراحی می توانید اصلاحات لازم را برای فرم ظاهری بدن انجام دهید که از آمپول لاغری saxenda تاثیر گذارتر خواهد بود. جراحی فوق فاقد از هر گونه عارضه بوده و متخصص زیبایی می تواند به راحتی این تکنیک را روی بیماران انجام دهد.

رژیم غذایی بعد از جراحی لیپوساکشن

–       چنان چه شما به عارضه چاقی مبتلا هستید، لازم است تحت نظر مجرب ترین متخصصین تغذیه از یک برنامه رژیم لاغری متعادل و کم کالری استفاده کنید.

–       در صورتی که شما با اندامی متناسب همراه هستید، بعد از جراحی برای تثبیت وزن بایستی از محصولات غذایی از جمله سیب زمینی، ماکارونی و برنج که حاوی نشاسته هستند، خودداری کنید.

از استفاده از خوراکی های پرکالری مانند بستنی، شیرینی جات، چربی بسیار و شکلات که تماماً سبب افزایش وزن می شوند در این دوران پرهیز کنید. دقت داشته باشید که سرخ کردن مواد غذایی باعث افزایش کالری موجود در آن ها می شود که مصرف آن ها اضافه وزن را به همراه دارد.

–       مصرف میوه های حجیم و سبزیجات سالم و کم فیبر می تواند گزینه مناسبی برای یک رژیم لاغری بعد از جراحی به شمار آید.

–       بیماران تحت این عمل جراحی بعد از گذشت هفت الی ده روز از انجام جراحی می توانند فعالیت های ورزشی منظم را روزانه به صورت مداوم انجام دهند.

جراحی لاغری ابدومینوپلاستی

از دیگر جراحی های لاغری مورد تایید جهانی که می تواند تا حد قابل توجهی از پیامدهای آمپول لاغری saxenda پیشگیری کند، جراحی زیبایی شکم یا همان ابدومینوپلاستی است.

این تکنیک به عنوان یک عمل جراحی زیبایی روی بیماران کاندیدای عمل فتق انجام می شود. جراحی ابدومینوپلاستی با از دست دادن چربی و همچنین پوست اضافی موجود در شکم، ماهیچه های ناحیه شکم بیمار را صاف و تنگ تر می کنند.

ابدومینوپلاستی مناسب بیمارانی است که:

–       علاوه بر موقعیت فیزیکی مناسب دارای وزن ثابت هستند و به هیچ عنوان سیگار مصرف می کنند.

–       بیمارانی که بخش های برآمده از تجمع چربی ها و یا افتادگی پوستشان از طریق رژیم لاغری و یا فعالیت های ورزشی مداوم حذف نشده است.

–       بیمارانی که قابلیت ارتجاعی بودن پوست خود را بر اثر اضافه وزن از دست داده اند.

–       بانوانی که بر اثر زایمان با افتادگی عضلات و یا شل شدگی پوست مواجه هستند.

بانوانی که به منظور بارداری در آینده برنامه ریزی نموده اند

همچنین بانوانی که به منظور بارداری در آینده برنامه ریزی نموده اند و یا بیمارانی که مایلند تا وزن قابل توجهی را از دست دهند، بایستی این جراحی را به زمانی موکول کنند که در شرایط تثبیت وزن قرار داشته باشند تا از این طریق از عملکرد و مزیت های آن بهره مند شوند.

بعضی از بانوان بعد از سزارین و یا بارداری که مایلند چربی های انباشته موجود در ناحیه شکم را حذف کنند، ممکن است از آمپول لاغری saxenda استفاده کنند.

بانوانی که به منظور بارداری در آینده برنامه ریزی نموده اند
بانوانی که به منظور بارداری در آینده برنامه ریزی نموده اند

غافل از این که تزریق آمپول ساکسندا می تواند عوارض جبران ناپذیری را به خصوص در این دوران حساس برای آن ها به همراه داشته باشد. به همین منظور توصیه ما به این گروه از بیماران استفاده از جراحی لاغری ابدومینوپلاستی است که به عنوان یک جراحی مورد تایید جهانی شناخته شده است.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با عوارض خفیف و شدید آمپول لاغری saxenda بیشتر آشنا کنیم. همچنین در باره انواع شیوه های لاغری مورد تایید جهانی که می تواند گزینه مناسبی به منظور پیشگیری از پیامدهای حاصل از این آمپول به شمار آید را به طور کامل معرفی نماییم.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید